Meglepő béradatok érkeztek, már a pénztárcánk viselheti a háborút
További Gazdaság cikkek
- Véget ért a Boeing sztrájkja, megszületett a megállapodás
- Nagy Elekkel új vezetőség érkezett a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara élére
- Varga Mihály Brüsszelben mondta el, miért jó példa Magyarország egy fontos területen
- Rossz híreket közölt a Ryanair, ez az utazásainkat is érinti
- Nagy lebukás: sokaknak ezért lett horror az ételrendelés
A KSH adatai szerint a bruttó átlagkereset 16,8, a nettó átlagkereset 17,6 százalékkal magasabb volt, mint egy évvel korábban. Az elemzésük szerint az átlagkereset növekedéséhez főként a 2022-ben végrehajtott minimálbér és garantált bérminimum emelése, valamint a már előre ütemezett és a pótlólagos béremelések járultak hozzá.
Csökkent a reálkereset novemberben
2022 novemberében a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 563 600, közfoglalkoztatottak nélkül számolva 574 100 forint volt – a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozásoknál, a költségvetési intézményeknél, valamint a foglalkoztatás szempontjából jelentős nonprofit szervezeteknél. A nettó átlagkereset kedvezmények nélkül 374 800, a kedvezményeket is figyelembe véve 387 800 forintot ért el.
A bruttó és a kedvezmények nélkül számított nettó átlagkereset egyaránt 16,8 százalékkal nőtt. A kedvezmények (valamint az adó- és járulékmentességek) figyelembevételével számított nettó kereset 17,6 százalékkal növekedett az előző év azonos időszakához viszonyítva. A becsült rendszeres (prémium, jutalom, egyhavi különjuttatás nélküli) bruttó átlagkereset 495 200 forint, 20,2 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban.
2022 novemberében a reálkereset 4,7 százalékkal csökkent, a fogyasztói árak előző évhez mért 22,5 százalékos növekedése mellett.
A bruttó kereset mediánértéke 441 800 forintot ért el, 17,6 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. A kedvezmények figyelembevételével számított nettó kereset mediánértéke 305 800 forint volt, 19,2 százalékkal felülmúlta az előző év novemberit.
A 2023-as bérmegállapodás
A Gazdaságfejlesztési Minisztérium az adatokat úgy összegezte, hogy a keresetek növekedése 2023-ban is tovább folytatódhat. A tárca emlékeztetett arra, hogy a bérmegállapodásoknak köszönhetően a minimálbér 16 százalékkal, a garantált bérminimum 14 százalékkal emelkedett.
„A kormány ugyanakkor nem csak a bérek növekedését segíti, hanem a rezsicsökkentés átlagfogyasztás mértékéig történő megvédésével havi 181 ezer forintot hagy a családok zsebében, valamint kamatstoppal és élelmiszerárstoppal küzd a káros, magyarok által elutasított szankciók negatív hatásaival szemben” – hívta fel erre a figyelmet a minisztérium, és kiemelik: annak érdekében pedig, hogy a bért adó vállalkozások, a magyar gazdaság megőrizze stabilitását és versenyképességét, a Baross Gábor Újraiparosítási Hitelprogrammal már mintegy 3.000 milliárd forintnyi, azaz a GDP 4 százalékának megfelelő finanszírozási forrást biztosít számukra. A programról itt írtunk bővebben.
Novemberig nőtt a reálkereset
Ha az adatokat 2022. január–november közötti időszakban vizsgáljuk, akkor a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 509 700, közfoglalkoztatottak nélkül számolva 520 300 forint volt – itt is a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozásoknál, a költségvetési intézményeknél, valamint a foglalkoztatás szempontjából jelentős nonprofit szervezeteknél vizsgálva.
A KSH szerint a nettó átlagkereset kedvezmények nélkül 339 000, a kedvezményeket is figyelembe véve 351 200 forintot tett ki ebben az időszakban.
A bruttó és a kedvezmények nélkül számított nettó átlagkereset egyaránt 17,5, a kedvezmények figyelembevételével számított nettó kereset pedig 18,2 százalékkal nőtt az előző évhez képest. A jelentős mértékű növekedést elsősorban az egyes előmeneteli rendszerekben előre ütemezett béremelések, valamint a 2022-ben végrehajtott minimálbér és garantált bérminimum emelése magyarázza.
A bruttó átlagkereset a pénzügyi, biztosítási tevékenység ágban volt a legmagasabb (847 500 forint), a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás területén a legalacsonyabb (318 700 forint). A bruttó átlagkereset a teljes munkaidőben alkalmazásban álló férfiaknál 558 600, a nők esetében 463 100 forint volt, ez a férfiaknál 18,1, a nőknél 16,6 százalékos növekedést jelent egy év alatt. A becsült rendszeres (prémium, jutalom, egyhavi különjuttatás nélküli) bruttó átlagkereset 467 500 forint, 16,1 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál.
A rendszeres bruttó átlagkereset a vállalkozásoknál 471 400, a költségvetésben 448 000, a nonprofit szektorban 496 800 forintot ért el, ami 14,8, 16,8, illetve 27,3 százalékos emelkedést jelent az előző évhez viszonyítva. A nonprofit szektor átlagot meghaladó rendszereskereset-növekedéséhez hozzájárult, hogy 2021. augusztus elejétől számos oktatási intézmény – fenntartójának változása miatt – a költségvetési szektorból ebbe a szektorba került, így az év első felében még jelentős bázishatás érvényesült, tette hozzá a KSH az elemzésében.
2022. január–november között a reálkereset 3,4 százalékkal nőtt, a fogyasztói árak előző évhez mért 13,6 százalékos növekedése mellett.
A bruttó kereset mediánértéke 400 ezer forint volt, 15,0 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. A kedvezmények figyelembevételével számított nettó kereset mediánértéke 278 800 forintot tett ki, 17,1 százalékkal emelkedett az előző évhez képest.
(Borítókép: Gorondy-Novák Edit / Index)
Cikkek, esélyek, portrék, eredmények, térképek – minden egy helyen!
Ne maradjon le semmiről, kövesse az Indexen az amerikai elnökválasztás legfontosabb pillanatait és böngéssze a Fehér Ház blog tartalmait!
November 1-től folyamatosan frissülő hírfolyamunkban számolunk be minden fejleményről, a voksolás éjszakáját kiemelt figyelemmel kísérjük. A választás másnapján reggel hét órától élő videós műsorral jelentkezünk, interaktív térképeink segítségével pedig minden információt megtalál!