- Gazdaság
- gyármentő program
- kis- és középvállalkozások
- kamatstop
- energiakrízis
- kormány
- többletforrás
- magyar közlöny
Fellélegezhetnek a kkv-k, 150 milliárd forint lesz gyármentésre
További Gazdaság cikkek
- Lázár János 600 milliárd forintos vasútépítési fejlesztésről számolt be
- Közeleg a határidő, megjelent a tervezet
- Megszületett a nagy megállapodás, évekre előre rögzítették, hogyan nőnek a bérek
- Ez sokaknak fájni fog: tízszeresére emelik a parkolás díját az egyik kerületben
- Kétéves mélyponton a magyar deviza
Megjelent a Magyar Közlönyben a kis- és középvállalkozásokat érintő kamatstopról szóló kormányrendelet.
E szerint a mikro-, kis- és középvállalkozásnak minősülő adós részére a hitelező által üzletszerűen nyújtott állami támogatással nem érintett, változó kamatozású, forintalapú hitel- és kölcsönszerződés, illetve pénzügyi lízingszerződés (a továbbiakban együtt: szerződés) esetén – ide nem értve a fizetési számlához kapcsolódó hitelkeret-szerződést – 2022. november 15-től 2023. június 30-ig
- a) a 2022. november 15. napját követő szerződés szerinti fordulónaptól érvényes kamatlábat úgy kell megállapítani, hogy a referencia-kamatláb mértéke,
- b) a 2022. november 15. napját megelőző szerződés szerinti fordulónaptól érvényes referencia-kamatlábat úgy kell megállapítani, hogy a referencia-kamatláb mértéke
nem lehet magasabb a 2022. június 28. napján érvényes, szerződésben meghatározott referencia-kamatlábnál.
A rendelet azt is kimondja, hogy a tőke- és kamattartozást nem lehet a 2022. november 15. és 2023. június 30. közötti időszakban nem teljesített kamat összegével megnövelni.
A rendelet kötelezi a hitelezőket az adósok tájékoztatásáról.
„A módosult szerződést nem kell közjegyzői okiratba foglalni, a korábbi közjegyzői okirat a szerződés módosult tartalmának keretei között érvényes” – jegyzi meg a rendelet.
150 milliárd forint gyármentésre
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter a múlt szombati Kormányinfón jelentette be, hogy a kabinet három új programot indít a hazai cégek támogatása érdekében az energiakrízis közepette.
A fentebb részletezetteknek megfelelően a kamatstopot kiterjesztik a kkv-hitelekre, meghosszabbítják a Széchenyi Kártya Hitelprogramot, és gyármentő programot hirdetnek.
Az utóbbiról szóló határozatot is közzétették a Magyar Közlönyben. E szerint „a kormány egyetért azzal, hogy az energiaválság által sújtott nagyvállalatok számára hosszú távú versenyképességi előnyt és fennmaradási lehetőséget az energiahatékonysági és az energetikai önellátást támogató beruházások biztosítanak, és azok kormányzati támogatása a nemzetközi versenyben történő helytálláshoz szükséges”.
Ehhez 150 milliárd forintnyi többletforrást biztosítanak a költségvetésből.