Amerika elkezdte húzogatni Európa bajszát

GettyImages-1242547675
2023.03.02. 20:09
Eddig nem szenteltünk elég figyelmet a versenyképesség kérdésének Európában, pedig a legrosszabb feltételezések szerint, ha kontinensünk nem ébred fel, akkor Washington jelentős gazdasági kapacitásokat szívhat el, és hosszú távon is vezető szerepre rendezkedhet be a zöld átállás ütemének és technológiai irányainak meghatározásában. A háttérben az Inflation Reduction Act (IRA) törvény áll, amelyről az Egyesült Államok tavaly nyáron döntött.

A nemzetközi elemzések szerint az Egyesült Államok lépésével az unió gazdasága jelentősen lemaradhat, és nagymértékben kiszolgáltatottá válik a világ más területein kifejlesztett technológiáknak és előállított termékeknek, amelyek nélkül nem működhet hatékonyan a jövőben az európai gazdaság. Ugyanakkor az is igaz, hogy a legkedvezőbb az lenne, ha Brüsszel megegyezne az amerikai kormánnyal arról, hogy partnerként tekintsen a kontinens vállalataira. Tehát

EURÓPA VERSENYKÉPESSÉGE LETT A TÉT.

De bárhogy is alakuljon, az biztos: az uniónak határozottan erősítenie kell globális szerepét, ehhez pedig át kell alakítania a támogatáspolitikáját a versenyképesebb gazdasági környezet megteremtése érdekében.

Kapcsolódó
Európa ütőereje bajban van, és ezt feltett lábbal nézi

Európa ütőereje bajban van, és ezt feltett lábbal nézi

Egyik legnagyobb vesztese lehet Európa a deglobalizációnak.

De mi is ez az egész?

Már a nevéből is adódik, hogy az IRA az infláció megfékezését tűzte ki célul, azonban a jogszabály tartalma döntően a tiszta energiaforrások használatának elterjesztéséhez szükséges támogatási és ösztönzési rendszerek kialakítására irányul. A tavaly augusztusban hatályba lépett vaskos, 755 oldal terjedelmű rendelkezés az utóbbi évtizedek egyik legjelentősebb törvényhozási eseménye az Egyesült Államokban. „Jelentőségét az adja, hogy a legnagyobb üvegházhatásúgáz-kibocsátók egyikeként Amerika a saját környezetvédelmi helyzetének javításán túl jelentős pozitív hatást fog gyakorolni a globális klímavédelmi célok alakulására is” – fogalmazott az Index megkeresésére Örlős László

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Amerika Kutatóintézetének szakértője rávilágított, hogy a klímasemlegesség 2050-re és a kibocsátáscsökkentési célok 2030-ig történő eléréséhez olyan vállalásokra van szükség a nagy globális károsanyag-kibocsátók részéről, amelyek megvalósítását akciótervek és megfelelő költségvetésű programok támasztják alá.

Ezeknek a tiszta energiára történő átállást támogató, a nulla nettó kibocsátást célzó programoknak a sorába kapcsolódott be az Egyesült Államok egy tízéves beruházási csomag meghirdetésével. Egyrészt egy jelentős, az amerikai kormányzat által generált intézkedés az éghajlatváltozás hatásainak mérséklésére, amellyel mindannyian jól járunk. Másrészt pedig a nyújtott támogatások és a különböző ösztönzők jelentős hatással lesznek a gazdasági versenyképességre a nagy globális szereplők piacain

– ismertette Örlős László. A szakértő kifejtette: talán a legfontosabb elem az lehet, hogy a törvény lépéskényszerbe hozza a kontinenst, amely némileg fut az események után. Bár az unió Washingtonnál sokkal korábban lépett a kibocsátáscsökkentési célok kitűzésével, az európai versenyképességet megvédő és erősítő intézkedések kidolgozására még csak most – mintegy az amerikai inflációcsökkentési törvényre adandó válaszként – kerül sor.

A törvény kongresszusi elfogadását másfél évig húzódó vita előzte meg.

A Biden-adminisztráció szlogent is cserélt, a választókat jobban foglalkoztató inflációcsökkentés került – legalábbis névlegesen – a középpontba. Azért csak névlegesen, mert az elemzések szerint a törvény mérhető hatást nem gyakorol az inflációra. A jogszabálynak három, pénzben is mérhető komponense van: adóreform, egészségügyi reform, valamint az energetikát és a klímavédelmet érintő szabályozás – ez utóbbi egy közel 400 milliárd dollár értékű tízéves beruházási csomagot is tartalmaz.

