Itt a lista: ezeken a településeken lehet gond a kisebb benzinkutakon hétfőtől
További Gazdaság cikkek
- A Mol gázüzemet és kutatás-termelési eszközöket vásárol Kelet-Magyarországon
- Átfogó fejlesztési programot indít a Pécsi Tudományegyetemet fenntartó alapítvány
- Szijjártó Péter szerint Európa egyik legvonzóbb beruházási környezete jött létre Magyarországon
- A karácsonyi vásárok sem ússzák meg, lecsapnak az adóellenőrök
- Döntött a bíróság: a hódmezővásárhelyi önkormányzatnak támogatnia kell a Volánbuszt
Az FBSZ felmérése szerint az alábbi településeken lehetnek ellátási problémák a kis benzinkutakon:
- Molnaszecsőd
- Nyírpazony
- Gyöngyös
- Tápióbicske
- Baja
- Szentantalfa
- Balassagyarmat
- Bakonycsernye
- Kiskunfélegyháza
- Nagytarcsa
- Berettyóújfalu
- Szászvár
- Lajosmizse
- Nyírkárász
- Nyírbogdány
- Szígetszentmárton
- Pusztaszabolcs
- Fehérvárcsurgó
- Aba
- Sárszentmihály
- Pörböly
- Hercegszántó
- Nyíregyháza-Sóstófürdő
- Besenyőtelek
- Hajdúböszörmény
- Demecser
- Gödöllő
- Berhida
A továbbiakban a szövetség folyamatosan frissíteni fogja a listát. Az FBSZ emlékeztetett arra, hogy hatalmas veszteségeket okoz az árstopos üzemanyag a kutak üzemeltetőinek, így a kisebb kutakon úgy döntöttek, hogy egyszerre csupán néhány liter üzemanyagot lehet majd tankolni.
A kis benzinkutak tulajdonosai a héten bejelentett intézkedés következtében egyre nagyobb bajban vannak, így komoly veszélybe kerülhet a kisebb települések üzemanyag-ellátása.
SOKAN ATTÓL TARTANAK, HOGY VIDÉKEN ELLÁTÁSI GONDOK ALAKULHATNAK KI.
Hatalmas veszteségeket okoz az árstopos üzemanyag a kutak üzemeltetőinek, így a kisebb kutakon úgy döntöttek, hogy egyszerre csupán néhány liter üzemanyagot lehet majd tankolni – bezárni nem tudnak, mert akkor elvesztik az engedélyüket. Számtalanszor felhívták arra a figyelmet, hogy szerintük itt lenne az ideje a hatósági áras üzemanyag megszüntetésének.
Már nyílt levelet is írtak
Ahogy arról az Index már korábban beszámolt, a kisebb töltőállomásokat tömörítő szervezet vezetői végső elkeseredésükben nyílt levelet írtak Orbán Viktornak és Hernádi Zsoltnak, a Mol elnök-vezérigazgatójának.
A két levelet a Független Benzinkutak Szövetsége (FBSZ) szerkesztőségünkhöz is eljuttatta. A miniszterelnököt arra kérték, hogy függessze fel a rendelkezést, Hernádi Zsoltot pedig felszólították, hogy azonnal bírálja felül hozzáállását.
Egri Gábor, a Független Benzinkutak Szövetségének elnöke az Indexnek pedig úgy nyilatkozott, hogy szerinte folyamatos üzemanyaghiány alakult ki,
A SZÖVETSÉG SZÁMÍTÁSAI SZERINT KŐOLAJBÓL 30 NAPRA ELEGENDŐ TARTALÉK VAN, MÍG GÁZOLAJBÓL ÉS BENZINBŐL 34 NAPRA.
„Jogszabályban rögzített mennyiségben nem állnak rendelkezésre a tartalékok” – mondta el lapunknak véleményét Egri Gábor.
Közben a Mol elismerte az RTL Híradó értesülését, miszerint kapacitásának csak 60 százalékán működik a Mol Dunai Finomítója az egyik üzemegység meghibásodása miatt. A meghibásodás egy hete történt, amikor a finomtó egyik üzemét újra akarták indítani.
A Mol megerősítette lapunknak a korábban már elmondottakat:
Számunkra Magyarország működése és ellátásbiztonsága a legfontosabb, ezért felelős vállalatként átmeneti korlátozásokat vezetünk be, hogy továbbra is el tudjuk látni az autósokat. Az üzemanyag iránti kereslet továbbra is kimagasló, így – annak érdekében, hogy az ország minden pontján tudjunk üzemanyagot biztosítani – átmenetileg felfüggesztettük bizonyos kiskutak, a viszonteladó ügyfeleink egy részének kiszolgálását. Az érintett 194 viszonteladóval szemben a Mol-nak kiszolgálási kötelezettsége nincs, de a hatósági ár életbe lépését és az importkiesést követően szerződést kötöttünk velük. Ez az ügyfélkör az összes hazai töltőállomás 10 százalékát teszi ki, a Mol-tól pedig szeptemberben a magyar viszonteladói piac teljes üzemanyagigényének a 2,5 százalékát vásárolta meg. Az átmeneti korlátozások határozatlan időre szólnak, de hetente felülvizsgáljuk az ellátási stratégiánkat, és minden esetben teljesítjük a szerződéses kötelezettségeinket
- áll a Mol közleményében.
(Borítókép: Bodnár Patrícia / Index)