Terrortámadásként kezeli Magyarország, ha valaki megtámadja a Török Áramlatot
![BP-7075](https://kep.index.hu/1/0/4139/41398/413983/41398301_8daa1e508320ec510cead8c92f242ad5_wm.jpg)
További Gazdaság cikkek
-
Rémes járvány sújtja Amerikát, már Európát is elérte
- Befuccsolni látszik a Tesla Cybertruck-üzlete, óriási akciókat jelentettek be
- Százmilliók forogtak kockán, többen örülhetnek ezeknek a számoknak
- Az Államadósság Kezelő Központ vezetője az Indexnek: Ez a pénz már zsebben van
- Igazán rájuk fér: régóta várt jó hírnek örülhetnek a magyar vállalatok
„A Kárpát-medence önálló gazdasági egység (ebbe nyolc ország tartozik bele: Magyarország, Szlovákia, Románia, Ukrajna, Szerbia, Horvátország, Szlovénia és Ausztria – a szerk.), amelynek ki kell aknáznia a lehetőségeit” – mondta Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója, a Mathias Corvinus Collegium (MCC) kuratóriumának elnöke az intézmény K8 – gazdasági pezsgés a Kárpát-medencében című keddi konferenciáján.
A Kárpát-medence önálló gazdasági egységet képez, ez a természeti adottság pedig együttműködésre késztet minket. Ezt már korábbi gondolkodók is kiemelték, tehát a feladat nem olyan bonyolult, egyszerűen követni kell a régiek iránymutatását
– fogalmazott a miniszterelnök politikai igazgatója, aki úgy folytatta, hogy a nyitóbeszédére készülve a szakirodalomban azt találta, hogy a Harvard Egyetem kutatása szerint a Kárpát-medence és a skandináv országok adottságai között sok a hasonlóság. Ugyanakkor hiába állnak rendelkezésre a források, azokat termőre is kell fordítani, ez pedig a térség feladata lenne, nem pedig más, külső országoké – tette hozzá.
A kuratórium elnöke megjegyezte: nemzetstratégiai cél, hogy a térségben gazdasági együttműködések jöjjenek létre. Az MCC is törekszik a Kárpát-medencei lábának megerősítésére. „Egy olyan korszak küszöbén állunk, ahol az erőteljes gazdasági növekedés a tudásra, az innovációra, az új megoldásokra épül” – hangsúlyozta.
V4-ek helyett K8
„A V4-es együttműködés terhelt, mivel azok a pártok, amelyek ezt az együttműködési formát támogatják, a csoporton belül ellenzékben vannak” – jelezte Orbán Balázs az Indexnek adott nyilatkozatában. Szerinte a szövetséget nem kell lecserélni, de ezzel párhuzamosan nagy jövőt jósol a K8-as együttműködésnek is.
Használni kell azt a természetes keretrendszert, amelyet a Kárpát-medence teremt. A szerb kormánnyal való együttműködés az elmúlt 12 év legnagyobb eredménye, és ez stratégiailag fontos is számunkra. Most az a feladat, hogy ezeket az együttműködéseket mind több területen elmélyítsük. Azt látjuk, hogy az osztrákok is nagyon hasonlóan gondolkodnak több szakterületen
– fogalmazott Orbán Balázs, aki hozzátette: az országok nehéz idők elé néznek, ám minden recesszió egyben versenyt is jelent. Ebben a magyar kormány regionális kivétel szeretne lenni egy recessziós európai környezetben. Legfőbb céljai között az energiabiztonság garantálása is ott van, a rezsicsökkentés és a családtámogatások fenntartása mellett – fűzte hozzá a politikus.
Fontos a kritikus infrastruktúrák védelme
Orbán Balázs szerint a jelenlegi globális kihívások, különösen az orosz–ukrán háború közepette kiemelten kell kezelni a kritikus infrastruktúrák védelmét, amihez szerinte nemzetközi együttműködésre van szükség. Ezt támasztják alá az Északi Áramlatot ért támadások is, amelyek rávilágítottak arra, hogy elengedhetetlen a vezetékek védelmének biztosítása. Ha a Török Áramlattal történik valami, az az egész régiós gazdaságot tönkreteheti. Ahogy azt korábban a miniszterelnök kiemelte, a politikai igazgató is hangsúlyozta:
a kormány az országgal szembeni terrortámadásnak tekinti, ha valaki megtámadja a Török Áramlatot.
Kitért arra is, hogy a kelet–nyugati irányú kereskedelmi szállítási útvonalak hosszú időre befagytak, és az észak–déli irányokra terelődnek majd át, amiben fontos szerep hárulhat a Belgrád–Budapest vasútvonalra.
Nosztalgiáztak a volt kancellárral
A miniszterelnöki politikai tanácsadó kifejtette a véleményét az Indexnek a magyar ellenzéki képviselők és Olaf Scholz német kancellár találkozóiról.
Azt gondoljuk, hogy a német kancellár és a magyar baloldal sem tagadta meg önmagát. Mindenki hozta a legkevésbé jó formáját. A német kancellár esetében az volt a helyzet, hogy nem a kancellária, hanem az SPD pártnak az európai parlamentbe küldött vezetője mondott vállalhatatlan dolgokat Magyarországról. Mi ezeket a nyilatkozatokat mindig is a hivatalos német álláspontnak tekintettük. De annak ellenére hogy a politikai véleményünk több kérdésben nem azonos, az államközi kapcsolatainkat erősíteni kell
– reagált a politikus, aki szerint „a magyar baloldal azért hozta a szokásos formáját, mert láthatóan európai kampányt indítottak annak érdekében, hogy Magyarország ne kapja meg az uniós forrásokat, ezzel büntetve az országot”.
kérdésünkre, hogy Orbán Viktor miről egyeztetett Angela Merkellel, a korábbi német kancellárral múlt heti németországi találkozójukon, a miniszterelnök politikai igazgatója úgy fogalmazott, „nosztalgiáztak”.
![Orbán Viktor és Angela Merkel](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/4576/45761/457616/45761684_55ba6be287e32eb865180a15ad11c330_wm.jpg)
„Elég sokat dolgoztak közösen, és Orbán Viktor volt az, aki – noha rengeteg vitájuk volt – korábban hosszú éveken keresztül, a nyilvánosság előtt bevallottan megpróbálta Merkelt rábeszélni, hogy ne vonuljon vissza. Nem feltétlenül azért, mert mindenben egyetértettek volna, hanem mert nyilvánvaló volt, hogy a német kancellár távozása esetén hatalmi vákuum fog kialakulni. Sajnos ez be is következett” – fogalmazott lapunknak Orbán Balázs.
(Borítókép: Orbán Balázs. Fotó: Bodnár Patrícia / Index)
![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=bJE1jRyMFaE6fJ8fhsC.y4ZQnDkFoiPbY7JeelfAZ7P.i7&stparam=wnniomkpwg&fastid=ipqxvzhaneitfhaugbtmmzijqomb&nc=0)