Putyin úgy önti a világra az olajat, mintha nem lenne holnap
![GettyImages-498538536](https://kep.index.hu/1/0/4646/46460/464605/46460538_9064b70caa754d0ea0758d6493762a77_wm.jpg)
További Gazdaság cikkek
-
Itt van Orbán Viktor 4,7 milliós bástyája
- Milliomosok klubja a BME-n – a magyar átlagbér kétszeresét keresik ezek a pályakezdők
- Pénzpatakba léptek a magyarok, akik ide tették a forintjukat
- A Mol-csoport újabb lépést tett karbonlábnyomának csökkentése érdekében
- Matolcsy György elárulta, milyen nagy tervet nem sikerült elérni
A Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) a Bloomberg felmérése szerint mintegy napi 1 millió hordóval mérsékelte az olaj kitermelését, nagyjából teljesítve a szélesebb OPEC+ koalícióval összehangolt csökkentési erőfeszítések felét.
A csoportot vezető Szaúd-Arábia és az Egyesült Államok között komoly feszültséget gerjesztett, amikor az arab ország először bejelentette a kitermelés csökkentésére vonatkozó terveket, amely szükségesnek bizonyult az olajpiacok stabilizálásához a romló kínai kereslet miatt.
Durván megütötték az olajárakat a kínai tüntetők
Mélyre süllyedt a fekete arany ára.
Putyin dézsából önti az olajat
A 23 országot tömörítő csoport olajexportja azonban csak napi 361 ezer hordóval csökkent, mivel a legtöbb tagország lassuló kitermelését ellensúlyozta, hogy közben Oroszország két kézzel nyitotta meg az olajcsapokat – derül ki a Kpler Ltd. energiaelemző cég adataiból. Bár az export és a termelés nem korrelál tökéletesen, a szállítások betekintést nyújthatnak egy ország olajtermelésébe.
Az orosz olajtermelők azt tették, ami a fő narratívával ellentétes, azaz növelték a kitermelést
– világított rá Katona Viktor, a Kpler bécsi elemzője.
Oroszország ugyan nem tagja az OPEC-nek, de 2016 óta összehangolja az olajtermelést a csoporttal egy olyan koalícióban, amely a világ nyersolajtermelésének több mint felét ellenőrzi, így Moszkva befolyást gyakorol az olajpiac felett.
Moszkva novemberben nyolc hónapos csúcsra, napi 10,9 millió hordóra növelte az olajkitermelést – derül ki az energiaügyi minisztérium adataiból. Eközben a Hetek csoportja (G7) mérlegeli az orosz nyersolajra vonatkozó árplafon bevezetését, a részletek kidolgozása még folyamatban van.
Az OPEC+ tagjai vasárnap ülnek össze, hogy felülvizsgálják a 2023 elejére vonatkozó termelési politikát. Bár az orosz olajáradat ütközik a csoport kínálatot szűkítő törekvésével, az uniós ársapka bevezetésével apadhat az orosz kitermelés is.
(Borítókép: Vlagyimir Putyin. Fotó: Sasha Mordovets / Getty Images)
![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=bJE1jRyMFaE6fJ8fhsC.y4ZQnDkFoiPbY7JeelfAZ7P.i7&stparam=wnniomkpwg&fastid=ipqxvzhaneitfhaugbtmmzijqomb&nc=0)