- Gazdaság
- Zöld Index
- környezetvédelem
- klímaváltozás
- lebomló
- polimer
- technológiai és ipari minisztérium
- kutatás
- klímavédelem
Környezetkímélő műanyag-alapanyagot fejlesztenek a magyar kutatók
Raisz Anikó, a TIM környezetügyért és körforgásos gazdaságért felelős államtitkára kiemelte: az egyszer használatos műanyagok mielőbbi kivezetésének egyik feltétele az, hogy rendelkezésre álljon egy stabil helyettesítő termék.
A magyar kutatócsoport olyan alapanyag előállítását célozza meg, amely tulajdonságaiban állja a versenyt a hagyományos polimerekkel, de nem terheli tovább a környezetet. Az államtitkár elmondta, hogy örömmel veszik a zöldítési kihívások kezelésére vonatkozó kezdeményezéseket.
A 2025 elején záruló projekt célkitűzése az ipari szereplők igényeihez igazított, fenntartható és környezetkímélő, ipari melléktermékből előállítható új műanyag-alapanyag kifejlesztése, amelyet azonnal és közvetlenül tudnak hasznosítani – írja az MTI. A magyar kutatócsoportnak köszönhetően akár egy új polimer-előállítási eljárás kifejlesztése is megvalósulhat.
A Bay Zoltán Alkalmazott Kutatóközpont 155 magyar kutató tudását és munkáját fogja össze, és közel 200 partnerrel működik együtt. A központ az elmúlt időszakban egyre nagyobb hangsúlyt helyezett a polimerekkel kapcsolatos kutatás-fejlesztésre, a világ számos pontján kutatják azokat az új alapanyagokat, amelyek nemcsak biológiailag lebomlók, hanem nyersanyagukat tekintve is környezettudatosak.