Nem is hinné, mekkora bajban lehetnek a lakáshitelesek
További Gazdaság cikkek
- Drámai létszámleépítés jön az egyik legnagyobb észak-magyarországi gyárnál
- Vészhelyzet van a szomszédban, tömegesen vándorolnak el az országból
- Hátunk helyett a szánkba vettük – a legjobb túrós batyukat kerestük
- Van megoldás, így tehetünk a halálozás csökkentéséért
- Matolcsy Györgyék jelezték: Koránt sincs vége a lakásárak emelkedésének
Romlik a változó kamatozású lakáshitelesek kilátása. Közeledik az év vége, amikor lejár a kamatstop. Nagyjából 330 ezer család egyelőre annyit törleszt, mint tavaly ősszel. Év végétől viszont jelentősen megnő a havi törlesztőrészletük.
Durva kamatemelés az MNB-től
Amint arról az Index is beszámolt, a jegybank augusztus legvégén 18 éve nem látott szintre, 11,75 százalékra emelte az alapkamatot, hogy fékezze az inflációt. És kiszámolták, mennyivel ugorhat meg az átlagos havi törlesztő, ha év végén lejár a kamatstop.
Az átlagos 53 ezres törlesztőrészlet körülbelül 85 ezer forintra emelkedhet
– mondta Nagy Tamás, a Magyar Nemzeti Bank igazgatója.
Egyre több hitel dőlhet be nemcsak a megugró kamatok miatt, hanem az energiaválság következtében is. Akár olyanok is késedelembe eshetnek a fizetéssel, akiket véd a kamatstop.
Ha maga a törlesztőrészlet közvetlenül nem is emelkedik például a kamatstop vagy egy fix kamatozás következtében, az energiaárak emelkedése elvezethet oda, hogy egyre több háztartás képtelen lesz egyszerre fizetni a rezsit és törleszteni az adósságát is
– vázolta a Híradónak Palkó István, a portfolio.hu vezető elemzője.
Az emberek óvakodnak a hitelektől
A K&H Banknál idén az első félévben még 13 százalékkal több hitelt folyósítottak a családoknak, mint egy évvel korábban, de már csökken az érdeklődők – árulta el Guy Libot, a cégcsoport vezérigazgatója. Amint mondta, törlesztési problémákat egyelőre nem tapasztalnak, de egyáltalán nem zárható ki, hogy ez így marad a jövőben is.
Elképzelhető, hogy az ügyfeleknek lesznek anyagi nehézségeik, függetlenül attól, hogy élnek-e a kamatstoppal
– mondja a vezérigazgató.
„Fontos, hogy ilyenkor az ügyfél felvegye a kapcsolatot a bankkal, ugyanis a pénzintézetnek is az az érdeke, hogy az ügyféllel közösen tudjanak kidolgozni egy olyan egyéni megoldást, amivel áthidalhatók az esetleges pénzügyi nehézségek” – hívta fel a figyelmet.
A hitelfelvételi kedv visszaesése nem csak a K&H-nál érzékelhető. A Nemzeti Bank friss kutatása szerint már júliusban 31 százalékkal kevesebb lakáskölcsönt vettek fel a magyarok, mint egy évvel korábban. Az MNB-nél úgy számolnak, hogy a csökkenési tendencia folytatódni fog, mert a bankok jó része is a hitelfelvételek szigorítására készül a bizonytalan gazdasági kilátások miatt.
(Borítókép: Gorondy-Novák Edit/Index)