Óriási a nyomás a magyar iparon
A külkereskedelmi egyenleg tavaly februárhoz mérve 902 millió euróval romlott, 117 millió euró deficitet mutatott, 26 millió euróval nagyobbat, mint az első becslésben.
A kivitel volumene 3,7, a behozatalé 5,8 százalékkal nagyobb volt az egy évvel korábbinál.
A külkereskedelmi termékforgalom forintban mért árszínvonala a kivitelben 14,3, a behozatalban 23,1 százalékkal emelkedett az előző év azonos hónapjához viszonyítva. A cserearány 7,1 százalékkal romlott. A forint árfolyama az euróhoz mérten 0,3 százalékkal erősödött, a dollárral szemben 6,3 százalékkal gyengült – ismertette a KSH.
Ipari mértékkel nőttek az ipari árak
Márciusban az ipar belföldi értékesítési árai 39,4, az exportértékesítésé 19,0 százalékkal nőttek. Az ipari termelői árak átlagosan 25,9 százalékkal magasabbak voltak az egy évvel korábbinál – közölte hétfőn a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az előző hónaphoz mérten
a belföldi értékesítés 4,6, az export 5,0 százalékkal drágult
– így az ipari termelői árak összességében 4,8 százalékkal nőttek. A jelentés szerint az áremelkedés ütemét elsősorban az alapanyag- és energiaárak, illetve a munkabérek növekedése, valamint a forint árfolyamának gyengülése befolyásolta – írja az MTI.
A feldolgozóipar belföldi értékesítés árai 27,3 százalékos, az energiaiparé 70,9 százalékos emelkedést regisztráltak tavaly márciushoz viszonyítva. Az ipari exportban a 96 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparban 12,9, a 3,8 százalékos súlyú energiaiparban – a világpiaci árak növekedése következtében – 234 százalékos volt az áremelkedés.
Az első negyedévben a belföldi értékesítés árai 36,9, az exportértékesítéséi 16,7, így az ipari termelői árak
összességében 23,6 százalékkal magasabbak voltak
a múlt év azonos időszakához képest.
(Borítókép: Carl Court/Getty Images)