Kiderült, hol vannak az orosz árnyéktőkék
További Gazdaság cikkek
- Adókedvezménnyel segíti a hosszú távú lakáskiadást a terézvárosi önkormányzat
- A vártnál hamarabb megtérülhet a reptér megvásárlása
- Trükköznek a visszaváltott palackokkal, reagált a Mohu
- Orbán Viktor pénteken megnevezi Matolcsy György utódját
- Drasztikusan visszaesett a születések száma, de házasságot is egyre kevesebben kötnek
A Bloomberg Economics becslése szerint mintegy 80 milliárd dollár szétszórt tőke lehet az ingatlanokban és külföldi leányvállalatokban lévő orosz befektetések között.
Ez az összeg egyfajta árnyéktartalék, ami a folyó fizetési mérleg rekordméretű többletének mellékterméke lehet.
„Ez annak köszönhetően, hogy Európa késlekedett az orosz energiaszektor elleni szankciókkal, így a Kreml története egyik legnagyobb folyófizetésimérleg-többletét tudta felhalmozni. Ez de facto semmissé tette az orosz központi banki eszközök 2022. márciusi befagyasztásának hatását, így Oroszország visszanyerhette, amit elvesztett” – fogalmazott Maria Shagina, a brit székhelyű Nemzetközi Stratégiai Tanulmányok Intézetének közgazdásza.
A nemzetközi vagyon felhalmozásával Oroszország tavaly a bruttó hazai termék mintegy 5 százalékának megfelelő összeget adott ki.
A nem Oroszországban lévő jövedelmek hívogató célponttá válhatnak a nyugati szankcióknak. A külföldön tartott orosz pénzeszközök sorsa egyre inkább a figyelem középpontjába kerül, mivel Ukrajna támogatói – például Kanada és Németország – felvetették, hogy a befagyasztott orosz vagyon milliárdjait az ország kárpótlására és az újjáépítés segítésére használnák fel. Ahogy az Európai Unió egyre kevésbé függ az orosz energiaszállításoktól, valószínű, hogy a külföldön lévő alapok nagyobb figyelmet kapnak majd mint a szankciók lehetséges célpontjai.
Pénzügyi szankciók
Az orosz központi bankra vonatkozó példátlan korlátozások tavaly már 300 milliárd dollárnyi tartalékot érintettek. Szankciókkal sújtottak több orosz üzletembert is, a vagyonukat befagyasztották. Továbbá azt is fontos hozzátenni, hogy a csökkenő nyersanyagárak és az olajexportra vonatkozó új korlátozások hatálybalépése miatt a folyó fizetési mérleg többlete jelentősen csökkenhet:
Az orosz jegybank előrejelzése szerint idén 66 milliárd dollár, 2024-ben 48 milliárd dollár, 2025-ben pedig 41 milliárd dollár lesz.
Míg a központi bank szerint Moszkva nettó külföldi vagyonszerzése tavaly elérte a 107 milliárd dollárt, a Bloomberg Economics becslése szerint ez a szám valószínűleg mintegy 21 milliárd dollárral túlbecsült. „Oroszország rejtett tartalékainak felhalmozása nagyon is elképzelhető – mondta Szergej Gurij Gurijev közgazdász, aki egykor az orosz kormány tanácsadója volt, de később Párizsba menekült. – A fő kérdés az, hogy ezek a tartalékok milyen mértékben lennének elegendők a 2023-as költségvetési hiány finanszírozására” – tette hozzá.
(Borítókép: Vlagyimir Putyin 2017. december 28-án Moszkvában. Fotó: Mikhail Svetlov / Getty Images)