Megjelent a törvénytervezet, amely új alapokra helyezné a magyar építőipart
További Gazdaság cikkek
- A Toyota növelte globális autóeladásait novemberben
- Karácsonyi csoda: van, amiben Magyarország kenterbe veri az európai mezőnyt
- Rohamléptekben ürülnek a gáztárolók, ebből még baj lehet
- Megtudtuk, mit iszik a magyar, ha igazán szomjas
- Nyolcvanéves a magyar történelem egyik legkockázatosabb vállalkozása
Nyilvánossá vált az állami építési beruházások rendjéről szóló törvény tervezete. A kormany.hu oldalon megjelent tervezetet széles körű szakmai egyeztetések után, összesen 26 szervezettől érkezett 900 javaslat alapján dolgozták ki – írja a Magyar Építők.
A korábbi információknak megfelelően a törvény azokra a beruházásokra terjed ki, amelyekben az állam a forrás legalább 50 százalékát biztosítja. Ugyanakkor a nemrég nyilvánossá vált törvénytervezet szerint az új törvényben foglaltakat azon állami építési beruházásokra kell majd alkalmazni, amelyeknél a kivitelezésre irányuló közbeszerzési eljárás 2023. április 15-ét követően indult meg.
A lap azt írja, hogy a tervezetet a februárban induló ülésszakon nyújtják be a parlamentben.
Az építésügyi miniszter az ÉVOSZ évzáró konferenciáján elmondta: arra törekednek, hogy a szakma döntse el, mi legyen a szakmával. Ezzel összhangban a tervezet tartalmazza az Állami Beruházási Érdekegyeztető Tanács létrehozását.
A testület számos területen tesz majd javaslatokat az iparág működésére, amelyek alapján az építésügyi miniszter rendeleteket hoz. A Tanács hatáskörébe többek közt az alábbiak kerültek:
- az építményinformációs modell (BIM) alapú tervezés és műszaki megvalósítás feltételrendszere;
- az állami építési beruházás típusonként és építményfunkciónként eltérő szerződésminták;
- egy új képzési rendszer kidolgozása, a szakmai képzések formája és feltételei;
- az építési beruházásokban részt vevő szakemberek szakmai képzése (a vonatkozó állami, kamarai és piaci képzések felülvizsgálata alapján);
- a tervező és a fővállalkozó kivitelező közreműködésének értékelési rendszere (amely szintén egy hangsúlyos elem volt Lázár János beszédében az ÉVOSZ-gálán);
- az állami építési beruházás típusonként kialakítandó Tervezői Szolgáltatások Rendszere és az Építési Beruházási Folyamatok Rendszere.
A tervezet az érdekegyeztető szakmai fórumként fellépő Tanács tagjait is ismerteti, eszerint
- a miniszter,
- a Magyar Államkincstár,
- a Magyar Mérnöki Kamara,
- a Magyar Építész Kamara,
- az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége,
- a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége,
- a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara,
- a MÁV Magyar Államvasutak Zártkörűen Működő Részvénytársaság,
- a Magyar Közút Nonprofit Zártkörűen Működő Részvénytársaság,
- a Magyar Út- és Vasútügyi Társaság,
- a Nemzeti Kulturális Tanács,
- a Nemzeti Vízművek Zártkörűen Működő Részvénytársaság,
- az Építésügyi Minőség-ellenőrző Innovációs Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság,
- a Gazdasági Versenyhivatal,
- a Közbeszerzési Hatóság,
- a Belső Ellenőrzési és Integritási Igazgatóság, valamint
- az országos főépítész vesz részt a Tanács munkájában, amely döntéseit négyötödös többséggel, a Tanács elnökének egyetértésével hozza meg.
A Magyar Építők cikke szerint a Tanács hatályába került fenti területek közül az építőipar számára az egyik legfontosabbnak a BIM kérdéskörre számít, erre számos elem vonatkozik a tervezetben.
Többek közt az uniós közbeszerzési értékhatárt elérő vagy meghaladó becsült értékű beruházások esetében az építtető köteles lesz előírni a BIM alkalmazását.
Ugyanakkor a teljes szakma számára jelentős kihívást jelentő BIM bevezetése nem egyik napról a másikra történik meg. A 2023. december 31-ig megkezdett állami építési beruházásokra ugyanis a BIM alkalmazására vonatkozó rendelkezéseket még nem kell alkalmazni.
Emellett a miniszter gazdaságossági szempontok alapján eltérhet a BIM-alapú műszaki megvalósítás rendszere alkalmazásától.
Szintén a Tanács feladatkörébe került a szerződésminták kialakítása, amelyek fő célja Lázár János decemberi beszámolója szerint a mostani szerződéses konstrukciókból adódó viták megelőzése. A kialakítandó szerződésminták ezt úgy biztosítanák,hogy a szerződésmódosítás, a többletköltség és az áremelés kérdése már a szerződés megkötése előtt tisztázódik általuk.
Szintén fontos eleme a tervezetnek, hogy az építtető a kivitelezési szerződésben köteles tartalékkeretet képezni, amely kizárólag építési beruházás teljesítéséhez szükséges, a szerződéskötés időpontjában előre nem látható körülmények által indokolt munkákra használható fel.
A Magyar Építők cikkében összegzésképp arról ír, hogy a a tervezet gyakorlatilag újraszabályozza az állami építési beruházások teljes életciklusát. Meglátásuk szerint a számos kihívással járó megvalósulása esetén több ponton jelenthet elmozdulást a tervezet céljai között is megfogalmazott költséghatékonyság és az érték-haszon szemlélet irányába.
Azt is megjegyzik, hogy a Lázár János által vezetett Építési és Közlekedési Minisztérium alig hét hónap alatt készítette el az új alapokra épülő építésügyi törvénytervezetet, amely hamarosan a parlament elé kerülhet.