Európai Bizottság: Csökkenteni kell a tagállamok függőségét a Huaweitől
További Gazdaság cikkek
Az Európai Bizottság csütörtökön sürgette az uniós tagállamokat, hogy csökkentsék a kínai távközlési berendezésekkel kapcsolatos kockázatokat az 5G hálózatokban, és különösen Németországot nevezte meg olyan országként, amelynek végre kell hajtania a blokk közös 5G biztonsági iránymutatásait − írta meg a Politico.
Sürgetjük azokat a tagállamokat, amelyek még nem vezettek be korlátozásokat a nagy kockázatot jelentő beszállítókkal szemben, hogy ezt haladéktalanul, sürgősen tegyék meg
− mondta Margrethe Vestager, a Bizottság digitális ügyekért felelős ügyvezető alelnöke.
Arra a kérdésre, hogy Németország − ahol az olyan szolgáltatók, mint a Deutsche Telekom és a Vodafone az elmúlt évtizedben nagy mértékben támaszkodtak a kínai Huawei óriáscég berendezéseire − helyzete különösen aggasztó-e, Vestager azt mondta, hogy
nemcsak Németországról van szó, hanem Németországról is.
Kína nagy kockázatot jelent
Az európai országok 2020-ban megállapodtak az 5G biztonsági eszköztárnak nevezett intézkedéscsomagról, hogy csökkentsék a jövőbeli távközlési hálózatok „nagy kockázatú szállítóitól” való függőségüket, ami a Huaweitől és kisebb kínai riválisától, a ZTE-től származó berendezések beszerzésének visszaszorítását célozta.
Berlin tavaly törvényt fogadott el, amely lehetővé teszi a minisztériumoknak, hogy beavatkozzanak a Huaweijel kötött távközlési szerződésekbe, de a törvény nagy mérlegelési jogkört hagy a kormánynak a korlátozások bevezetésében. Olaf Scholz kancellár új kormányától azt várták, hogy keményebb álláspontot képvisel majd Kínával szemben, de eddig nem nagyon avatkozott be a távközlési vállalatok Huaweihez való viszonyába.
A cég Magyarországon is komoly pozíciókkal rendelkezik. Mint azt megírtuk, két évvel ezelőtt pont azon a napon jelentette be a Huawei harmadik beruházását és ünnepelt a kínai nagykövetséggel együtt a vállalat magyarországi jelenlétének tizenötödik évfordulója alkalmából Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, amikor Svédországban nemzetbiztonsági okokból kizárták a Huaweit az 5G szolgáltatások tenderéből.
Magyarországon a cég részt vesz az 5G hálózat kiépítésében.
(Borítókép: Huawei ügyfélszolgálati központ 2019. március 12-én Berlinben. Fotó: Sean Gallup / Getty Images)