A szerbek léket üthetnek a szankciókon?
További Gazdaság cikkek
- Visítozva rohant a NAV egységei elől a Reszkessetek, betörők! sztárja
- Mind elbuktuk, pedig százmilliókat ért volna ez a hat szám
- Nincs több pánik a törött kütyük miatt: itt a MediaMarkt válasza
- Újraindult az olajszállítás a Barátság kőolajvezetéken
- Munkaidőn kívül buktatott le egy adóellenőr egy karácsonyfadíszeket áruló vállalkozót
Számos kulturális kötelék van Szerbia és Oroszország között. Erre jó példa, hogy március 5-én orosz szimpatizánsok tüntettek is II. Miklós orosz cár emlékműve előtt, és kiálltak Vlagyimir Putyin és az Ukrajna ellen megindított orosz invázió mellett. Alekszandar Vucsics úgy döntött, nem áll be a sorba, és nem szankcionálja Moszkvát. Így ahhoz kétség sem férhet, hogy Szerbia szerepe a szankciók kapcsán felértékelődik.
Szerbia számára ez most egy nagy lehetőség lehet arra, hogy rajta keresztül lehessen üzletelni az oroszokkal: Belgrádnak vannak európai uniós csatlakozási szándékai, jó a kereskedelmi kapcsolata több EU-s országgal, és megbízható, stabil devizával rendelkezik.
Szerbiának a szankciók elutasítása az EU számára is kellemetlen kérdéseket vet fel:
Az EU határozottan sajnálja, hogy Szerbia nem csatlakozik az Oroszország elleni uniós szankciókhoz, ami árt az uniós csatlakozási folyamatának
– derül ki az Európai Parlament állásfoglalásából.
Vlagyimir Putyin orosz elnök már többször járt Szerbiában. Mind a politikai vezetés, mind a lakosság nagy része szívélyesen fogadta, mint „az ország barátját”. Múlt év novemberében Vucsics meglátogatta Putyint Szocsiban, ahol a két elnök egy gázmegállapodást kötött, amit a szerb vezető „hihetetlen” megállapodásnak nevezett – ennek az egyezménynek köszönhetően a szerbek kedvezményes áron kapják az orosz gázt.
Most az orosz agresszióra adott nyugati szankciók bevezetésekor egy pillanatig úgy tűnt, hogy Vucsics hezitál. Mostanra egyértelművé tette, hogy nem fogja alkalmazni a szankciókat Moszkvával szemben.
Április 3-án Szerbiában is választások lesznek, a Politicónak nyilatkozott Vuk Vuksanović, a Belgrádi Biztonságpolitikai Központ elemzője, és így fogalmazott:
Putyin és Oroszország népszerűsége szürreálisan magas szintet ért el a szerb lakosság körében. A politikusok attól félnek, hogy ha bármit tesznek, ami oroszellenesnek minősül, azzal a választóik jelentős részét magukra haragítják.
Tehát a választások fényében a Moszkvával való bármilyen nagyobb szakítás zavarokat okozhat.
Szláv és ortodox keresztényekként sok orosz és szerb hagyományos szövetségesnek és kulturálisan közel állónak tartja magát. Ez a narratíva a szerb lakosság nagy részében meghonosodott. A történelemben számtalan példa van a két nép véd- és dacszövetségére, mostanában a szerb politikai elittől megfigyelhető, hogy ezt sulykolják is.
Milyen hatása van ennek a szankciókra?
Elképzelhető az a szcenárió, hogy Oroszország Szerbián keresztül kijátssza a szankciókat. Egyszerűen a pénzeket Belgrádon keresztül vezetik át, vagy a kereskedelmi forgalmukat arra szervezik, ezzel kikerülve a nyugati szankciókat. A Krím és Szevasztopol Oroszország általi 2014-es annektálása során is számos pletyka felröppent arról, hogy ezt az utat járják be az oroszok.
Ha ez a forgatókönyv tényleg végbemegy, akkor a szankciók fennállásáig Belgrád óriási üzletekre tehet szert.
Mindezek mellett fontos, hogy az egész orosz–európai kereskedelmi kapcsolatot ezen keresztül nem lehet orvosolni. Moszkvát keményen érintették a szankciók, és ezen ilyen lehetőségek sem sokat segítenek. Illetve feltehetően az EU valamilyen úton megpróbálja majd ezeket a „kiskapukat” becsukni. A gazdasági szankciók megkerülésére Moszkva számára a kriptopiac is a segítségére lehet, de ott is akadnak még kérdőjelek.
Az orosz–ukrán háború eseményeit folyamatosan követjük, percről percre frissülő hétfői cikkünket itt találja.
(Borítókép: Andrej ISAKOVIC / AFP)