Lesznek, akiknek kevesebb gáz jut Európa miatt, teljesen megváltozott a piac
További Gazdaság cikkek
- Olyat mondott a pimasz palack forgalmazója, amire a MOHU sem számított
- Ilyet még nem láttunk: Magyarország legnagyobb energiatárolója épül
- Elkezdődött a nagy balatoni stégrazzia, nincs kegyelem
- Drámai létszámleépítés jön az egyik legnagyobb észak-magyarországi gyárnál
- Vészhelyzet van a szomszédban, tömegesen vándorolnak el az országból
A felmérés szerint Európa idén a globális kapacitásnövekedés duplájára emeli LNG-beszerzéseit. Miután Oroszország visszafogta az Európába irányuló földgáz szállítását, a piaci árak megemelkedtek. Felborult a kereskedelmi forgalom és akut hiány alakult ki egyes feltörekvő és fejlődő gazdaságokban az IEA tanulmánya szerint.
Az ügynökség megállapította, hogy a szűkös piaci ellátás várhatóan még 2023-ban is fennmarad.
A földgáz világpiaci kereslete 2021 óta folyamatosan csökken, 2022-ben pedig várhatóan 0,8 százalékkal lesz alacsonyabb a globális fogyasztás. Ez részben annak köszönhető, hogy Európában 10 százalékkal csökken, az ázsiai és csendes-óceáni piacokon pedig nem változik a felhasználás. Jövőre a globális gázfogyasztás 0,4 százalékos növekedését jelzi előre az IEA, azzal a megjegyzéssel, hogy a prognózist nagy fokú bizonytalanság jellemzi – elsősorban a magas energiaárak gazdasági hatását és Oroszország jövőbeni intézkedéseit illetően.
Eljöttek a rekordárak
Az európai földgázárak és az ázsiai spot LNG-árak az idei harmadik negyedévben rekordmagasságba szöktek. az áremelkedés csökkentette a gázkeresletet, és ösztönözte az energiatermelésben más tüzelőanyagokra, például szénre és olajra való átállást az elemzés szerint.
Az IEA elemzése szerint egyes feltörekvő és fejlődő gazdaságokban az árrobbanások hiányt és áramkimaradásokat idéztek elő.
Európa gázfogyasztása több mint 10 százalékkal csökkent az idei év első nyolc hónapjában a 2021-es év azonos időszakához képest, ezen belül a termelőipar gázfogyasztása 15 százalékkal esett vissza. Ugyanebben az időszakban Kínában és Japánban a földgáz iránti kereslet szinte változatlan maradt, míg Indiában és Koreában csökkent. Európa az orosz gázszállítások erőteljes visszaesését LNG-importtal, valamint alternatív csővezetékes szállítással ellensúlyozta.
Az európai LNG-kereslet az első nyolc hónapban 65 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest.
Ezzel pedig elvonva forrásokat az ázsiai csendes-óceáni térség hagyományos vevőitől, ahol a vásárlások ugyanebben az időszakban 7 százalékkal csökkentek. Az IEA előrejelzése szerint Európa LNG-importja idén több mint 60 milliárd köbméterrel fog nőni, ami több mint kétszerese a globális LNG-export-kapacitás bővítésének. Rövid és középtávon ez erős keresleti nyomás alatt tartja majd a nemzetközi LNG-piacot, így Ázsia LNG-importja az év hátralévő részében emiatt alacsonyabb marad a tavalyinál az IEA közlése alapján – derült ki az MTI összefoglalójából.
(Borítókép: Daniel Reinhardt / picture alliance / Getty Images)