„Ha a törvény nemzetközi hatásait nézzük, akkor az energia és klímavédelem területén bevetett támogatásokat érdemes leginkább számba venni. Ezek közül a leglátványosabb az elektromos gépjárművek vásárlásakor nyújtott 7500 dollár összegű adókedvezmény, amely az Egyesült Államok, valamint Kanada és Mexikó területén gyártott autókra vonatkozik. Ez az előírás kényelmetlen helyzetbe hozza az európai autógyártókat, amelyek elektromos járművei így az amerikai piacon versenyképtelenné válnak” – jelezte az Amerika Kutatóintézet szakértője.

Európának az igazi versenyhátrányt a tiszta járművek támogatása jelenti.

Ugyanakkor fontos megemlíteni az ipar zöldítését segítő támogatásokat is, amelyek ösztönzik az új, kibocsátáscsökkentő technológiák bevezetését, illetve a zöld energiaforrásokba és az ingatlanok energiahatékonyságába való befektetés támogatását. A jogszabály segíti az energiatárolók építését, az atomenergia és a zöld gépjárművek használatát, valamint a hidrogén és a szén-dioxid leválasztását, felhasználását és tárolását lehetővé tevő technológiákat. A törvény kifejezetten technológiasemleges, vagyis nem állít fel preferenciát az egyes megoldások között, azok kiválasztását a piaci szereplőkre bízza. Ami a költségvetési ösztönzőket illeti: a törvény a jelenleginél kiszámíthatóbbá teszi az igénybe vehető adókedvezmények körét. Beruházáshoz és termeléshez kötött adókedvezményben részesíti a tiszta energiahordozókra építő energia előállítását. 

Ezen túl további progresszív ösztönzőket is tartalmaz azon projektek számára, amelyekben a dolgozók magasabb bérkifizetéssel számolhatnak. Az infláció csökkentéséről szóló törvény egyik jelentős területe a tiszta hidrogén termelését elősegítő ösztönzők alkalmazása is, amely keretében a megtermelt hidrogén karbontartalmához kötik a fix összegű adókedvezményt. Ennek eredménye pedig az, hogy az Egyesült Államok a tiszta hidrogén-előállítás területén várhatóan a világ legolcsóbb helye lesz.

Kapcsolódó
Megvan, milyen energiaforrás segíthetné a válság enyhítését

Megvan, milyen energiaforrás segíthetné a válság enyhítését

Az mentheti meg Európát Putyin karmai közül, amire mindenki legyintett.

Mit jelent ez Európának?

Az amerikai jogszabály a végrehajtásától remélt, a zöld technológiákra történő átállással együtt járó pozitív globális klímavédelmi hatások, a dekarbonizáció jelentős felgyorsulása mind jó hírek. Ugyanakkor meg kell jegyezni, nehéz figyelmen kívül hagyni azokat a piactorzító hatásokat, amelyek a kereskedelemben és a befektetések területén jelentkeznek majd. Ha összehasonlítjuk az amerikai és az európai zöld támogatások rendszerét, azt látjuk, hogy nem a mértékben licitált rá Amerika Európára. Sőt, a lapunknak nyilatkozó szakértő szerint

elmondhatjuk, hogy az unió például a megújuló energiákra közel négyszer akkora mértékű támogatást fordít, mint az Egyesült Államok. Sokkal inkább a kapcsolódó feltételrendszer minőségében újítottak az amerikaiak. Az amerikai támogatási rendszer ugyanis egyszerűbb és kevésbé szétaprózott, valamint a helyi tartalom érvényesítésére vonatkozó előírásán keresztül diszkriminálja a külföldi gyártókat.

Erre Európának mindenképpen reagálnia kell, mivel jelenlegi formájában ez egyértelműen káros hatással van az európai versenyképességre. Ráadásul az európai elektromos járműipari támogatási konstrukciók tipikusan nem tesznek különbséget származási országok szerint.

Továbbá az is elgondolkodtató, illetve a lehetséges európai válaszlépések kialakítása szempontjából mérvadó, hogy míg az amerikai támogatási rendszer egyre inkább a zöld technológia tömeges alkalmazását, addig az uniós támogatások inkább az innováció és az új technológiák kialakítását helyezik a középpontba. „Nem kellene jobban törekedni az innováció és az új technológiák elterjesztése közötti egyensúly feltételeinek megteremtésére az energiafüggetlenség megteremtésének időszakában, vagyis az arany középutat megtalálni Európában?” – tette fel a kérdést az Amerika Kutatóintézet szakértője. 

