- Gazdaság
- kinder
- szalmonella
- termékvisszahívás
- élelmiszerbiztonság
- élelmiszer
- csokoládé
- csoki
- édesség
- belgium
- ferrero
Kiderült, mi okozhatta a bajt a Kinder csokoládéinál
További Gazdaság cikkek
- Jelentősen megváltozhat a budapesti lomtalanítási rendszer
- Különös indokkal szünteti meg a kormány a paksi különleges gazdasági övezetet
- Több mint 7,7 milliárd forintot ad a kormány a budapesti egészségügy fejlesztésére
- Autót venne a munkáshitelből? Mutatjuk, hogy miért nem érdemes
- Több napra leállt az ügyintézés az MVM online oldalán és alkalmazásában
Az Index is beszámolt róla, hogy a Kinder több csokoládéját is vissza kellett hívni, mivel jó pár termékéről kiderült, hogy szalmonellás lehet. Az érintett termékekből Magyarországra is érkezett, ezeket a Nébih vissza is hívta.
Nemrég arra is fény derült, mitől lehetett bajuk az édességgyártó termékeinek: az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság és az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ gyorsjelentése szerint a több embert is megfertőző szalmonellatörzset egy 2021 decemberében vett mintával azonosították.
A Sky News által ismertetett jelentés szerint lehetséges szennyeződési pontként az írót, vagyis a vajkészítés melléktermékét tartalmazó feldolgozási lépést azonosították. A Kindert nem nevezik meg konkrét érintett markaként, arról viszont említést tettek, hogy az érintett csokoládétermékeket Európában és világszerte is több helyen forgalmazta a negatív szalmonellateszt után az érintett belga gyár.
A hatóságok korábban a Ferrerót nevezték meg érintett cégként, amely a Kinder márka tulajdonosa.
Leginkább a kisgyermekek érintettek
A belga élelmiszer-biztonsági hatóság április 8-án döntött arról, hogy a gyár nem tudja garantálni a termékbiztonságot, ezért visszavonták a gyártási engedélyt.
A jelentés szerint a szalmonellakitörés egyre több embert érint, a súlyos fertőzés szempontjából a kisgyermekek a leginkább veszélyeztettek.
A további fertőzések kialakulásának esélyét csökkentik a termékvisszahívások, ugyanakkor a gyárban további vizsgálatokra van szükség a fertőzöttség kialakulásának idejét és a mögötte álló potenciális tényezőket figyelembe véve.
A jelentés arra a lehetőségre is kitér, hogy a szennyezett alapanyagot más gyárak is használhatták termékeik előállítására.
A Ferrero mindenesetre felfüggesztette a gyártást az arloni gyárban, amelyet csak akkor nyitnak meg újra, ha a további működést a hatóságok is biztonságosnak találják.
Az Egyesült Királyságban 67 gyermek lett szalmonellás a csokoládék miatt, a betegek nagy része öt év alatti. A fertőzés tünetei általában néhány nap alatt enyhülnek, a kisgyermekeknél és az immunhiányos állapotú embereknél viszont akár súlyosakká is válhatnak – írja az Infostart.