Rendkívül drága lesz az iskolakezdés

További Gazdaság cikkek
-
A gyerekek életre szóló tudást, szüleik egy autót nyerhetnek
- Donald Trump Jr.: Kelet-Európa a kontinens utolsó reménysugara
- Nagy Márton újabb bejelentést tett: kiterjesztenék az árréscsökkentést
- Hiába fordult nagyot a világ, sokak életébe még mindig nem illeszthető bele a változás
- Az értékvesztés receptje: soha ennyi pénz nem volt a magyarok számláján
Jóval magasabb áron, 40-50 százalékkal drágábban tudják majd megvásárolni a papíripari termékeket azok a szülők, akiknél szeptembertől újra aktuális lesz a beiskolázás. Valamint a nem papír jellegű irodaszerek ára is 30 százalékkal növekedett.
Az idei első fél évben havi tízszázalékos drágulás fifgyelhető meg a magyarországi papíriparban, ami megegyezik a tavalyi év második felének időszakával.
Nagy valószínűséggel a drágulás most éri el a tetőpontját, a következő hónapokban enyhébben emelkednek majd az árak – írta a Világgazdaság egy magyarországi nyomda vezérigazgatójára hivatkozva. Az igazgató kiemeli, a jelentős növekedés ellenére nem csökkent a nyomdai termékek iránti kereslet, ugyanis úgy véli, a jelenlegi inflációs helyzetben elfogadóbbak a vásárlók a drágulással kapcsolatban.
Mélyen a zsebükbe kell nyúlnia a családoknak
A gyermekes családok jelentősen megnövekedett költségekre számíthatnak a beiskolázásnál. Mint írták, ennek oka, hogy a szükséges termékek nagy része importkategóriába tartozik, ezért érinti az árfolyamváltozás és a szállítási költségek emelkedése is.
Ezzel ellentétben viszont csökkentek az alapanyag-ellátási problémák, és rövidültek a szállítási határidők is. A leginkább az ofszetpapír (könyvekhez használt papír) ára emelkedett, míg a műnyomó (magazinokhoz használt) papír kereslete visszaesett, ezért a piacon némi árkorrekció tapasztalható.
Szerintük a papír drágulásának egyik legfőbb oka, hogy a pandémia alatt megnőtt az online rendelések száma, így nagy lett a kereslet a csomagolóanyagok iránt. Valamint azokban az országokban, ahol nem engedélyezik már az egyszer használatos műanyag használatát, papírtermékekkel pótolják. Továbbá magasabb lett a kínai szállítási költség, így kevesebb import érkezik onnan. Ezeken pedig az orosz–ukrán konfliktus tovább rontott, ugyanis Ukrajnából rengeteg segédanyag (cellulóz, fa) érkezik.
A szakember úgy gondolja, az év második felében még számítani kell árnövekedésre, de nem a segédanyagok miatt, hanem az energiaár- és az árfolyamváltozás miatt.
Az orosz–ukrán háború eseményeit folyamatosan figyelemmel kísérjük, pénteki percről percre frissülő hírfolyamunkat itt találja.
(Borítókép: Sean Gallup / Getty Images)