Perrel fenyegeti Kijev az európai és amerikai bankokat
További Gazdaság cikkek
- Visítozva rohant a NAV egységei elől a Reszkessetek, betörők! sztárja
- Mind elbuktuk, pedig százmilliókat ért volna ez a hat szám
- Nincs több pánik a törött kütyük miatt: itt a MediaMarkt válasza
- Újraindult az olajszállítás a Barátság kőolajvezetéken
- Munkaidőn kívül buktatott le egy adóellenőr egy karácsonyfadíszeket áruló vállalkozót
Oleg Usztenko, Zelenszkij gazdasági tanácsadója levélben kérte a bankárokat, köztük Jamie Dimont, a JPMorgan Chase és Noel Quinnt, a HSBC vezetőjét, hogy hagyjanak fel az orosz olajjal kereskedő vállalatok finanszírozásával, és ne adjanak el részvényeket az államilag támogatott Gazprom és Rosznyeft olaj- és gázipari csoportokban – írja a Financial Times.
A lap szerint a Citigroupnak és a Crédit Agricole-nak is címzett levelekben a bankokat azzal vádolják, hogy „meghosszabbítják” a háborút azzal, hogy hitelt nyújtanak az orosz olajat szállító vállalatoknak.
A Financial Timesnak adott interjújában Usztenko elmondta, hogy az ukrán igazságügyi minisztérium a háború befejezése után be fogja perelni a bankokat a Nemzetközi Büntetőbíróságon. Mint mondta, az ukrán biztonsági szolgálatok információkat gyűjtenek az orosz fosszilis energiahordozókat támogató pénzintézetekről.
Véleményem szerint háborús bűnöket követnek el, mert ilyen konkrét módon segítik a Putyin-rezsimet és támogatják a rendszert
– mondta a tanácsadó, azzal érvelve, hogy az orosz olaj- és gázbevételekből finanszírozzák az ukránok ellen használt rakéták előállítását és beszerzését.
A lap azonban felhívta a figyelmet arra, hogy a Nemzetközi Büntetőbíróság nem folytathat vizsgálatot, illetve nem emelhet vádat kormányok vagy vállalatok ellen, csupán a szervezetek egyes tagjai ellen.
Az HSBC és a Crédit Agricole vagyonkezelői ágai részesedéssel rendelkeznek a Gazprom és a Rosznyeft orosz állami olaj- és gázipari cégekben. A Citigroup azonban hitelkeretet nyújt az orosz olaj- és gázipari óriáscégnek, a Lukoilnak és az orosz olajjal kereskedő Vitolnak.
A JPMorgan szintén hitelt biztosít a Vitolnak, míg a vállalathoz tartozó Russian Securities befektetési alapjának részesedése van a Gazpromban, a Sberbankban és a Rosznyeftben, amelyeket a Kreml legfontosabb gazdasági eszközei között említenek. A JPMorgan azonban közleményében közölte, hogy aktív szerepet játszott a nyugati szankciók végrehajtásában.
A Citigroup és a Crédit Agricole nem reagált közvetlenül Usztenko megjegyzéseire. Az HSBC nem kívánt nyilatkozni. A HSBC és a Citigroup tárgyalásokat folytat potenciális felvásárlókkal a helyi üzletágaikról – írja a Financial Times.
Magánszemélyként a bankárok megjegyezték, hogy a szankciók, illetve egyes részvények kereskedésének felfüggesztése miatt nem tudtak eladni egyes oroszországi érdekeltségeikből.
A Vitol közölte, hogy az ukrajnai invázió kezdete óta 80 százalékkal csökkentette orosz olajüzletágát, és a fennmaradó mennyiségek mind megfelelnek a nyugati szankcióknak, amelyek célja az orosz olaj áramlásának fenntartása volt.
(Borítókép: Pavlo Gonchar / SOPA Images / LightRocket / Getty Images)