Energiaválság: Európa a legrosszabbra készül

32D28PQ-highres
2022.07.12. 10:26
„Megkérdőjeleződik a társadalmi béke Németországban” – jelentette ki Robert Habeck, Németország alkancellárja 2022 július 7-én. Ennél az egyszerű mondatnál semmi sem mutatja jobban, hogy Oroszország mennyire sarokba szorította Európát. Az EU azonban elkezdett felkészülni a legrosszabbra, négy lépésből álló tervet készítettek egy esetleges energiaválság kezelésére.

Németországban – amely földgázimportjának mintegy harmadát Oroszországtól kapja – az energiaszámlák várhatóan még tovább és még drámaibban emelkedni fognak. A gázárak emelkedése pedig komoly veszteségeket okoz a vállalatoknak. A német gazdaságot a pénzügyi összeomlás fenyegeti.

A Gazprom Európát már hónapok óta szorongatja. Az S&P Global piackutató cég számításai szerint júniusban Oroszország mindössze 4,7 milliárd köbmétert szállított Európába, ami alig egyharmada a 2021 elején mért szintnek. A legnagyobb gázszállítások az Északi Áramlaton érkeztek. Az Északi Áramlat 2-nek, amely egy új vezeték lenne – sőt már kész is van –, Németország megtagadta a működési engedélyét a háború miatt. Az Északi Áramlaton június 16-án műszaki problémákra hivatkozva a kapacitás 40 százalékra csökkent. A nagy európai vevőket, mint az olasz Eni, az osztrák OMV és a német Uniper, már akkor rendkívüli módon sújtotta ez a helyzet: a hiányt az azonnali piacon kellett pótolniuk, ami jelentősen drágább.

Az Uniper napi 30 millió eurót veszített eddig, most állami mentőcsomagra vár.

Július 11-én reggel Oroszország – ahogy arról lapunk is beszámolt – leállította az összes gázexportot az Északi Áramlaton keresztül, tíznapos karbantartási munkálatokra hivatkozva. Ez azért történt, mert egy létfontosságú turbina javításra szorul, és a Siemens Energy Kanadába szállította javításra.

Kapcsolódó
Hivatalos: nem jön a gáz

Hivatalos: nem jön a gáz

Nincs gázszállítás az Északi Áramlaton.

Jonathan Stern, az Oxford Institute for Energy Studies munkatársa úgy véli, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnöknek kifejezetten jól jött a turbina körüli vita, hiszen azt mutatja, hogy a szankciók ártanak Európának, és nem egységesek ezzel kapcsolatosan az álláspontok. Szerinte Putyin a hidegebb időkre vár, és szerinte „az oroszok ezen a télen arra fogják kényszeríteni az európaiakat, hogy fizessenek”.

Európa már a válságra készül

Az Európai Bizottság igyekszik felkészülni egy esetleges energiaválságra. „Biztosítanunk kell, hogy a teljes üzemzavar esetén a gáz oda áramoljon, ahol a legnagyobb szükség van rá” – mondta július 6-án Ursula von der Leyen, a bizottság elnöke. A bizottság tervét július 20-ig fogják kihirdetni, és még ebben a hónapban miniszteri csúcstalálkozót terveznek az energiabiztonságról. 

A lehetséges válaszlépések négy területet érintenek:

  1. a gáztárolók szintjének folyamatos növelése;
  2. az energiaforrások diverzifikálása;
  3. a keresleti oldal jelentős csökkentése;
  4. és végül nem más, mint a tartalékolás.

A legfontosabb az Economist szerint a betárolt gáz mennyiségének növelése. Tavaly több cég megtagadta a gázvásárlást arra hivatkozva, hogy az oroszok manipulálják a piacokat. A tárolótartályok szintje bizonytalanul alacsony maradt, de Európát kisegítette az enyhe időjárás. Idén az Európai Unió által júniusban elfogadott terv szerint a gáztárolók töltöttségi szintjét november 1-jéig legalább 80 százalékra, a következő években pedig 90 százalékra kell emelniük a tagállamoknak. 

