Gázhiány lesz, visszamegyünk a múltba – óriási a félelem a németeknél

2022.08.30. 08:27 Módosítva: 2022.08.30. 17:38
Oroszország ezen a héten három napra ismét leállíthatja a gázszállítást az Északi Áramlat 1 vezetéken. A németek abban bíznak, hogy hétvégén újra megnyílhatnak a gázcsapok. A karbantartást követően viszont várhatóan csak ötödannyi gázt küldenek az oroszok ahhoz képest, mint amennyit biztosíthatnának.

Robert Habeck német gazdasági miniszter egy panelbeszélgetésen elmondta: Németországnak szembe kell néznie a „keserű valósággal”, hogy Oroszország nem állítja helyre az országba irányuló gázszállításokat. Ez a megállapítás azután hangzott el, hogy a Gazprom közölte: augusztus végén három napra leállítja az Európába irányuló földgázszállításokat az Északi Áramlat gázvezeték nem tervezett karbantartása miatt, és ezzel jelentős nyomást gyakorol a régióra.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke ugyanezen az eseményen hangsúlyozta: az európai villamosenergia-piac teljes reformját a jövő év elejére megfelelően és technikailag is meg kell valósítani.

Az M1 Híradójában megszólaló német emberek többsége úgy látja: a kormány nem készült fel megfelelően a téli időszakra, és nem tudja pótolni az egyes gazdasági szankciók miatt kieső orosz gázt.

Gázhiány lesz, leállnak az üveggyáraink, a vegyi üzemeink, a papírgyáraink, az ipar, az egész kultúránk. Visszamegyünk a múltba, hacsak nem tesznek meg mindent, hogy biztosítsák a gázellátást, amíg még lehetséges. A gazdasági válság a magától értetődő következmény

– értékelte a hírműsorban a jelenlegi helyzetet egy német férfi.

Fiete Wulff, a Szövetségi Hálózati Ügynökség szóvivője arról tájékoztatott, hogy legalább 20 százalékkal kellene csökkenteni a gázfogyasztást ahhoz, hogy biztosan minden háztartásban legyen elegendő gáz. Hozzátette: lehetnek gondok az ellátásban. Arra a két kérdésre azonban nem tudott választ adni, hogy hol és mennyi időre lép majd fel hiány. Ez ugyanis attól függ, mennyire lesz hideg a tél.

Most az a legfontosabb, hogy takarékoskodjunk az energiával Németországban, annak érdekében, hogy biztonságosan átvészeljük a telet. A Szövetségi Hálózati Ügynökség számításai azt mutatják, hogyha 20 százalékkal tudjuk csökkenteni a gázfelhasználást, akkor van rá esély, hogy nem következik be fizikai gázhiány. Ennek feltétele az is, hogy tele legyenek a gáztározók, és hogy további importról is gondoskodjunk

– mondta Wulff.

Az Északi Áramlat 1 vezetéken – a szokásoshoz képest – ötödannyi orosz gáz érkezik Németországba. 

Napokon belül pedig karbantartás miatt újabb három napra leállítják a gázszállítást.

Klaus Müller, a német közműszolgáltatást szabályozó hálózati ügynökség vezetője megerősítette, hogy az ország energiabiztonsága miatt fontos számukra az orosz gáz, és bíznak benne, hogy az oroszok szeptember 2-án újraindítják a szállítást.

„Álláspontunk változatlan: továbbra is több orosz gázra számítunk. Meglátjuk, milyen következményei lesznek a karbantartásnak. Jelenleg senki sem tudja megmondani, de Németország ellátási megbízhatóságát javítaná, ha utána az orosz gáz legalább 20 százaléka áramlana” – fejtette ki Müller.

A német kormány tagjai korábban azt állították, hogy a szankciók miatt kieső orosz gázt máshonnan tudják majd pótolni, de jelenleg nagy a bizonytalanság a téli időszak és az esetlegesen bekövetkező gázhiány miatt.

Korábban beszámoltunk róla, hogy az energiafogyasztás csökkentését elősegítő rendeleteket fogadott el a német szövetségi kormány, amely szerint az új intézkedésekkel két százalékkal kevesebb földgázra lesz szüksége Németországnak. A német kormány adatai alapján 

két év alatt bő tízmilliárd euró megtakarítást eredményezhetnek a most elfogadott rendeletek,

amelyekben többek között a középületek fűtéséről, az emlékművek kivilágításáról és a boltok utcára nyíló bejáratának használatáról határoztak meg szabályokat.

Németország Kanada felé nyit

Olaf Scholz német kancellár múlt héten Torontóban arról beszélt, hogy a kanadai cseppfolyós földgáz (LNG) jelentős szerepet játszhat abban, hogy Németország függetlenné váljon az oroszországi földgázimporttól.

A torontói német–kanadai gazdasági konferencián Scholz beszédében elmondta: „Azzal párhuzamosan, hogy Németország nagy sebességgel távolodik az orosz energiaimporttól, Kanada lett a kiválasztott partnerünk.”