Ők lehetnek a háború nyertesei

GettyImages-1236978488
2022.05.03. 09:11
Az elemzők szerint a műtrágyagyártók lehetnek az elmúlt időszak legnagyobb nyertesei. Az ukrán válság miatt kialakult egy alapvető kínálati hiány növényi tápanyagokban. A háború következtében az mindenesetre jól látható, hogy teljesen átalakul a globális mezőgazdasági szektor.

A vezető műtrágyagyártók várhatóan profitálnak majd abból, hogy a világ második és harmadik számú káliumtermelőit  Oroszországot és Fehéroroszországot – szankciók sújtják, és így a kulcsfontosságú műtrágyatápanyagok árát a 2008-as élelmiszerválság óta nem látott szintre emelte.

A szűkös kínálat miatt a kálium ára már tavaly is szárnyalt. Válaszul arra, hogy Alekszandr Lukasenka fehérorosz elnök politikai ellenfelei ellen keményen fellépett, már múlt évben is nemzetközi szankciókkal sújtották az állam tulajdonában lévő Belaruskali termelővállalatot.

Vlagyimir Putyin ukrajnai támadása után azonban újra csúcsra emelkedtek az árak.

– mivel Oroszország a kálium és más növényi tápanyagok, például nitrogén, foszfát, karbamid és ammónia egyik legfontosabb szállítója. A világ legnagyobb műtrágyagyártója, a Nutrien márciusban közölte, hogy a kelet-európai kínálati bizonytalanság miatt 1 millió tonnával, azaz közel 15 millió tonnára növeli éves káliumtermelését.

A Nutrien minden bizonnyal növelni fogja az eredményét is. Megdöbbennék, ha nem így lenne

– mondta Joel Jackson, a BMO Capital Markets Equity Research vezető elemzője. Az elemző figyelmeztetett, hogy a vállalat számára azért kihívást jelenthet a kapacitásnöveléshez szükséges munkaerő megtalálása.

A magas műtrágyaárakat végül részben konszolidálhatja a földgáz árának emelkedése, ez különösen igaz lehet a nitrogénalapú műtrágyagyártók esetében  ezt már Seth Goldstein, a Morningstar részvényelemzője mondta. Elemzését úgy folytatta, hogy

az olyan cégek, mint a Mosaic és a Nutrien, amelyek integráltak és saját káliumot bányásznak, kevésbé fogják érezni az inflációt.

Jelenleg a gazdák már most is úgy reagálnak, hogy visszafogják a műtrágya felhasználását, és néhány évre felhalmozzák a készleteiket, esetleg trágyára vagy más adalékanyagra válthatnak.

Eddig szárnyaltak az európai műtrágyagyártók és felkeltették a befektetők érdeklődését is. A német K+S AG az előrejelzésében 40 százalékkal emelte egész éves várható profitját. Míg a norvég Yara International ASA a vártnál erősebb profitot ért el, még úgy is, hogy a magasabb földgázköltségek problémákat okoztak a vállalatnak.

(Borítókép: Foszfátműtrágya-granulátum raktár Cserepovecben, Oroszországban 2021. december 2-án. Fotó: Andrey Rudakov / Bloomberg / Getty Images)