Ha egy tagállamnak nincs elegendő gáztároló kapacitása, akkor az éves fogyasztás legalább 15 százalékát más országokban lévő létesítményekben kell tárolnia. A jó hír az, hogy Európában a tározók már átlagosan közel 60 százalékos töltöttségi szintnél tartanak – egy évvel ezelőtt 50 milliárd köbméteren álltak, most mintegy 60 milliárd köbmétert tárolnak. 

Egyes nemzetközi szakértők szerint az Európai Unió jó úton halad, és november 1-re elérheti, sőt jó eséllyel túl is lépheti a 80 százalékos töltöttségi célt. A Kieli Intézet számítása szerint Németország még akkor is meg tudna birkózni az idei téllel, ha Oroszország júliusban végleg elzárná a szállítást – áprilisban, amikor kevesebb volt a tározókban, ezt lehetetlennek tartotta.

LNG mint lehetséges opció

Ami az alternatívenergia-ellátást illeti, a cseppfolyósított földgáz (LNG) behozatala drámaian megugrott. A Morgan Stanley becslése szerint az első negyedévben mintegy 70 százalékkal több gáz érkezett hajón Európába, mint egy évvel korábban.

Az utóbbi időben a világ lng-exportjának közel 30 százaléka Európába irányult, szemben a 2021-es, 20 százalék alatti értékkel.

Az elemzők szerint viszont ez közel sem biztos, hogy így fog maradni: Európa már eddig is annyi LNG-t szívott fel, hogy ebben az opcióban már nem maradt annyi, ami fedezhetné a teljes orosz leállás miatti kiesést. Ez akkor lesz különösen igaz, ha Kína gazdasága kilábal a pandémiából. További probléma, hogy az LNG nem tud eljutni közvetlenül Németországba, mivel nincs fogadó terminálja – az épülő terminálok pedig 2023 elejéig valószínűleg nem lesznek üzemképesek.

Kapcsolódó
Európában lassan elérkezik az idő, amikor komoly energetikai korlátozások lépnek életbe

Európában lassan elérkezik az idő, amikor komoly energetikai korlátozások lépnek életbe

Nincs elég alternatív gázforrás az orosz szállítmányok kiváltására.

Az EU középtávú terve a szél- és napenergia-előállítás bővítése, valamint a zöld hidrogén elterjesztése, de a szakértők szerint ezek nem sokat segítenek rövid távon. Ráadásul az az abszurd helyzet állt elő, hogy a zöld pártok eddig hangoztatott álláspontjától ellenkezőleg most már szénnel kezelik a hiányt: Hollandia és Németország környezetvédelmi mentességeket ad a szénerőművek számára.

Keresletcsökkentés a végletekig

A magas gázárak máris csökkentették a kereslet egy részét. A Leviaton energetikai adatszolgáltató cég becslése szerint az európai ipari fogyasztás 20 milliárd köbméterrel csökkent az elmúlt néhány hónapban. Szerinte a német ipar súlyosan érintett lesz. 

az Európai Bizottság most egy válságkezelési keretrendszert készít elő.

Már léteznek tervek a szomszédok megsegítésére, de nem egy olyan esetre, amely az egész régióra kiterjedhet, ráadásul hónapokig. Az egyik javaslat szerint az Európai Bizottság koordinálná a gázkereslet csökkentését az összes tagállamban. Becslések szerint mindeközben Oroszország az utóbbi időben naponta közel 400 millió dollárt keresett a vezetékes és fagyasztott gáz Európába történő értékesítéséből.

Cseh–német együtt működés

Megállapodást írt alá hétfőn Csehország és Németország arról, hogy a földgázszállítások kiesése esetén kisegítik egymást – számolt be erről az MTI. Az egyezményt Jozef Síkela cseh ipari és kereskedelmi miniszter, illetve Robert Habeck német ipari és klímavédelmi miniszter írta alá.

„Az európai szolidaritás a kulcs a kilábaláshoz a jelenlegi helyzetből” – mondta Habeck, majd hozzátette, hogy Németország politikai hibát követett el, amikor ilyen mértékben Oroszország felé orientálódott, Berlin pedig most igyekszik új partnereket találni. Az egyik kiutat a cseppfolyósítottföldgáz-terminálok létrehozásában látja.

