Mégsem zárja be a két utolsó atomerőművét Németország
További Gazdaság cikkek
- Itt a válság, amiről egyre többet beszélnek: egyszerre két csapás éri Európát
- Lázár János 600 milliárd forintos vasútépítési fejlesztésről számolt be
- Közeleg a határidő, megjelent a tervezet
- Megszületett a nagy megállapodás, évekre előre rögzítették, hogyan nőnek a bérek
- Ez sokaknak fájni fog: tízszeresére emelik a parkolás díját az egyik kerületben
Évek óta terítéken van a kérdés: Németország az ukrajnai háború kirobbanása urán még néhány hónappal is az egyik atomerőműve leállításra készült. A helyzet azóta megváltozott, egyre többen pedzegették, hogy a leállítást el kellene halasztani. Az Európai Unió francia biztosa szerint például Németországnak a lehető legtovább kellene üzemeltetnie a még működő atomerőműveit.
Robert Habeck alkancellár, gazdasági miniszter a villamosenergia-átviteli hálózatot üzemeltető vállalatok vezetőivel az úgynevezett ellátási terheléspróba eredményeiről tartott legutóbbi tájékoztatóján kiemelte, hogy nagyon magas szintű az ellátásbiztonság, amit Németország energiaexportőr szerepe is egyértelműen alátámaszt.
Az utóbbi hónapok piaci és időjárási fejleményei alapján azonban nem lehet kizárni, hogy télen vészhelyzet keletkezik, ezért elővigyázatosságból a még működő három atomerőmű közül csak egyet állítanak le az idei év végén, és kettőt készenléti üzemmódban tartanak tavaszig – írja az MTI.
Azonban 2023 áprilisában Németország végleg szakít a nukleáris energiára építő áramtermeléssel, új fűtőelemeket már nem rendelnek, és a két utolsó erőművet is leállítják – mondta a Zöldek politikusa. Nyár közepén megingott Németország határozott ellenállása, már ami a nukleáris energia kérdését illeti. Több zöldpárti politikus is közölte, hajlandó enyhíteni az álláspontján az energiabiztonság érdekében. Olaf Scholz július közepén kijelentette: az erőművek újraindítása csak átmeneti időszakra szól annak érdekében, hogy az erőforrások biztosítva legyenek tél végéig.