Nem tudni, mi történik épp a Gazpromnál
További Gazdaság cikkek
- Szakértők figyelmeztetnek: olyan mértékű romlás jön, amire ritkán van példa
- Ezek a számok értek több mint kétmilliárd forintot
- Csőtörés a diplomáciában: két szomszédunk egymásnak feszül
- Több mint négymilliárd forint bírságot szabott ki idén a Gazdasági Versenyhivatal
- Vasárnap és januárban is kisebb leállások jönnek az OTP Banknál, figyelmeztették az ügyfeleket
Magyar idő szerint 9:32-kor 189,42 rubelre (körülbelül 1400 forint) esett vissza a Gazprom orosz energiavállalat részvényeinek értéke egy meredek zuhanás után. Ezáltal az előző napi záráshoz képest
16,36 százalékkal esett a részvények értéke – de nem sokáig.
Ezt követően ugyanis ismét emelkedni kezdett a részvények értéke, és 9:45 percig 217,16 (körülbelül 1600 forint) rubelre erősödött vissza a részvények értéke, ami már csak 4,11 százalékos visszaesést jelentett az előző naphoz képest.
A TASZSZ megjegyezte, hogy a Gazpromnál pénteken tartanak egy értekezletet, amelyen arról határoznak, hogy mekkora osztalékot fizetnek a részvényeseknek a 2022 első fél évében elkönyvelt nyereség után. Elképzelhető, hogy emiatt mozdulhatott meg a Gazprom-részvények árfolyama is, de az is lehet, hogy egy másik péntek délelőtti hír is befolyásolta annak értékét.
Oroszország nyíltan megvádolta a Nyugatot
A Reuters szerint péntek délelőtt Szergej Naruskin orosz kémfőnök azt mondta: olyan anyagok kerültek a birtokukba, amelyek szerint a nyugati államok szervezhették meg és hajthatták végre az Északi Áramlat elleni szabotázst. A hírügynökség szerint Naruskin nem közölte, hogy milyen bizonyítékuk van erre, holott
ennyire nyíltan még egy magas rangú orosz tisztviselő sem vádolta meg eddig a nyugatot a szabotázs elkövetésével.
Mindeközben Svédország energiaügyi minisztere pusztán annyit közölt pénteken: a jelek alapján „nagyon valószínű”, hogy egy állami szereplő hajtotta végre a gázvezeték elleni akciót.
Műholdas felvételeken látszik a metánbuborék
A helyszínen még mindig folynak a vizsgálatok, és az ENSZ szakértői nemrég azt is megállapították, hogy valamelyest csökkent annak a metánbuboréknak az átmérője, amely a detonáció helyén keletkezett. Közlésük szerint a buborék átmérője most már „csak” 520 méteres az eredeti 700-hoz képest.
Az International Methane Emissions Observatory (IMEO) nevű kutatóközpont ezzel kapcsolatban közzétette azokat a műholdas felvételeket is, amelyek a metánbuborékról készültek:
🔎Images from the satellite Landsat8 observed today indicate the scale of #MethaneEmissions. From September 26 until September 29, the visual radius of the bubbling had been notably reduced from approx. 700 meters to approx. 520 meters. pic.twitter.com/i4jeUpW3iA
— International Methane Emissions Observatory (@CH4Observatory) September 29, 2022
(Borítókép: Alexander Zemlianichenko Jr. / Bloomberg / Getty Images)
Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését.
Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.