- Gazdaság
- háború
- orosz-ukrán-konfliktus
- olajembargó
- gazdasági válság
- energia
- energiatakarékosság
- energiaárak
Az olajembargó teljesen felforgatná a globális gazdaságot
További Gazdaság cikkek
Ebben a folyamatosan bizonytalan helyzetben a piaci szereplők arra keresik a választ, hogy a szankciók hogyan szorongassák meg Oroszország olajbevételeit anélkül, hogy egy ellátási sokkot okoznának – írja az S&P Global Commodity Insights.
Legyünk egyértelműek: nem lesz könnyű
– mondta Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a büntetőintézkedések bejelentésekor. Majd úgy folytatta: „Gondoskodni fogunk arról, hogy az orosz olajat rendezett módon, fokozatosan vonjuk ki a forgalomból, oly módon, hogy nekünk és a partnereinknek legyen alternatív ellátási útvonala, így minimalizáljuk a globális piacokra gyakorolt hatást. Mert ahhoz, hogy Ukrajnának segíthessünk, a saját gazdaságunknak is stabilnak kell lennie.”
A G7 pár nappal később úgy reagált, hogy „kötelezzük magunkat arra, hogy fokozatosan megszüntetjük az orosz energiától való függőségünket, de időben és rendezett módon, hogy a világnak legyen ideje alternatív ellátást biztosítani. A partnereinkkel együtt fogunk dolgozni a stabil és fenntartható globális energiaellátáson. Többek között a fosszilis tüzelőanyagoktól való általános függőségünk csökkentésének felgyorsításával és a tiszta energiára való átállással, összhangban az éghajlati célkitűzéseinkkel.”
A háború kitörése előtt az EU olajellátásának közel egyharmada Oroszországtól függött.
A konfliktus gazdasági következménye az lett, hogy Oroszországból nagyjából napi 2 millió hordóra csökkent az olajszállítás – S&P Global Commodity Insights szerint. Az EU olajszankciói valószínűleg átrendezik a globális energiahordozók kereskedelmét, valamint növelni fogják az energiaárakra nehezedő nyomást az egész régióban.
Nem látszik, hogy hogyan fog alakulni a piac
A becslések szerint Oroszország nyersolajtermelése áprilisban 11 éves mélypontra süllyedt, a szankciók megakadályozták az országot abban, hogy növelje termelését, de nem állították le teljesen az orosz olajértékesítést.
Miután egy finomító feldolgozza az orosz nyersolajat, nem rendelkezünk olyan rendszerekkel a világon, amikkel vissza tudjuk követni, hogy az adott molekula Oroszországból származik-e
– mondta Ben van Beurden, a Shell vezérigazgatója. Rachel Ziemba, a Ziemba Insight makrogazdasági politikai tanácsadó cég alapítója szerint a teljes globális olajtilalom végrehajtását és érvényesítését megnehezíti a szűkös globális kínálat és a lehetséges jövőbeli bartermegállapodások elleni nehézségek leküzdése. Még a részleges tilalmak vagy komoly csökkentési törekvések is jelentős végrehajtási problémákkal néznek szembe.
Az olajembargó egyik legnagyobb ellenzője Magyarország, az ezzel kapcsolatos brüsszeli diplomáciai fejleményekről ebben a cikkünkben írtunk.
(Borítókép: Egy olajtanker Németországban 2022. március 8-án. Fotó: Ina Fassbender / AFP)