Síkela elmondta, hogy a cseh és a német fél már megegyezett a konkrét lépésekben, intézkedésekben, amelyek válság esetén szükségessé válhatnak. Ezeket azonban egyik miniszter sem részletezte. Egyébként Csehország gáztárolói 75 százalékos töltöttségűek.

(Borítókép: Robert Habeck német gazdasági és klímavédelmi miniszter sajtótájékoztatót tart az energiaellátás biztonságáról 2022. június 23-án. Fotó: Tobias Schwarz / Afp)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Gazdaság
Lengyel űripari céggel vágna neki a világűr meghódításának a 4iG

Lengyel űripari céggel vágna neki a világűr meghódításának a 4iG

Újra kívánják definiálni az űr- és védelmi ipart.

február 14., 15:32

  • Gazdaság
Erőre kapott a forint péntek reggelre

Erőre kapott a forint péntek reggelre

A hétfői kezdéshez képest erősödött a főbb devizákkal szemben.

február 14., 08:41

  • Gazdaság
Az MNB alelnöke elárulta, ekkor jöhet az euró Magyarországon

Az MNB alelnöke elárulta, ekkor jöhet az euró Magyarországon

A megugró élelmiszerárakról is beszélt Virág Barnabás.

február 14., 14:24

  • Címlapon
Volodimir Zelenszkij keményen reagált Donald Trump kijelentésére

Volodimir Zelenszkij keményen reagált Donald Trump kijelentésére

Az ukrán elnök leszögezte, országa nem eladó.

1 órája

  • Gazdaság
Itt vannak a szabályok, így dolgozhatnak a nyugdíjasok 2025-ben

Itt vannak a szabályok, így dolgozhatnak a nyugdíjasok 2025-ben

Kiderült, melyik szférában éri meg leginkább nyugdíjasokat alkalmazni.

február 14., 08:39

  • Gazdaság
Elfogadták Brüsszelben Magyarország középtávú költségvetési tervét

Elfogadták Brüsszelben Magyarország középtávú költségvetési tervét

Nagy Márton közölte a részleteket.

7 perce

  • Gazdaság
Itt van Orbán Viktor 4,7 milliós bástyája

Itt van Orbán Viktor 4,7 milliós bástyája

Szakértők szerint kezd visszatérni a hit a gazdaságban.

február 13., 19:28

  • Gazdaság
Donald Trump lépése új üzemanyagárakat hozhat

Donald Trump lépése új üzemanyagárakat hozhat

Az orosz–ukrán háború eseményei alaposan megrángathatják az üzemanyagárakat.

február 14., 13:42

  • Gazdaság
Újabb kulcsszektortól kapott irgalmatlan pofont a magyar gazdaság

Újabb kulcsszektortól kapott irgalmatlan pofont a magyar gazdaság

Már nagyon építenének, de egyelőre nem nagyon van mit.

február 14., 08:47

  • Gazdaság
Ezt a táblázatot nem akarta látni: mutatjuk, milyen elképesztően drágultak az élelmiszerek az elmúlt években

Ezt a táblázatot nem akarta látni: mutatjuk, milyen elképesztően drágultak az élelmiszerek az elmúlt években

Visszatért a drágaság, így kapott erőre ismét a kormány szerint földbe döngölt infláció.

február 14., 09:28

  • Gazdaság
Nyilvános: akár több milliárd forintos szolidaritási hozzájárulást is fizethetnek a települések

Nyilvános: akár több milliárd forintos szolidaritási hozzájárulást is fizethetnek a települések

Budapestre 89 milliárd forintot róttak ki.

február 12., 08:42

  • Gazdaság
Reagált a foodora a GVH büntetésére, nem értenek egyet a bírsággal

Reagált a foodora a GVH büntetésére, nem értenek egyet a bírsággal

Lépéseket terveznek a reklámkommunikáció fejlesztésére.

február 14., 18:36

  • Gazdaság
Szijjártó Péter: Tisztán látszik, hogy Magyarország nem vett részt a gazdasági hidegháborúban

