Nélkülözés vagy adósság? Nehéz döntéseket hoz magával a tél
További Gazdaság cikkek
- Nincs több pánik a törött kütyük miatt: itt a MediaMarkt válasza
- Újraindult az olajszállítás a Barátság kőolajvezetéken
- Munkaidőn kívül buktatott le egy adóellenőr egy karácsonyfadíszeket áruló vállalkozót
- Kiderült, hány luxusautót adtak el novemberben Magyarországon
- 320 ezer bankkártyát hív vissza az OTP Bank külföldön
Folyamatban van az ingyenes, nyilvános „meleg helyiségek” létrehozása Nagy-Britanniában az energiaárak robbanásszerű növekedése miatt. Marvin Rees, Bristol polgármestere azt válaszolta: „teljesen igaz”, hogy idén szükség lesz ezekre a helyiségekre.
A közösségi oldalakon a Gateshead Council egyik levelét osztották meg, amelyben a helyi partnereket arra kérték, hogy segítsenek létrehozni egy Warm Spaces programot. A levél szerint a megélhetési válság „példátlan nyomást gyakorol a már eleve szegénységben élő emberekre”, és ezrek lesznek kénytelenek „nehéz döntéseket” hozni télen, többek között arról, hogy megengedhetik-e maguknak otthonaik fűtését.
A tanács közölte, hogy 500 font (240 ezer forint) támogatást nyújt azoknak a szervezeteknek, amelyek a programban meleg helyeket tudnak biztosítani. Eközben egy lancashire-i tanácsos közölte, hogy a meleg terek ötletét „már megvitatták”, de a döntést nem részletezte.
Becslések szerint milliók vannak elmaradva a számlák befizetésével, amit súlyosbítanak a magasra szökő energiaszámlák. A jótékonysági szervezetek emellett figyelmeztettek arra is, hogy az alacsony jövedelmű családok már most is kénytelenek választani, hogy elmaradnak-e a számlákkal, nélkülözik-e az alapvető dolgokat, vagy adósságot vállalnak – írja az Independent.
Németország is meghúzza a nadrágszíjat
Németországban hasonló intézkedéseket terveznek bevezetni. A Bild szerint a tél miatt még most, nyár közepén elkezdik a melegedőhelyek kialakítását, mert ha Vlagyimir Putyin beváltja a fenyegetését, és leállítja a gázszállításokat, akkor nemcsak az energiaköltségek fognak tovább emelkedni, hanem az ellátás is veszélybe kerül.
A fenyegetés miatt egyre több városban alakítanak válságstábokat, és dolgoznak ki vészhelyzeti terveket. Ludwigshafen még olyan csarnokok felállítását is tervezi, ahol azok a polgárok, akik nem engedhetik meg maguknak, hogy fűtsék a lakásaikat, felmelegedhetnek.
Jelenleg minden vészforgatókönyvre felkészülünk
– mondta Jutta Steinruck polgármester.
A Friedrich-Ebert-Halle arénában hoznának létre egy ilyen központot, amely korábban sporteseményeknek, kiállításoknak és koncerteknek adott otthont, és már a koronavírus-járvány idején is oltóközpontként használták. Neustadt, Frankenthal és Landau is úgynevezett „hőszigeteket” tervez létrehozni.
A karácsonyi vásár sem lesz a megszokott
Emellett pedig egyéb energiatakarékossági terveket is kilátásba helyeztek, mint például a középületek vagy közlekedési lámpák világításának kikapcsolása éjszakára.
„A rövid távú energiatakarékosság és a gázhiányos helyzetre való reagálás” érdekében a düsseldorfi gazdasági és klímavédelmi minisztérium például ősszel és télen kevesebbet akar fűteni. A légkondicionáló rendszerek nyáron nem hűthetnek annyit, mint általában, és a szóvivő szerint csökkenteni kell „a meleg víz elérhetőségét a konyhákban és a fürdőszobákban”.
Rendsburg energiatakarékossági okokból lemondott az idei karácsonyi vásárra tervezett jégpályáról. Egy szóvivő pénteken azt mondta, hogy a hűtőegységek sok áramot fogyasztanak. Az előre jelzett gázhiányt tekintve ez nem lenne jó döntés – mondta. Hozzátéve, hogy a gázt sok esetben villamosenergia-termelésre is használják.
(Borítókép: Fernando Gutierrez-Juarez / picture alliance via Getty Images)