Káoszt okozott a Ryanair és a Brussels Airlines sztrájkja
További Gazdaság cikkek
- Az influenszerek is rajta vannak az új hatóság radarján
- Nincs mese, hiába jó minőségű a magyar élelmiszer, olcsóbbá kell tenni
- Megszavazta a parlament, óriási változások lesznek az adózásban
- Bejelentést tett a kormány, nagyon fontos változások jönnek a SZÉP-kártyáknál
- Nagy Márton új szövetséget ajánl a gazdasági növekedéshez
A Ryanairnél a pilóták és az utaskísérők több szakszervezete szólította fel tagjait péntektől kezdődően többnapos munkabeszüntetésre Spanyolországban, Portugáliában és Belgiumban. Olaszországban és Franciaországban szombaton kezdődik a sztrájk.
Belgiumban a tiltakozó akció miatt az ír fapados légitársaság kénytelen volt törölni péntek és vasárnap között a Charleroiból induló és oda érkező járatait, ahová egyébként a legtöbb gépe közlekedik. A vállalat a menetrendben tervezett charleroi járatoknak csak 30-40 százalékát tudja indítani – közölte a repülőteret üzemeltető Brussels South Charleroi Airport nevű vállalat.
Már csütörtökön elkezdődött
A német Lufthansa konszernhez tartozó Brussels Airlinesnál már csütörtökön elkezdődött a sztrájk. A vállalat a hét elején jelentette be, hogy törölnek háromszáztizenöt járatot a Brüsszel-Zaventem repülőtéren a szombatig tartó sztrájk miatt.
A Ryanair sztrájkjának kisebb hatása volt Portugáliában, és egyáltalán nem befolyásolta a légi közlekedést Spanyolországban. Az ibériai országban egyetlen járatot sem töröltek, itt ugyanis az írországi vállalat a péntekre tervezett négyszázharmincnyolc járat mindegyikére elrendelte a minimális szolgáltatás 100 százalékát, és „fegyelmi eljárással” fenyegette meg az alkalmazottakat Ernesto Iglesias, a Munkásszakszervezet (USO) küldöttje szerint.
A béremelést és a jobb munkakörülményeket követelő USO bejelentette, hogy panaszt emel a vezetés döntése miatt. Iglesias kijelentette újságírók előtt, hogy a Ryanair „nem tartja tiszteletben a törvényt”, és azzal vádolta meg a vállalatot, hogy megsérti a sztrájkjogot.
„Csak a konfrontációt keresik”
Eddie Wilson, a Ryanair elnök-vezérigazgatója az AFP francia hírügynökséghez eljuttatott nyilatkozatában úgy vélte, hogy a sztrájkolók csupán a konfrontációt keresik, és emlékeztetett arra, hogy a másik szakszervezettel aláírták a bérmegállapodást.
Az írországi vállalat szerint a 3000 járat kevesebb mint 2 százalékát érintette pénteken a sztrájk, ami szerinte minimális fennakadásokat jelent.
Spanyolországban, ahol a Ryanair a legtöbb utast szállító légitársaság, július 2-ig tart a sztrájk, a cég szerint azonban minimális lesz a hatása.
Franciaországban, ahol kétnaposra (szombatra és vasárnapra) tervezik a sztrájkot, szombatra húsz járatot töröltek Marseille-ben és tizenkettőt Bordeaux-ban – közölte a Polgári Légiközlekedési Alkalmazottak Országos Szakszervezete (SNPNC).
Az EasyJet dolgozói is tervezgetnek
Az EasyJet brit fapados légitársaság dolgozói júliusra terveznek sztrájkot Barcelonában és Málagán.
A sztrájkhullám egybeesik a légi forgalom – a koronavírus-járvány miatti korlátozások eltörlését követő – gyors fellendülésével, elsősorban a fapados járatoknál. A gyors újraindulás számos repülőtéren gondokat okozott, egyes légitársaságok a munkaerőhiány miatt kénytelenek voltak járatokat törölni.
(Borítókép: Nagy Attila Károly / Index)