- Gazdaság
- rezsicsökkentés
- rezsi
- rezsi emelkedés
- rezsicsökkentés átlagfogyasztás
- rezsicsökkentés áram
- energia-veszélyhelyzet
- vlagyimir putyin
Már jól látszik Putyin keze az európai rezsiharcban
További Gazdaság cikkek
- A kakaó a ludas abban, hogy drágább lesz a karácsonyunk
- Kínálat hiányában szétporladhat a fiatal családoknak adott támogatás
- Erőteljes harmadik negyedévet zárt a 4iG
- Jelentősen megemeli a kormány az energia jövedéki adóját
- „Orbán Viktor halálra ítélte a forintot” – az ellenzéki pártok reagáltak a miniszterelnök lépésére
Az öt legnagyobb piac – német, francia, angol, olasz, spanyol – összesített villamosenergia-fogyasztása júniusban 1,8 százalékkal volt alacsonyabb, mint egy évvel korábban.
Legnagyobb mértékben a német fogyasztás csökkent, itt 4,2 százalék a csökkenés.
Az öt legnagyobb piac termelése közel 1 százalékkal csökkent, amely leginkább a francia termelés visszaesésének tudható be. A MEKH jelentése szerint a francia havi órás átlagos termelés több mint 19 százalékkal esett vissza: a nukleáris termelés 27 százalékkal lett alacsonyabb, a földgázalapú pedig több mint a másfélszeresére nőtt az előző évi adathoz viszonyítva.
A német egységek leállásával kiegészülve az öt országban együttesen 23 százalékkal csökkent a nukleáris termelés. A kieső nukleáris termelést pedig a fosszilis termelés helyettesítette, hiszen a szén és gázerőművi termelés egyaránt 19 százalékkal nőtt.
Magyarországon nőtt a fogyasztás
A magyarországi bruttó fogyasztás júniusban összességében 3,5 százalékkal csökkent az előző évi adatokhoz képest. A fogyasztás ugyanakkor ugrásszerűen megnőtt a hónap utolsó napjaiban, ami a jelentés szerint a hónap végi meleg időjárásnak tudható be.
A rendelkezésre álló magyar termelőkapacitások nagysága májushoz képest júniusban további 6 százalékkal csökkent. A szűkösebb kapacitások ellenére ugyanakkor a hazai átlagos órás termelés 1,5 százalékkal volt magasabb, mint májusban. Érezhetően nőtt a megújulók átlagos termelése, ami így 17 százalékkal lett nagyobb. A naperőművi termelés júniusban érte el a maximumát – derült ki a MEKH által közzétett jelentésből.
A Gazprom továbbra sem szállít
A Gazprom szerdán közölte, hogy az Északi Áramlat 1 karbantartásához szükséges turbinajavítási projekt jelenleg lehetetlen a nyugati szankciók, valamint a Siemens szerződéses összeegyeztethetetlensége miatt. Ahogy arról már beszámoltunk, az Északi Áramlat gázvezeték helyzete is azok között a témák között volt, amelyekről Vlagyimir Putyin orosz elnök személyesen tárgyalt Gerhard Schröder volt kancellárral a múlt héten.
Jelenleg az információk szerint az Északi Áramlat 1 vezetéken 20 százalék körüli a szállítási kapacitás, ennek komoly hatásai vannak az Európa-szerte tapasztalható energiaárakra. Nemzetközi szakértők szerint az orosz elnök a gázszállítások mértékével folyamatosan manipulálja az európai energetikai piacokat.
(Borítókép: Vlagyimir Putyin. Fotó: Pavel Byrkin / SPUTNIK / AFP)