- Gazdaság
- recesszió
- gazdasági válság
- energia-veszélyhelyzet
- infláció
- orosz-ukrán-konfliktus
- háború
- bankok
Az amerikai bankok a legrosszabbra készülnek
További Gazdaság cikkek
- Itt a válság, amiről egyre többet beszélnek: egyszerre két csapás éri Európát
- Lázár János 600 milliárd forintos vasútépítési fejlesztésről számolt be
- Közeleg a határidő, megjelent a tervezet
- Megszületett a nagy megállapodás, évekre előre rögzítették, hogyan nőnek a bérek
- Ez sokaknak fájni fog: tízszeresére emelik a parkolás díját az egyik kerületben
Az amerikai nagybankok profitja tavaly növekedett, amikor felszabadították korábban a világjárvány hatásai miatt céltartalékként képzett forrásaikat. Tavaly a harmadik negyedévben az elemzések szerint mintegy négymilliárd dollárnyi céltartalékot szabadítottak fel.
Jelenleg azonban egyre nagyobb a globális gazdasági válságtól való félelem, mivel az amerikai jegybanki szerepeket betöltő Federal Reserve System (FED) az infláció megfékezése érdekében agresszív kamatemelésbe kezdett. A harmadik negyedévben a céltartalékképzés lehet a legnagyobb fékezőerő a banki nyereségben a nemzetközi elemzők szerint – ahogy a Reuters összegezte.
Hétfőn a JPMorgan vezérigazgatója, Jamie Dimon a következő hat–kilenc hónapra recesszióra figyelmeztetett.
A vagyonmérleg szerinti legnagyobb amerikai bank pénteken mutatja be harmadik negyedéves eredményét, őt a Wells Fargo, a Citigroup és a Morgan Stanley követi. A Bank of America és a Goldman Sachs jövő héten zárja eredményeit. A várakozások szerint a bankok harmadik negyedéves profitja 13 százalék és 46 százalék között fog csökkenni – a Refinitiv IBES becslése szerint, akik elemzésükben hozzáteszik: a Citigroup fogja képezni a legnagyobb, összesen 1,51 milliárd dolláros céltartalékot.
Nem biztos még a recesszió?
A Barclays elemzői szerint a hitelezési veszteségek miatt képzett céltartalékok hátterében az alábbi okok lehetnek:
- folyamatosan csökkennek a fiskális gazdasági ösztönző intézkedések,
- az orosz–ukrán háború miatt egyre jobban fokozódik a geopolitikai feszültség,
- valamint globálisan emelkednek az inflációs adatok.
Ugyanakkor vannak, akik pozitív kilátásokra hívják fel a figyelmet, és úgy vélik, azért, mert növekednek a bankok céltartalékjai, egyáltalán nem biztos, hogy a pénzügyi szektorok felett teljesen beborulna az ég.
Mike Mayo, a Wells Fargo elemzője egyenesen arra hívta fel a figyelmet, hogy a bankszektor sokkal rugalmasabb és sokkal kevesebb kockázatot tartogat most, mint a korábbi recessziók előtt.
Ennek ellenére a befektetők továbbra is aggódnak a FED infláció lehűtésére irányuló szigorítása miatt, ami végül recesszióhoz vezethet. A hat nagy amerikai bank részvényei idén eddig 14–34 százalék közé estek.
(Borítókép: A FED épülete 2008. január 22-én. Fotó: Chip Somodevilla / Getty Images)