Negyedével csökken a búzatermés
További Gazdaság cikkek
- Még egy fontos terület, ahol Kína állva hagyja a világot
- Nem repedezik az üvegplafon: fizetésképtelenség nehezíti az albérletet keresők életét
- Mindjárt dézsából önti ránk a kormány a pénzt, így kell ügyesen aláállni
- A legbiztonságosabbnak tartott befektetési eszköz is Trump várható lépéseit kémleli
- Reszkethetnek az ételfutárok, Nagy Mártonék kipécézték őket
A betakarítási munkák eredménye alapján már a nyár közepe óta érzékelhető volt, hogy kettészakad az ország. Az Alföldön, Észak-Magyarországon és Közép-Magyarországon nagyon gyenge lett a termés átlaga és minősége, míg a Dunántúlon átlagosnak mondható eredmények születtek – tájékoztatott az államtitkár.
Az őszi búza termésátlaga elmarad az eredeti várakozásoktól, országosan mindössze 4,2 tonna terményt takarítottak be hektáronként, az előzetes várakozásoknak megfelelően pedig az összesen 932 ezer hektár területről 4 millió tonna alatt maradt a termésmennyiség.
Ez közel negyedével kevesebb, mint az elmúlt öt év átlaga.
Jász-Nagykun-Szolnok és Pest megyében nem érte el a 3 tonnát sem a hektáronkénti hozam, míg a dél-dunántúli és nyugat-dunántúli megyékben 6 tonnás hektáronkénti eredményt értek el a termelők.
Őszi árpából a legalacsonyabb termésátlagot Nógrád és Jász-Nagykun-Szolnok megyéből jelentették, 2,6-2,7 tonna hektáronkénti hozammal. A keleti megyék többségében, illetve Pest megyében is 4 tonna alatt maradt a hektáronkénti termésátlag. A Nyugat- és Dél-Dunántúlon, valamint Fejér megyében a legjobb az őszi árpa termésmennyisége, így alakult ki végül a hektáronként 4,5 tonnás országos átlag.
A repcét 205 ezer hektárról 2,2 tonna egy hektárra jutó termésátlaggal takarították be, az országos össztermés 450 ezer tonna lett. A rozs, a tritikálé, a tavaszi árpa és a zab minősége és mennyisége ugyancsak nagy területi aránytalanságot mutat.
Feldman Zsolt kitért arra is, hogy a szalma minősége szintén gyenge, és a mennyisége is kevés. Az államtitkár arra kéri a növénytermesztő gazdálkodókat, hogy fokozottan figyeljenek az állattartók igényeire, és segítsék őket az állatok ellátásához szükséges szalma biztosításával.
A rendkívüli időjárás okozta károk a mezőgazdaságban egyre komolyabb helyzetet teremtenek az országban, az államtitkár szerint
Európa területének közel felén szenvednek a gazdálkodók a csapadék hiányától.
Hazánkban július közepére az ország területének döntő többségén súlyos vagy nagy fokú aszály alakult ki, veszélyben van az idei kukorica- és napraforgótermés – tette hozzá Feldman Zsolt.
Az Alföldön elmaradhat az aratás az aszály miatt
Az Index ebben a cikkben számolt be arról, hogy egyre súlyosabb gondokat okoz a szárazság a mezőgazdaságban, több mint egymillió hektáron keletkezett kár. A kormány aszály-vészhelyzeti operatív törzset hoz létre a rendkívüli helyzet és az energiaárak mezőgazdaságban okozott következményeinek kezelése érdekében. A tavasszal elvetett kapásnövényekre is rendkívül rossz hatással van a szárazság, ugyanakkor míg az ország egyes területein még van némi remény, addig az Alföldön és Közép-Magyarország területén idén nem arathatnak a gazdák.