Az Egyesült Államok kormánya beperelte a Google-t
További Gazdaság cikkek
- Lázár János 600 milliárd forintos vasútépítési fejlesztésről számolt be
- Közeleg a határidő, megjelent a tervezet
- Megszületett a nagy megállapodás, évekre előre rögzítették, hogyan nőnek a bérek
- Ez sokaknak fájni fog: tízszeresére emelik a parkolás díját az egyik kerületben
- Kétéves mélyponton a magyar deviza
A kereset szerint a Google „korlátozta a versenyt a reklámtechnológiai iparágban azáltal, hogy szisztematikus kampányt folytatott a digitális reklámozás elősegítésére használt csúcstechnológiai eszközök széles köre feletti ellenőrzés megszerzésére” − írta meg a The New York Times.
A keresetben arra kérik az Virginia állam keleti körzetének kerületi bíróságát, hogy kényszerítse a Google-t, hogy értékesítse hirdetési technológiai termékcsomagját, beleértve a hirdetések megvásárlására és eladására szolgáló szoftvert, a tranzakciók lebonyolítására szolgáló piacteret és a hirdetések interneten történő bemutatására szolgáló szolgáltatást. A kereset arra is kéri a bíróságot, hogy tiltsa el a vállalatot a versenyellenes gyakorlatok folytatásától.
2020 óta ez az ötödik trösztellenes per, amelyet amerikai tisztviselők indítottak a Google ellen, miközben a törvényhozók és a szabályozó hatóságok világszerte megpróbálják megfékezni a nagy technológiai vállalatok által az online információ és kereskedelem felett gyakorolt hatalmat. Európában az Amazon, a Google, az Apple és más cégek trösztellenes vizsgálatokkal és vádakkal szembesültek, míg a szabályozók új törvényeket fogadtak el a közösségi média ártalmainak és egyes gyakorlatoknak, például az adatgyűjtésnek a korlátozására.
Az Egyesült Államokban a Google-t különösen alapos vizsgálatnak vetették alá. 2020-ban államok egy csoportja Texas vezetésével trösztellenes pert indított ellene a hirdetési technológiával kapcsolatban, míg az Igazságügyi Minisztérium és államok egy másik csoportja külön-külön perelte be a Google-t, mert azt állította, hogy visszaélt az online keresés feletti erőfölényével. 2021-ben néhány állam szintén beperelte a vállalatot, annak alkalmazásboltjainak gyakorlata miatt.
Az új per „segíthet meggátolni a Google azon erőfeszítéseit, hogy világszerte megküzdjön a szabályozó hatóságokkal” − mondta William Kovacic, a Szövetségi Kereskedelmi Bizottság korábbi elnöke. „Van rá esély, hogy egy vagy több ilyen kereset végül célba talál.”
Peter Schottenfels, a Google szóvivője szerint a per „megpróbál győzteseket és veszteseket kikiáltani a rendkívül kompetitív reklámtechnológiai ágazatban”. Most megismétlik a Texas állam által 2020-ban indított „alaptalan” pert − mondta, hozzátéve, hogy az Igazságügyi Minisztérium keresete hibás érvelést tartalmaz, amely lassítja az innovációt és kárt okoz a kiadóknak.
(Borítókép: Artur Widak / NurPhoto / Getty Images)