Megkapták a kárenyhítési juttatást a gazdák
További Gazdaság cikkek
- Lázár János 600 milliárd forintos vasútépítési fejlesztésről számolt be
- Közeleg a határidő, megjelent a tervezet
- Megszületett a nagy megállapodás, évekre előre rögzítették, hogyan nőnek a bérek
- Ez sokaknak fájni fog: tízszeresére emelik a parkolás díját az egyik kerületben
- Kétéves mélyponton a magyar deviza
Nagy István tárcavezető az Agrárminisztérium Indexnek megküldött közleményében arra emlékeztetett, hogy tavaly komoly természeti károkkal kellett szembenéznie a magyar mezőgazdaságnak. A nehézségek költségeit a kockázatkezelési rendszer különböző intézkedései enyhítik a gazdálkodók számára.
A keret 80 százaléka aszálykárra ment el
A legnagyobb termelői közösséget és legnagyobb területet lefedő, legrégebben működő kárenyhítési alap termelői befizetésekből és az állami hozzájárulásból összeálló forrásai terhére a Magyar Államkincstár 135 824 hektár károsodott mezőgazdasági terület után fizette ki a 2021. évi kárenyhítő juttatásokat – fűzte hozzá Nagy István. Kifejtette, a kárenyhítő juttatások összegének megközelítően 80 százalékát aszálykárra fizették ki.
Annak érdekében, hogy a gazdálkodók aszálykár után is igénybe tudják venni a kárenyhítő juttatást, 2021. október 13-án országos aszályt hirdettek ki. Mint a közleményben részletezik, a második legjelentősebb összegű, a teljes kárenyhítési összeg mintegy 12 százalékát kitevő kárnem a tavaszi fagykár volt 2021-ben.
A miniszter kiemelte, a Magyar Államkincstár a 2021. évi kárenyhítő juttatások kifizetését a több mint 5800 mezőgazdasági termelő részére mindösszesen csaknem 11,3 milliárd forint értékben folyósítja.
Nagy István kitért arra is, hogy a minisztérium átfogó agrárpolitikai intézkedésekkel is segíti a termelőket a kihívások kezelésében, többek között a termelési és jövedelembiztonságot nyújtó közvetlen és nemzeti támogatásokkal, beruházási hozzájárulásokkal és kedvezményes hitelkonstrukciókkal.
Emlékeztetnek továbbá, hogy Magyarország működteti Európa egyik legfejlettebb, 2021-től négypilléressé vált kockázatkezelési rendszerét. A tárca aktív agrárdiplomáciájával, agrármarketing-tevékenységével és termelői piacok építésével is hozzájárul a termelők értékesítési biztonságának növeléséhez – sorolta a miniszter.