Szijjártó Péter: Tisztán látszik, hogy Magyarország nem vett részt a gazdasági hidegháborúban

A külügyminiszter szerint a nyugati és keleti régiók közti gazdasági egyenlőtlenség is megszűnt.

február 14., 18:01

  • Gazdaság
Tovább javítaná a kispénzűek és a középréteg pénzügyi helyzetét Nagy Márton

Tovább javítaná a kispénzűek és a középréteg pénzügyi helyzetét Nagy Márton

Erről fog szólni a 2025-ös év.

február 14., 19:23

  • Gazdaság
Rossz hír a munkavállalóknak, egy kutatás szerint alig akarnak bért emelni a cégek

Rossz hír a munkavállalóknak, egy kutatás szerint alig akarnak bért emelni a cégek

Ritka lesz a tíz százalék feletti fizetésnövekedés.

február 12., 13:12

  • Gazdaság
Prüszköl a német ló a magyar vitéz alatt – kiderül, meddig jut gyalog

Prüszköl a német ló a magyar vitéz alatt – kiderül, meddig jut gyalog

Egy biztos a magyar gazdaság jövőjét illetően: a bizonytalanság.

február 14., 17:42

  • Gazdaság
Pénzpatakba léptek a magyarok, akik ide tették a forintjukat

Pénzpatakba léptek a magyarok, akik ide tették a forintjukat

Ha azt gondolta, hogy az állampapír volt a legjobb befektetés, gondolja újra.

február 13., 17:28

  • Címlapon
Itt van Pintér Sándor újabb rendelete, beigazolódott a szülők félelme

Itt van Pintér Sándor újabb rendelete, beigazolódott a szülők félelme

Március 1-től nagy változás lép életbe a közoktatásban.

2 órája

  • Gazdaság
Milliókat érintő adóváltozás jön, és lehet, ez még csak a kezdet

Milliókat érintő adóváltozás jön, és lehet, ez még csak a kezdet

Már meg is történt a bejelentés.

február 13., 06:00

  • Gazdaság
Donald Trump vámjai miatt használhat több műanyagot a Coca-Cola

Donald Trump vámjai miatt használhat több műanyagot a Coca-Cola

Így is a világ legnagyobb műanyagszennyezője a cég.

február 12., 17:31

  • Gazdaság
Nagy Márton szerint a főváros szolidaritásból és pénzügyekből is megbukott

Nagy Márton szerint a főváros szolidaritásból és pénzügyekből is megbukott

De szívesen adnak kölcsön… szakértőket.

február 13., 10:11

  • Gazdaság
Úgy zár be egy kiskaput a kormány, hogy 2025-ben még szélesebbre tárja

Úgy zár be egy kiskaput a kormány, hogy 2025-ben még szélesebbre tárja

A cél a tb-ellátással járó normál bér egész évben.

február 13., 06:16

  • Gazdaság
Kijöttek a részletek, ezért fájhat a kormány feje

Kijöttek a részletek, ezért fájhat a kormány feje

Különösen hasogató az akkumulátoripar 50 százalékos visszaesése.

február 13., 09:06

  • Gazdaság
Donald Trump Moszkvába telefonált, aztán csatába indult a forint

Donald Trump Moszkvába telefonált, aztán csatába indult a forint

Az elnök „hosszas és rendkívül termékeny” beszélgetést folytatott Vlagyimir Putyinnal.

február 13., 10:43

  • Gazdaság
Kutatás-fejlesztési rekordberuházás érkezik Magyarországra

Kutatás-fejlesztési rekordberuházás érkezik Magyarországra

Korábban még nem volt ekkora állami támogatású beruházás.

február 13., 11:54

  • Gazdaság
Új vezető kerül a Foxpost élére

Új vezető kerül a Foxpost élére

Magyarország egyik vezető csomagautomata-szolgáltatója 2014-ben indult útjára.

február 13., 07:47

  • Gazdaság
Matolcsy György elárulta, milyen nagy tervet nem sikerült elérni

Matolcsy György elárulta, milyen nagy tervet nem sikerült elérni

Hamarosan érkezik egy rejtélyes könyv is.

február 13., 16:32