Oroszország szeretné megoldani Európa nagy problémáját
További Gazdaság cikkek
- Infláció ide vagy oda, ezeket a készülékeket vettük, mint a cukrot
- Tarolt a SZÉP-kártya, de a kormány már bejelentette a változtatásokat
- Történelmi üzleteket kötöttek, eurómilliárdok mozdultak meg Magyarországon
- Fordulat jöhet a bérekben, búcsút inthetünk a 10 százalék feletti bérdinamikának
- Távozik a Magyar Posta vezére, Nagy Márton megköszönte a munkáját
„Oroszország számára az európai piac továbbra is releváns, mivel ott a gázhiány még mindig fennáll, és minden lehetőségünk megvan arra, hogy újraindítsuk a szállításokat. Például a Jamal–Európa gázvezetéken keresztül, amely korábban politikai okokból le lett állítva, így ez továbbra is kihasználatlan” – mondta az orosz miniszterelnök-helyettes, aki nyilatkozatában kifejtette, hogy egyre jobban növekszik az európai gáz iránti kereslet.
Ma már bátran kijelenthetjük: van kereslet a gázunk iránt. Ezért továbbra is úgy tekintünk Európára, mint potenciális piacra, ahol termékeinket értékesíteni tudjuk. Egyértelmű, hogy nagyszabású kampány indult ellenünk, amely az Északi Áramlat elleni szabotázsakciókkal végződött
– fogalmazott Alekszandr Novak. Az orosz–ukrán háborút követően, de már azt megelőzően is egyre jobban csökkent az Európába irányuló orosz földgázszállítás. Korábban a Gazprom teljesen leállította a Lengyelországon átvezető Jamal–Európa vezetéken keresztüli szállítást, ezt akkor azzal indokolták, hogy a Gazprom az európai szankciók miatt kénytelen felfüggeszteni a szállítást.
A Jamal–Európa Oroszországból indulva, Belaruszon és Lengyelországon keresztül vitte a gázt a németekhez. Évi 33 milliárd köbméteres a kapacitása, ami a második legnagyobb az Északi Áramlat 1 után, aminek évi 55 milliárd köbméteres a kapacitása és közvetlenül az oroszoktól szállított a gázt a tenger alatt Németországba. További érdekesség, hogy decemberben átmenetileg leállt a Németországból Lengyelországba irányuló nyugat–keleti gázszállítás.
Az olajjal már más a helyzet
Mint ahogy arról korábban beszámoltunk, Oroszország megtiltja az olaj és az olajtermékek szállítását azokba az országokba, amelyek az Európai Unió által bevezetett árplafon betartását követelik – mondta a múlt héten Alekszandr Novak orosz miniszterelnök-helyettes a Rosszija-24 televíziós csatornán.
Az orosz politikus azt is elárulta, hogy ennek következtében 2023 elején napi 500-700 ezer hordóval csökkentik az olajkitermelést.
Az árplafonra válaszul hozott rendelet részeként megtiltják a kőolaj és a kőolajtermékek szállítását azon országokba és azon jogi személyek számára, amelyek szerződésben követelik az Európai Unió által bevezetett árplafon betartását, így készen állunk mi is a termelés csökkentésére. Ez jövő év elején napi 500-700 hordós csökkenést jelenthet
– közölte Novak, aki azt is elmondta, az intézkedés nyomán 5-7 százalékkal zsugorodik az orosz kőolaj-kitermelés. Hozzátette: ez a mennyiség jelentéktelennek számít, de rejthet bizonyos kockázatokat magában – írta a TASZSZ orosz állami hírügynökség.
(Borítókép: Alekszandr Novak 2022. október 5-én. Fotó: Stiller Ákos / Bloomberg via Getty Images)