Összességében leszögezhető: ha az unió képes felvenni a versenyt, és a reagáló magatartás helyett inkább előremutató eszközökkel segíti az európai gazdaságot, hogy a vállalatai a világ legjobbjai közé kerüljenek, 

akkor ez a törvény egyelőre nem veszélyezteti Európa versenyképességét.

Sőt, éppen ellenkező hatása lesz: az amerikai lépés most mindenképpen segített, hiszen az európai vezetők felkapták a fejüket, hogy muszáj lépni és átgondolni a versenyképesség feltételrendszerét.

Kapcsolódó
Színt vallott az MNB: itt tart most hazánk versenyképessége

Színt vallott az MNB: itt tart most hazánk versenyképessége

A lista végén Románia, Bulgária és Szlovákia helyezkedik el.

Lépett az unió is

„Az Európai Unió október végén hozta létre azt a munkacsoportot, amelynek feladata az IRA európai gazdaságra és versenyképességre gyakorolt negatív hatásainak kezelésére irányuló javaslatok kidolgozása. Az uniónak szüksége van az éberségre: indokolt a gyors, ambiciózus és hatékony közös fellépés. Mértékadó vélemények szerint is további, az állami támogatások rendszerének érdemi átgondolása is elkerülhetetlen, amely úgy teszi lehetővé a dekarbonizáció gyorsítását, hogy ne alakuljon ki egyfajta káros globális verseny” – mutatott rá a szakértő, aki hozzátette: a felelős európai magatartás ebben a helyzetben az,

ha a tisztességes verseny hangsúlyozása mellett a versenyképesség strukturális kérdéseinek áttekintése is az asztalon van.

Örlős László szerint mindezek fényében Európa feladata egy energiaválság kellős közepén nem tűnik egyszerűnek, miközben a korábbi együttműködésen alapuló gazdasági világrend hosszabb távú alkalmazhatósága is vizsgázik. Az európai kormányok előtt több feladat is van, de a nemzetközi elemzések szerint az elsődleges az, hogy versenyképesebbé tegyék a kontinenst, és erősítsék a gazdasági függetlenséget. Át kell alakítani, gyorsabbá és egyszerűbbé kell tenni a támogatásokra vonatkozó rendszereket, mivel az IRA egyik nagy előnye, hogy kiszámítható és átlátható. Tárgyalni kell Amerikával arról, hogy az európai vállalatok ne legyenek kizárva az IRA egyes kedvezményeiből. És el kell érni, hogy ugyanolyan hozzáférésük legyen az amerikai piachoz, mint Kanadának és Mexikónak.

Nemzetközi hatások

Az Egyesült Államok Kínát tekinti első számú versenytársának, nem pedig Európát. Az amerikai gazdaság a 70-es évek óta küzd azzal, hogy a saját vállalatai inkább a Távol-Keleten gyártatnak, mintsem belföldön, és ez csak egy része annak, hogy Amerika milyen módon van kiszolgáltatva Kínának. Ettől még persze komoly hatása van a törvénycsomagnak az európai gazdaságra is – főleg az autóipar esetében. Ennek már látszanak az első jelei: több nagyvállalat is fontolgatja, hogy az Európába tervezett beruházásait inkább az USA-ban valósítja meg. 

„Könnyen kikövetkeztethető, hogy az amerikai jogszabály egyik legjelentősebb áldozatai az amerikai piacon eddig jelentősebb piaci részesedéssel bíró, az elektromos járműgyártásban érdekelt külföldi autóipari cégek lesznek. Ezek között a legjelentősebbek az európai, azon belül is a német vállalatok, de a japán és dél-koreai gyártók is hasonlóan érintettek” – fogalmazott Örlős László. A törvény hatályba lépésének beszédes, egyben az európai versenyképességre veszélyes azonnali következményeit mutatja a német kereskedelmi és iparkamara októberi felmérése:

A cégek már inkább Amerikában terveznek kapacitásbővítést.

A BMW például már az elmúlt év végén egy kétmilliárd dollár értékű új befektetést jelentett be, amelyet az új amerikai szabályozásnak köszönhetően Dél-Karolinában fog megvalósítani. Emellett a svéd akkumulátorgyártók is amerikai terjeszkedésben gondolkodnak, miután a kapacitások bővítésére Európában elérhető támogatások közel négyszeresét biztosítja az amerikai kormányzat. Az amerikai jogszabályon keresztül tehát kettős nyomást gyakorolnak a globális kereskedelem szereplőire, így Európára is: azon túl, hogy ellehetetlenítik a zöldtechnológiai exportot, egyúttal át is csalogatják a termelési kapacitásokat.

