A magyar kormány továbbra sem támogatja a Gazprom elleni szankciókat
További Gazdaság cikkek
- Vészhelyzet van a szomszédban, tömegesen vándorolnak el az országból
- Hátunk helyett a szánkba vettük – a legjobb túrós batyukat kerestük
- Van megoldás, így tehetünk a halálozás csökkentéséért
- Matolcsy Györgyék jelezték: Koránt sincs vége a lakásárak emelkedésének
- Csúcsra járatja a lakosság az előtörlesztést – ennyi pénzük lett a magyaroknak?
Az Európai Unió új, hetedik, Oroszország elleni tervezett szankciócsomagjáról a jövő héten kellene megállapodásra jutni. Az EU-nagykövetek csütörtöki találkozóján – amely pénteken is folytatódik – az új, hetedik csomag előkészítését tűzték napirendre, amelyet valószínűleg a jövő hét közepéig hagynak jóvá a tagállamok – nyilatkozta több uniós diplomata is az Euroactivnak.
Ez az úgynevezett végrehajtási csomag az orosz arany behozatalának tilalmát is tartalmazná – írja a lap. Emellett az Oroszországba irányuló exporttilalom alá eső kettős felhasználású (katonai és civil) termékek listája is bővült, ahogy a Putyin környezetéhez sorolt személyek és szervezetek listája is.
Azt írják, hogy bár a tisztviselők és a diplomaták nem számítanak Magyarország blokkolására a hetedik szankciócsomag-javaslat esetében, sok EU-diplomata mégis azon gondolkodik, hogy melyek lehetnek az opciók.
Az elmúlt hónapokban nagyon sokat vitáztunk szankciókról, sok szankciós döntést hoztunk Brüsszelben, a háború meg egyre erőteljesebben zajlik, egyre súlyosabb következményei vannak. Tehát a magunk részéről azt gondoljuk, hogy itt lenne az ideje annak, hogy a béketeremtésre koncentráljunk
– felelte Szijjártó Péter az ATV kérdésre a szerdai C5 külügyminiszteri találkozó utáni sajtótájékoztatón.
Arra a kérdésre, hogy a hetedik szankciós csomagnak a gázembargót is tartalmaznia kell-e, Szijjártó Péter azt felelte, hogy a magyar álláspont világos – a gázembargó kérdését megvitatni sem hajlandó a kormány.
A külgazdasági és külügyminiszter azt is hozzátette: van egy felvetés egy tagállam részéről, amely a Gazprom Bank esetleges szankciós listára helyezését irányozta elő.
Határozottan jeleztük: mi semmilyen szankciós listát nem tudunk támogatni, amin akár a Gazprom, akár a Gazprom Bank megtalálható, mert egy ilyen döntés nyilvánvalóan a gázszállítások azonnali leállításával járna
– nyomatékosította Szijjártó Péter.
Az Euroactiv információ szerint a különböző diplomaták is azt hangsúlyozták: esélytelen a gázembargó-szankció, mert számos európai ország továbbra is jelentősen függ az orosz gáztól.