- Gazdaság
- európai csalás elleni hivatal
- olaf
- badacsonytomaj
- turisztika
- fejlesztés
- pénzelvonás
- vizsgálat
- büntetőjogi felelősség
- balaton
Balatoni fejlesztés körül szimatolt a csalás elleni hivatal, talált is valamit
További Gazdaság cikkek
- Fortuna mosolygott egyet szombat este, többen is jól jártak a Luxor és a joker sorsolásán
- Megszűnik a BME-n oktatók közalkalmazotti státusza
- Szakemberek figyelmeztetnek: az egészségre is káros a szabályozási katyvasz
- Az MBH Bank lett Debrecen kizárólagos számlavezető pénzintézete
- Több ezer megtévesztett utas jogosult a Wizz Air kártérítésére
Az OLAF nemrég befejezte két, összességében több mint hárommilliárd forintot érő balatoni projekt vizsgálatát. Megállapításait eljuttatta az Európai Bizottság regionális és várospolitikai főigazgatóságának és a magyar Legfőbb Ügyészségnek is.
A hivatal az Európai Bizottságnál azt kezdeményezte, hogy zárják ki a finanszírozásból „a szabálytalanul kifizetett összegeket”. Emellett a legfőbb ügyész is kézhez kapta az ügy teljes zárójelentését a magyar vizsgálatok támogatásához – tudta meg a 24.hu.
Évekkel ezelőtt indult a nyomozás
Amint arról korábban beszámoltunk, 2020-ban jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés gyanújával rendőrségi nyomozás indult egy nagy összegű uniós turizmusfejlesztési támogatás felhasználásával kapcsolatban.
Badacsonytomaj 2018-ban, az előző önkormányzati ciklusban kapott pénzt arra, hogy az egykori Tátika étterem 60-as évekből származó, nemrégiben műemlékké nyilvánított betonépületét és a környező tóparti sétányt felújítsa.
A pályázati kiírás szerint a fejlesztéssel 2020 őszére kellett volna elkészülni, csakhogy a munkálatok annyira megcsúsztak, hogy még a 2022-es év elején is csak a bontási munkáknál tartott a beruházás, majd pedig le is állt.
A projekt miatt először a közbeszerzési döntőbíróság marasztalta el az önkormányzatot. A 2020-as határozat 6 millió forintos pénzbüntetést szabott ki az önkormányzatokra.
Krisztin N. László polgármester ugyanis a pályázati pénzből a település jegyzőjének és több városházi alkalmazottnak milliós nagyságrendű összegeket fizetett ki projektmenedzsment címén,
miközben a beruházásnak volt már saját projektmenedzser cége. A GINOP-pályázatból indított projekt intézésére 2019-ben maga a városvezető kötött szerződést a Önkormányzati Fejlesztési és Projektiroda Kft.-vel (ÖFP).
Az OLAF a magyar hatóságokkal párhuzamosan kezdett nyomozásba évekkel ezelőtt.
(Borítókép: H. Szabó Sándor / MTI)