- Gazdaság
- gyármentő program
- vállalkozások
- energiaválság
- energia-veszélyhelyzet
- garanciaprogram
- magyar fejlesztési bank
- recesszió
- munkavállalók
- foglalkoztatottság
- hitelkínálat
Ismertették a Gyármentő likviditási garanciaprogram részleteit
További Gazdaság cikkek
- Folyamatosak a problémák az Ügyfélkapu+-szal és a DÁP-pal, pedig egyszerű lenne a megoldás
- Economx: Pánikszerűen menekítik a pénzt a németek
- Orbán Viktor nem akarja a lustákat támogatni, elindult az új intézkedés, de kilőtt a diákhitel kamata
- Válaszolt az Ügyfélkapu+ és a DÁP fejlesztője: Az átállás nem vita tárgya
- Kongatják a vészharangot, Trump miatt infláció söpörhet végig az Egyesült Államokban
Az Index is beszámolt róla, hogy a kormány a gazdasági recesszió elkerülése és a teljes foglalkoztatottság megőrzése érdekében a már bejelentett Gyármentő programon túl újabb segítségként 200 milliárd forint keretösszegű Gyármentő garancia- és hitelprogram megindításáról döntött. Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter tájékoztatása szerint a két részből álló program 2023. január elsején indul.
A program egyik eleme a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) által indított 100 milliárd forint keretösszegű Gyármentő likviditási garanciaprogram, míg a másik az Eximbank Zrt. 100 milliárd forint keretösszegű Gyármentő beruházási hitelprogramja.
A cél a vállalatok versenyképességének megőrzése
A vállalkozásoknak jelenleg elsősorban a napi likviditásuk biztosításához, az emelkedő alapanyag- és energiaköltségek megfizetéséhez, továbbá munkavállalóik megtartásához van szükségük forrásra. A szűkülő hitelkínálat miatt ugyanakkor nem vagy csak magas áron jutnak hozzá finanszírozáshoz, ezért volt elengedhetetlen a Gyármentő likviditási garanciaprogram elindítása. A kezesség- és garanciavállalás kiemelt célja, hogy a hitelezés élénkítésén keresztül hozzájáruljon a vállalatok versenyképességének fenntartásához és növeléséhez – közölte az MFB az MTI-vel.
A Gyármentő likviditási garanciaprogram keretében
az MFB kezességet, illetve garanciát biztosít a minimum 50 főt foglalkoztató, legalább évi nettó 4 milliárd forint (10 millió euró) forgalmat elérő vállalkozásoknak.
A program a hazai nagyvállalatok és középvállalati körön keresztül a kisebb cégek számára is segítséget jelent, hiszen közvetve a mikro-, kis- és középvállalati rétegből kikerülő beszállítók is forráshoz jutnak.
A Gyármentő likviditási garanciaprogramot a hitelintézetek az általuk nyújtott szállítói költségeket finanszírozó forgóeszközhitel, folyószámlahitel, illetve a működést finanszírozó hitel biztosítékaként vagy az ilyen típusú hitelek kiváltására nyújtott hitelhez, valamint az ezek visszafizetésének biztosítékaként a hitelintézet által vállalt kezességhez vagy garanciához vehetik igénybe. Az MFB kezesség- vagy garanciavállalásának mértéke a hitelintézet által nyújtott hitel vagy pénzkölcsön tőkeösszegének, illetve a hitelintézet által vállalt garancia vagy kezesség összegének legfeljebb 80 százaléka lehet,
futamideje legfeljebb 5 év, összege maximum 20 milliárd forint.
További részletek és információk a Magyar Fejlesztési Bank honlapján lesznek elérhetők.