Matolcsy György: El kell kerülnünk az olyan növekedést, ami mögött eladósodottság van
További Gazdaság cikkek
- Felmérés: 3 millió magyar él lakhatási szegénységben
- Szijjártó Péter elárulta, hogy áll a hazai földgáztárolók töltöttsége
- Továbbra is keresi erejét a forint, az USA-ból jövő adatok nem tettek jót
- Megágyazhat a kamatvágásnak a most napvilágot látott inflációs adat
- A startpisztoly eldörrenését várják, hozzátennének Orbán Viktor tervéhez
Ahogy arról beszámoltunk, a Magyar Nemzeti Bank szokásos keddi kamatdöntő ülésén 11,75 százalékról 125 bázisponttal, 13 százalékra emelte a jegybanki alapkamatot. Ezzel kisebb meglepetés született, mivel az elemzők és a pénzpiacok legfeljebb 100 bázispontos emelésre számítottak.
Ezt követően az MNB elnöke, Matolcsy György úgy értékelte a helyzetet, hogy a Monetáris Tanács egyhangúan hozta meg a döntést, és további három dologban határozott:
- megemelték a jegybanki alapkamatot,
- ezzel pontot tettek és lezárták a 16 havi kamatemelési ciklust,
- erősödni fog a monetáris szigorítás, de nem kamatemelésekkel – más eszközzel folytatják az infláció elleni harcot.
Az MNB elnöke szerint a döntés mögött az áll, hogy a 2020-as évtized egyre inkább emlékezetet az 1970-esre.
Az MNB az unióban elsőként felvette a harcot az infláció ellen. Az, hogy az elsők között vettük fel a harcot, azt jelenti, hogy a legmagasabbra emeltük az alapkamatot, mert egy sor kihívással állunk szemben. Számos tényező miatt a MNB-nek az árstabilitás mellett a pénzügyi stabilitást is figyelembe kell vennie
– fogalmazott Matolcsy György, aki kiemelete, nincs értelme egy két számjegyű alapkamatnál tovább emelni, ráadásul kedvező hírek érkeznek a nemzetközi gazdaságról: olyan, mintha túl lennénk a nehezén. Az MNB elnöke szerint vissza kell térni az egyensúlyi növekedési pályára, ahonnan a pandémia után letértünk. Szerinte a magyar költségvetés letért az egyensúlyi pályáról. Matolcsy György kiemelte: fel kell gyorsítani Magyarországon a jó átmeneteket – itt a jegybank elnöke az energetikai szektorra és a digitalizációs átmenetre gondolt többek között, valamint az oktatási átmenetre.
Zárásként úgy fogalmazott: a tét az, hogy megnyerjük a 2020-as évtizedet. Ehhez a kulcs egy intenzív felzárkózási pálya, amelyhez egyvalamit a jegybank elnöke szerint el kell kerülnünk:
olyan növekedést, ami mögött eladósodottság van.
(Borítókép: Matolcsy György 2021. július 6-án. Fotó: Koszticsák Szilárd / MTI)