„Ebből egyúttal sajnos az is következik, hogy amennyiben nem lesz hatékony európai válasz, az energiaválság megoldásában is kulcsfontosságú technológiai innováció következő hulláma már nem Európában fog megvalósulni, hiszen hiába támogatja az Európai Unió az innovációt, ha az azt feltételező gyártókapacitások egyre nagyobb arányban elköltöznek a versenytárs amerikai kontinensre” – összegezte Örlős László, az Amerika Kutatóintézet szakértője.

Kapcsolódó
Az energiaválság szétveri Európa versenyképességét

Az energiaválság szétveri Európa versenyképességét

Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter írása az Indexen.

(Borítókép: Joe Biden aláírja az inflációcsökkentési törvényt 2022. augusztus 16-án Washingtonban. Fotó:  Kent Nishimura / Los Angeles Times / Getty Images)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Gazdaság
Zuhanórepülésnek indult az autóipar, tucatjával küldik el a dolgozókat Egerben

Zuhanórepülésnek indult az autóipar, tucatjával küldik el a dolgozókat Egerben

A ZF Hungária újabb 50 dolgozó elbocsátására készül az iparágat sújtó visszaesés miatt.

február 11., 18:56

  • Gazdaság
Debreciner: Több vízhez jutnak Debrecenben az akkugyárak, mint a kiszáradó tavak

Debreciner: Több vízhez jutnak Debrecenben az akkugyárak, mint a kiszáradó tavak

A kínai EVE Power akkumulátorgyár engedélyezési dokumentuma alapján egyértelmű a képlet.

6 órája

  • Gazdaság
Egymillió forint felett a panelek négyzetméterára Budapesten

Egymillió forint felett a panelek négyzetméterára Budapesten

Miskolcon ugyanakkor feleennyiért is hozzájuthatunk egy ilyen ingatlanhoz.

február 12., 14:32

  • Gazdaság
Nyilvános: akár több milliárd forintos szolidaritási hozzájárulást is fizethetnek a települések

Nyilvános: akár több milliárd forintos szolidaritási hozzájárulást is fizethetnek a települések

Budapestre 89 milliárd forintot róttak ki.

február 12., 08:42

  • Gazdaság
Európai tekintetben Magyarország dobogós helyen van az akkumulátorgyártás kapacitások terén

Európai tekintetben Magyarország dobogós helyen van az akkumulátorgyártás kapacitások terén

Nagy Márton szerint azonban még van három kihívás, amelyekre megoldást kell találni.

február 11., 21:01

  • Gazdaság
Megállapodás született a Lear győri telephelyén: nem lesz sztrájk

Megállapodás született a Lear győri telephelyén: nem lesz sztrájk

Amint a szövegezés elkészül és hivatalossá válik, a sztrájkkészültség megszűnik.

február 11., 17:08

  • Gazdaság
Milliókat érintő adóváltozás jön, és lehet, ez még csak a kezdet

Milliókat érintő adóváltozás jön, és lehet, ez még csak a kezdet

Már meg is történt a bejelentés.

február 13., 06:00

  • Címlapon
Európai válságtalálkozó: Európa magát se tudja megvédeni, hogyan védene meg másokat

Európai válságtalálkozó: Európa magát se tudja megvédeni, hogyan védene meg másokat

Tíz ország vezetője ült össze Párizsban, hogy megtárgyalják Donald Trump amerikai elnök béketervét.

6 órája

  • Címlapon
Az orosz katonák béke helyett gyilkolnának

Az orosz katonák béke helyett gyilkolnának

Oroszország totális győzelmét akarják látni.

51 perce

  • Gazdaság
Rossz hír a munkavállalóknak, egy kutatás szerint alig akarnak bért emelni a cégek

Rossz hír a munkavállalóknak, egy kutatás szerint alig akarnak bért emelni a cégek

Ritka lesz a tíz százalék feletti fizetésnövekedés.

február 12., 13:12

  • Gazdaság
Új vezető kerül a Foxpost élére

Új vezető kerül a Foxpost élére

Magyarország egyik vezető csomagautomata-szolgáltatója 2014-ben indult útjára.

február 13., 07:47

  • Gazdaság
Kijöttek a részletek, ezért fájhat a kormány feje

Kijöttek a részletek, ezért fájhat a kormány feje

Különösen hasogató az akkumulátoripar 50 százalékos visszaesése.

