Elfogadták a nyolcmilliárd forintos városfejlesztési elképzeléseket Nagykanizsán
További Gazdaság cikkek
- Több mint 7,7 milliárd forintot ad a kormány a budapesti egészségügy fejlesztésére
- Autót venne a munkáshitelből? Mutatjuk, hogy miért nem érdemes
- Több napra leállt az ügyintézés az MVM online oldalán és alkalmazásában
- A drónbizniszbe is belecsap a 4iG, amely nemrég az űriparban kezdett terjeszkedni
- Több száz milliárd forintos kárt okoznak a csalók, egyetlen fegyver van ellenük
A soron kívüli ülésen Fodor Csaba, a közgyűlésben többséget adó Éljen Városunk! Egyesület (ÉVE) frakcióvezetője kifejtette: Nagykanizsa fenntartható városfejlesztési stratégiájaként és a TOP Plusz Városfejlesztési Programtervként a 2021 és 2027 közötti időszakra szóló 7,9 milliárd forintos keret felhasználására több száz oldalas tanulmány készült.
A következőkre költik a 7,9 milliárd forintos keretösszeget:
- 1,6 milliárdot szánnak útfelújításokra,
- 700 milliót strandrekonstrukcióra,
- 800 milliót a Csónakázó-tóhoz kapcsolódó beruházásokra,
- szintén 800 milliót egy inkubátorház jellegű ipari csarnok építésére,
- 1,1 milliárdot a Batthyány-gimnázium energetikai korszerűsítésére, valamint
- 1,5 milliárdot belvárosi műemléktömbök felújítására.
Hibákat soroltak a kormánypárti képviselők, elnagyolt az előterjesztés
Balogh László (Fidesz–KDNP) polgármester fontosnak, de elnagyoltnak nevezte az előterjesztést; véleményéhez több kormánypárti önkormányzati képviselő is csatlakozott a maga kiegészítésével. A Nagykanizsai Városfejlesztő Kft.-t okolták azért, hogy csak az utolsó pillanatokra állt össze a dokumentum, ami szerintük nem foglalkozik az ipari park fejlesztésével, munkahelyteremtéssel, gazdaságfejlesztéssel vagy éppen a csapadékvíz-elvezetés problémáival és víztorony-felújítással.
A közgyűlés végül nyolc igen és hat tartózkodó szavazattal fogadta el a 7,9 milliárd forintos keretösszeg felhasználására vonatkozó előterjesztést.
Több hónapos vita előzte meg a városnak kormányzati támogatásként még 2021-ben megítélt 588 millió forintos fejlesztési pénz felosztását, amelyről mindkét oldal kompromisszumaival sikerült csak az idei nyárra megegyezni. A mostani közgyűlési ülésen így arról már egyhangúlag döntöttek a képviselők, hogy az eredetileg – a pandémia alatt a polgármester jogköreként beterjesztett – 23 tételes projektlista 17 megvalósítandó beruházást tartalmazzon, a befejezési határidőt azonban a jövő év végére módosítják.
Sértő megjegyzés Orbán Viktor beszédére
A csütörtöki közgyűlésen az MTI szerint ugyancsak nagy vitát váltott ki a fideszes polgármester kezdeményezése, aki a helyi televíziót és újságot működtető Kanizsa Médiaház ügyvezetőjének, Tar Mihálynak azonnali visszahívását indítványozta. Indoklása szerint a vezetése alatti néhány évben számos pert veszített az önkormányzati médiacég, ügyvezetője pedig magánemberként az erdélyi magyarságra sértő bejegyzést írt Orbán Viktor tusványosi beszédével kapcsolatban.
Az ügyvezetőt megválasztó ÉVE-frakció több tagja is úgy vélekedett, hogy sértő lehetett az egyik közösségi oldalon közzétett bejegyzés, de az magánvéleményként jelent meg, ezt a jelen lévő érintett is elmondta felszólalásában. A szavazáson végül az ÉVE hét elutasító szavazatával és egy tartózkodásával, a kormányoldali képviselők hét igenje ellenében nem hívták vissza az ügyvezetőt.