Davos 2023: A recesszió árnyéka borul a világra
További Gazdaság cikkek
- Beteljesült a kormány ígérete, Orbán Viktor szerint most „a melós fiatal csávók” jönnek
- Ha nincs megfelelési költség, nincs szabályalkotás: váratlan fordulat állhat be Donald Trump vámtervezetében
- 68 éves mélypont, amely jól tükrözi az európai autóipar vesszőfutását
- Budapestet csak a svédek előzték meg, Bécset és Berlint is vertük ezen a listán
- Donald Trump teljesen kifakadt, oda a forintcsoda
A megkérdezettek 18 százaléka rendkívül valószínűnek tartja a világméretű recessziót – több mint kétszer annyian, mint az előző, 2022 szeptemberében végzett felmérésben. Idén a felmérésben részt vevők csupán egyharmada látja elkerülhetőnek a recessziót – mutatta be a felmérést a Reuters.
A felmérés további főbb megállapításai a következők voltak:
- Tízből kilenc válaszadó arra számít, hogy a gyenge kereslet és a magas hitelköltségek egyaránt terhelni fogják a vállalatokat, és több mint 60 százalékuk a magasabb inputköltségekre is rámutatott.
- Ezek a kihívások várhatóan a multinacionális vállalatokat költségcsökkentésre késztetik, a működési költségek csökkentésétől a munkavállalók elbocsátásáig.
- Az ellátási lánc zavarai azonban várhatóan nem fogják jelentős mértékben hátráltatni az üzleti tevékenységet 2023-ban.
- A megélhetési költségekkel kapcsolatos válság is a tetőpontjához közeledhet, a többség (68 százalék) arra számít, hogy 2023 végére enyhülni fog
– mutatta be a felmérés tanulságait a Világgazdasági Fórum davosi szervezője hétfőn.
Leáll a gazdaság motorja
„A jelenlegi magas infláció, alacsony növekedés, magas adósság és nagyfokú széttagoltság jellemezte környezet csökkenti a növekedéshez szükséges beruházások ösztönzését és a világ legkiszolgáltatottabbjainak életszínvonalának emelkedését” – mondta a WEF ügyvezető igazgatója, Saadia Zahidi a felmérés eredményeit kísérő nyilatkozatában.
A szervezet felmérése a nemzetközi ügynökségek – köztük a Nemzetközi Valutaalap, befektetési bankok, multinacionális vállalatok és viszontbiztosítási csoportok – vezető közgazdászainak 22 csoportjától kapott válaszokon alapult.
A felmérés azt követően látott napvilágot, hogy a Világbank múlt héten számos ország esetében recesszióhoz közeli szintre csökkentette 2023-as növekedési előrejelzését,
mivel a jegybanki kamatemelések hatása erősödik, Oroszország ukrajnai háborúja folytatódik és a világ nagy gazdasági motorjai leállnak – ismertette a Reuters.
Az inflációval kapcsolatban a WEF felmérése nagy regionális eltéréseket mutatott: a 2023-ra magas inflációt várók aránya a kínai mindössze öt százaléktól az európai 57 százalékig terjedt, ahol a tavalyi energiaár-emelkedés hatása átterjedt a gazdaság egészére.
A közgazdászok többsége további monetáris szigorítást lát Európában és az Egyesült Államokban, ugyanakkor fennáll a veszélye, hogy a döntéshozók túlzott mértékben vagy nem kellően szigorítanak – ismertette a Reuters.
(Borítókép: Stefan Wermuth / Bloomberg / Getty Images)