- Gazdaság
- robert habeck
- gazdasági miniszter
- németország
- energia-veszélyhelyzet
- áramellátás
- franciaország
Németországban nem lesz nukleáris leállás, kénytelenek saját készleteikre hagyatkozni
További Gazdaság cikkek
- Fontos határidőre figyelmeztet a kormány, elzárják a pénzcsapot
- Csillagászati összegű befektetésre készül Donald Trump milliárdos arab barátja
- Míg Orbán Viktor nyaral, a kormány 2,5 milliárd euró mozgatásáról döntött
- Nem tudnak megegyezni az oroszok és az ukránok, de mi lesz így a rezsicsökkentéssel?
- Jelentős különbségek, így alakult a bérek helyzete Magyarország-szerte 2023-ban
A német gazdasági miniszter, Robert Habeck kedden arról beszélt, hogy Németország kénytelen saját atomerőműveire támaszkodni a következő három hónapban is, mivel Franciaország nem tudja őket ellátni energiával – írja a Politico.
Emellett további pénzeket jelentett be a gyengélkedő német energiaszolgáltatóknak – ami miatt Christian Lindner pénzügyminiszternek a következő egy évre fel kell függesztenie az ország alkotmányban rögzített adósságfékét. Linder sürgette a Németországban megmaradt reaktorok élettartamának meghosszabbítását.
Németország energia-veszélyhelyzete arra kényszeríti Habecket, hogy visszalépjen pártjának egyik legfontosabb elvétől. Az eredeti terv az volt, hogy az év végéig bezárják Németország három megmaradt reaktorát, de e hónap elején megnyitotta az utat, hogy vészhelyzetben két reaktor – az Isar 2 és a Neckarwestheim – is beindítható legyen.
Mivel azonban Franciaország 56 atomreaktora közül 31 nem üzemel, Németország nem számíthat arra, hogy a már megszokott módon Franciaországtól vásároljon áramot.
Ha a dolgok nem változnak, akkor 2023 első negyedévében az Isar 2-t és a Neckarwestheimet is a hálózathoz csatlakozva hagyjuk
– mondta el a gazdasági miniszter, aki hozzátette, hogy a végső döntést legkésőbb decemberben hozzák meg.
A reaktorok bezárásáról szóló döntés egyre ellentmondásosabb egy olyan időszakban, amikor az áramárak az orosz–ukrán háború miatt ugrásszerűen emelkednek. A politikai ellenzék, valamint a Lindner vezette FDP azt szeretné, ha az atomenergia legalább 2024-ig üzemben maradna.
Habeck azt is elmondta, hogy Berlin kisegítené a bajba jutott energiaszolgáltatókat, amelyeket a Németországba irányuló gázszállítások leállítása miatt szorongat Oroszország. Felvetette, hogy a mentést most az állam finanszírozná, ahelyett, hogy a fogyasztókra kivetett gázárpótdíjat vetnének ki, ahogyan azt korábban tervezték.
Ehhez azonban Lindnernek állami forrásokat kellene felszabadítania, és valószínűleg fel kellene adnia azt a régóta hangoztatott célját, hogy jövőre újra bevezesse a német adósságféket. A fék korlátozza a kormány új adósságkibocsátási képességét, de az elmúlt három évben a koronavírus okozta válság és az ukrajnai háború miatt felfüggesztették.