Szuper hírek érkeztek: olcsóbb lesz egy alapvető élelmiszer
További Gazdaság cikkek
- Fontos információk láttak napvilágot a költségvetés tényleges helyzetéről
- Megérkeztek a legfrissebb adatok, mutatjuk, mekkora a munkanélküliség Magyarországon
- Nyugtalanító adatok érkeztek Magyarország egyik legfontosabb mutatójáról
- Orbán Viktor bejelentése eldöntötte, mi lesz az év legfontosabb kérdése, de most jön a java
- Kemény pofonba szaladt bele a forint
A KSH adatai szerint már múlt hónapban átlag 900 forintot kértek egy kiló fehér kenyérért, kétszer annyit, mint egy évvel korábban – idézi fel az RTL, a csatorna szerint azonban a következő hetekben fordulat várható.
Lakatos Zoltán, a Hajdú Gabona Zrt. elnök-vezérigazgatója elmondta, hogy a búza ára akár öt százalékkal is csökkenhet februárban.
De ahogy a búza ára megy lefelé, és sajnos úgy néz ki, hogy továbbra is csökken a búza ára, ezt követi általában a liszt árának csökkenése is
– mondta a csatornának a szakember. A híradóból azonban kiderül, hogy a feldolgozók és a termelők panaszkodnak, ugyanis szerintük már a gazdaságok 10 százaléka fizetési nehézségekkel küzd, mert hetek óta esik a búza ára, mióta megindult a gabonaszállítás a háború által sújtott Ukrajnából. A magyar termelés árát pedig jelentősen, mintegy harmadával nyomta le az ukrán gabona.
Csökken a kereslet a magyar áru iránt
Korábban a sajtóban megjelent hírek szerint a lengyel, a cseh, a román, a bolgár és a magyar agrárminiszterek megállapodtak, hogy a januári brüsszeli agrártanácson az ugrásszerűen megnövekedett ukrán gabonaimportra tekintettel a belső piac stabilizálását célzó intézkedések megtételére szólítják fel az Európai Bizottságot – jelentette be Nagy István agrárminiszter.
Az Agrárminisztérium szerint a magyar tárcavezető a berlini Nemzetközi Zöld Hét keretében folytatott egyeztetést több uniós agrárminiszterrel az Európai Unióban kialakult agrárpiaci helyzetről.
Hozzátették, az egyeztetés fő oka, hogy az elmúlt hónapokban az ukrán kikötők részleges újranyitása ellenére Ukrajna gabona- és olajosmagexportja jelentősen megnövekedett Magyarország és a többi, Ukrajnával szomszédos EU-tagállam irányába, komoly piaci zavarokat okozva ezekben az országokban.
A nagy nemzetközi gabonakereskedő cégek most ukrán terményt szállítanak a magyar gabona hagyományos uniós és unión kívüli exportpiacaira is, ami érdemben csökkentette a keresletet a hazai termelők áruja iránt.
Az Ukrajna felől az unióba tengeren és szárazföldön érkező jelentős mennyiségű import leszorítja a termelői árakat is a magas inputköltségek ellenére, tartós jelenléte pedig komoly problémákat okozna Európa gabona- és olajosnövény-termelő országaiban. E negatív folyamatok megelőzése érdekében kell áttekinteni a kialakult piaci viszonyokat és megfelelő uniós intézkedéseket hozni – mondta az agrárminiszter a találkozón a közlemény szerint.
Célunk elsősorban a hazai és az európai gazdák védelme, az EU belső piaci egyensúlyának megőrzése, tiszteletben tartva az ukrán áruk világpiacra jutását segítő uniós intézkedéseket is
– hangsúlyozta a közleményben a miniszter.
(Borítókép: Lucy Lambriex / Getty Images Hungary)