február 13., 09:06

  • Gazdaság
Van, ahol már elkezdték kézbesíteni a 13. havi nyugdíjat

Van, ahol már elkezdték kézbesíteni a 13. havi nyugdíjat

A februári nyugdíjjal együtt érkezik.

február 11., 12:22

  • Gazdaság
Hamarosan belenyúlhat a kormány a bolti árakba

Hamarosan belenyúlhat a kormány a bolti árakba

Ha kell, jöhetnek az árstopok.

február 10., 09:16

  • Gazdaság
A kormány döntése miatt ömlik az emberek pénze az államhoz

A kormány döntése miatt ömlik az emberek pénze az államhoz

Megérkezett a minisztérium gyorsjelentése.

február 10., 11:33

  • Gazdaság
Úgy zár be egy kiskaput a kormány, hogy 2025-ben még szélesebbre tárja

Úgy zár be egy kiskaput a kormány, hogy 2025-ben még szélesebbre tárja

A cél a tb-ellátással járó normál bér egész évben.

február 13., 06:16

  • Gazdaság
A világranglista felső 30 százalékába került a Paksi Atomerőmű

A világranglista felső 30 százalékába került a Paksi Atomerőmű

Történetének ötödik legmagasabb termelési eredményével zárta 2024-et a létesítmény.

február 11., 12:28

  • Címlapon
Hipersebességre váltott a szegedi BYD építése: az e-autógyárnak túl magasak az uniós vámok

Hipersebességre váltott a szegedi BYD építése: az e-autógyárnak túl magasak az uniós vámok

A gyár a tervezettnél hamarabb kezdheti meg a működést.

2 órája

  • Címlapon
A volt vezérkari főnökök sem kímélik Ruszin-Szendi Romuluszt

A volt vezérkari főnökök sem kímélik Ruszin-Szendi Romuluszt

Magyar Péter is reagált a közleményre.

6 órája

  • Gazdaság
Áll a bál a kormány, a könyvelők és adózási szakma között – kibogozzuk a szálakat

Áll a bál a kormány, a könyvelők és adózási szakma között – kibogozzuk a szálakat

Nem éri kár az alanyi adómentességet visszamenőlegesen választókat.

február 11., 14:22

  • Gazdaság
Nagy Márton szerint a főváros szolidaritásból és pénzügyekből is megbukott

Nagy Márton szerint a főváros szolidaritásból és pénzügyekből is megbukott

De szívesen adnak kölcsön… szakértőket.

február 13., 10:11

  • Gazdaság
Reagált a kereskedelmi szövetség Nagy Márton árstopos bejelentésére

Reagált a kereskedelmi szövetség Nagy Márton árstopos bejelentésére

Azt is elárulták, mik a legfőbb célok az üzletpolitika kialakításakor.

február 10., 12:42

  • Gazdaság
Rohamtempóban drágulnak a lakások, mutatjuk a legfrissebb négyzetméterárakat

Rohamtempóban drágulnak a lakások, mutatjuk a legfrissebb négyzetméterárakat

Továbbra is jelentős a különbség a fővárosi kerületek között.

február 10., 14:42

  • Gazdaság
Rengeteg kihívás sújtja az autóipart, mutatunk még egyet

Rengeteg kihívás sújtja az autóipart, mutatunk még egyet

A mai modern autók felépítése lassan olyan összetetté válik, mint a repülőké.

február 10., 16:17

  • Címlapon
Megszűnhet az egyik ellenzéki frakció, három napjuk van cselekedni

Megszűnhet az egyik ellenzéki frakció, három napjuk van cselekedni

A most távozó képviselő „nulla másodperc” alatt döntött a kilépésről.

5 órája

  • Gazdaság
Magyar tulajdonú cég szállíthat gázt az oroszpárti szakadár területre

Magyar tulajdonú cég szállíthat gázt az oroszpárti szakadár területre

A Moldovából kiszakadt régió elutasította az EU-s támogatást.

február 10., 21:17

  • Gazdaság
Sokan nem látják, pedig egy új világ eljövetelét jelzi az arany szárnyalása

Sokan nem látják, pedig egy új világ eljövetelét jelzi az arany szárnyalása

Két ok miatt száguld a sárga nemesfém, ebből az egyik Donald Trump.

február 10., 13:46

  • Gazdaság
Újra bevadult az infláció, elszabadulóban az élelmiszerárak, lélektani határnál lehet a kormány

Újra bevadult az infláció, elszabadulóban az élelmiszerárak, lélektani határnál lehet a kormány

Nagy Márton felkészült a beavatkozásra.

február 11., 08:30