Magyarország is megtiltja a mezőgazdasági termékek importját Ukrajnából
További Gazdaság cikkek
- Több mint 7,7 milliárd forintot ad a kormány a budapesti egészségügy fejlesztésére
- Autót venne a munkáshitelből? Mutatjuk, hogy miért nem érdemes
- Több napra leállt az ügyintézés az MVM online oldalán és alkalmazásában
- A drónbizniszbe is belecsap a 4iG, amely nemrég az űriparban kezdett terjeszkedni
- Több száz milliárd forintos kárt okoznak a csalók, egyetlen fegyver van ellenük
A tárcavezető kifejtette: a jelenlegi piaci folyamatok folytatódása olyan komoly károkat okozna a magyar mezőgazdaság számára, hogy rendkívüli intézkedésekkel kell ezeknek gátat szabni.
Az Európai Unióban már meg nem engedett termelési gyakorlatokkal, ennek következtében rendkívül alacsony termelési költséggel működő ukrán mezőgazdaság a teljes körű vámmentesség és szabad kereskedelmi lehetőségek birtokában az európai piacra a gabona és olajos magvak mellett olyan nagy mennyiségű baromfit, tojást és mézet is kezdett exportálni, ami ellehetetlenítette a hazai és a közép-európai gazdálkodók értékesítési lehetőségeit
– tette hozzá.
Hangsúlyozta: a Magyarországra történő behozatal korlátozása átmeneti jellegű, és 2023. június 30-ig tart, ez elegendő idő lehet érdemi és tartós megoldást jelentő uniós intézkedések meghozatalára, az ukrán áruk teljes körű vámmentességének, a szolidaritási folyosók működésének átgondolására.
A magyar kormány mindig a magyar gazdák mellett áll, és megvédi a magyar mezőgazdaságot
– emelte ki a tárcavezető.
A kormány érdemi uniós intézkedések hiányában – Lengyelországhoz hasonlóan – átmeneti jelleggel megtiltja az Ukrajnából származó vagy onnan érkező gabona és olajos magvak, valamint több más mezőgazdasági termék Magyarországra történő importálását – jelentette be Nagy István agrárminiszter.
Lengyelországot követjük
Lengyelország is megtiltotta a gabona és más élelmiszerek importját Ukrajnából, hogy „megvédje mezőgazdasági ágazatát”.
Az Európai Unióban termesztett gabonaféléknél olcsóbb ukrán gabona nagy mennyiségben maradt a közép-európai államokban a szűk logisztikai keresztmetszetek miatt, ami a helyi gazdák árát és eladásait sújtotta, ami problémát jelent a kormányzó Jog és Igazságosság Párt számára a választások évében.
Jaroslaw Kaczynski, a kormánypárt elnöke elmondta, hogy Lengyelország kész tárgyalásokat kezdeni Ukrajnával a gabonakérdés rendezéséről, éppen ezért az ukrán felet már értesítették a döntésről.
(Borítókép: STR / NurPhoto / Getty Images)