Hatalmas károkat okozott az aszály Európának, még tovább emelkedhetnek az élelmiszerárak
További Gazdaság cikkek
- Jelentősen megváltozhat a budapesti lomtalanítási rendszer
- Különös indokkal szünteti meg a kormány a paksi különleges gazdasági övezetet
- Több mint 7,7 milliárd forintot ad a kormány a budapesti egészségügy fejlesztésére
- Autót venne a munkáshitelből? Mutatjuk, hogy miért nem érdemes
- Több napra leállt az ügyintézés az MVM online oldalán és alkalmazásában
A háború miatt Ukrajna mezőgazdasága összeomlott, az Európai Unió nagyobb terméshozammal akarta pótolni a veszteséget. Az időjárás azonban közbeszólt.
Az Európa-szerte tomboló hőhullámnak és a rendkívüli szárazságnak meglettek a következményei, az aszály súlyos veszteségeket okozott a mezőgazdaságban. Emellett a hőhullámokat lezáró viharok is hatalmas pusztítást végeztek.
Ugyan pontos adatok még nem állnak rendelkezésre a 2022-es évről, de valószínűleg minden termékpályán áremelkedésekhez vezetnek a szárazság miatt elmaradó hozamok – számolt be a VG.
Európában az északi államokat leszámítva az agrárium minden területén komoly károkat okozott a csapadékhiány. Franciaországban 15 százalékos, Romániában 35 százalékos veszteséggel kell számolniuk a gazdáknak. Belgiumban és Hollandiában a zöldség- és gyümölcstermesztőket is jelentős veszteség érte.
A helyzeten a vízhiány sem segített, ugyanis még az olyan országokban sem sikerült felvenni a harcot a szárazsággal, ahol kifejezetten modern technológiák állnak rendelkezésre. A természetes vizek és a nagyobb folyók alacsony vízállása miatt a hatóságoknak korlátozniuk kellett a mezőgazdasági vízfelhasználást.
Az extrém szárazság miatt a legelők is kiégtek, a tejtermelők rekordalacsony hozamot értek el. Így várhatóan a tejtermékek ára is emelkedni fog. Emellett az alapanyagárak, a műtrágyaárak és a takarmányárak is folyamatosan emelkednek, ami sok gazdálkodónak a tevékenység befejezését hozhatja magával.