Kijött az Eurostat gázárakról szóló felmérése, ahol Magyarország kivételt jelent
További Gazdaság cikkek
- Rendszeresen ütik a magyar kormányt háborús álláspontjáért, pedig még dobogón sem vagyunk
- Czomba Sándor: Mintegy 200 milliárd forint áll rendelkezésre az ifjúsági garanciaprogramban
- Üvöltő fájdalom euróban rendelni bármit is, olyat lépett a forint
- Megállapodást írt alá a Mol, új cég született
- Nagy Márton az Indexnek: Matolcsy György el akart lehetetleníteni, de Orbán Viktor hitt bennem
A gázárak Észtországban (+154 százalék), Litvániában (+110 százalék) és Bulgáriában (+108 százalék) emelkedtek a legnagyobb mértékben, elsősorban az energiaárak miatt. Csak egyetlen olyan tagállam volt, ahol a lakossági fogyasztók számára a földgáz ára ugyanebben az időszakban kismértékben csökkent: Magyarországon (–0,5 százalék), ahol az árak szabályozottak – jegyezte meg az Eurostat.
Euróban kifejezve az átlagos háztartási földgázárak 2022 első felében Magyarországon (2,9 euró/100 kWh), Horvátországban (4,1 euró) és Lettországban (4,6 euró) voltak a legalacsonyabbak, míg Svédországban (22,2 EUR), Dániában (16,0 EUR) és Hollandiában (12,9 EUR) a legmagasabbak.
#EnergyCrisis Electricity and gas prices, for households, in the first half of 2022, after government subsidies. https://t.co/7oP6e6K7Gr #Greece pic.twitter.com/VlywKZyDqK
— Nicholas (@Nicholas___D) October 31, 2022
Nagyot nőttek a villamosenergia-árak
2022 első félévében az átlagos háztartási villamosenergia-árak 2021 azonos időszakához képest meredeken emelkedtek a tagállamokban. Az emelkedést elsősorban a jelenlegi geopolitikai helyzet, az ukrajnai orosz katonai agresszió által generált energiaválság okozza – írja az Eurostat.
Az egy évvel korábbihoz képest 2022 első felében az EU-ban a háztartásoknak felszámított végső villamosenergia- és gázszámlákban az adók és illetékek súlya jelentősen csökkent, mivel a tagállamok kormányzati juttatásokat és támogatásokat vezettek be a magas energiaköltségek enyhítésére.
(Borítókép: Rosta Tibor / MTI)