Szijjártó Péter visszaszólt az amerikai nagykövetnek

2023.05.05. 15:36
Háborús propagandából jeles David Pressman budapesti amerikai nagykövet, az Egyesült Államok jól láthatóan megpróbálja Magyarországot belenyomni a háborús táborba, de hazánk a globális békepárti többséghez tartozik – szögezte le pénteken Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.

A tárcavezető a bangladesi kereskedelmi miniszterrel közös budapesti sajtótájékoztatóján kérdésekre válaszolva David Pressman előző napi nyilatkozatára reagálva kijelentette:

szeretném világossá tenni, a nagykövet, az nagykövet, és nem helytartó. Én legalábbis azért küldök nagyköveteket más országokban, hogy a kétoldalú kapcsolatokat javítsák, nem azért, hogy okosabbnak gondolják magukat a helyieknél.

Majd hozzátette: „azt értjük, hogy Pressman nagykövet úr szerint nekünk a háborúval kéne foglalkoznunk. Tehát háborús propagandából jeles. Ez látszik a plakátokon, ez látszik a nyilatkozataiban is, háborús propagandából jeles. De mi ebből nem kérünk, mert mi nem a háborúval akarunk foglalkozni, hanem a békével. Mi nem háborút akarunk, hanem békét akarunk”.

Értjük, hogy az amerikaiak megpróbálnak minket belenyomni a háborús propagandába, értjük, hogy megpróbálnak minket belenyomni a háborús táborba, de mi a béketáborhoz tartozunk. Mi ahhoz a globális többséghez tartozunk, amely békét akar.

Szijjártó Péter azt is hangsúlyozta, hogy „mi továbbra is a legfontosabb kérdéssel foglalkozunk, ami pedig az, hogy legyen béke, mert emberéleteket csak békével lehet menteni, háborúval, fegyverszállítással, háborús propagandával csak a halálos áldozatok számát lehet növelni”.

Szijjártó Péter: Nyugalom

Szijjártó Péter az orosz gázszállítási szerződéssel kapcsolatban emlékeztetett rá, hogy Magyarországnak még a legnehezebb energiaválságban sem kellett semmifajta korlátozást bevezetnie, mindig biztosított volt az ellátás és ezután is az lesz.

Ami az árat illeti, látom, hogy az ellenzéki oldal hemzseg földgázügyi szakértőktől. A helyzet az, hogy anélkül, hogy elárulnék bármi olyat, amit üzleti titoknak neveznek, azt mindenképpen nyugodtan el tudom mondani, hogy a világpiaci árak alakulása mindig kéthónapos csúszással jelentkezik az árformula alapján a Magyarország által fizetendő árban.

A tárcavezető hangsúlyozta: „úgyhogy nyugalom, ha lefele megy a földgáz ára a világpiacon, akkor az általunk fizetendő ár is lefele megy. Természetesen ez igaz a másik irányba is, ott majd azt kérem az ellenzéki szakértőktől, hogy ne reklamáljanak, hogyha nem fizetünk magasabb árat két hónapon keresztül, mint amilyen a világpiaci áremelkedés, mert a szerződés csak két hónappal követi a világpiaci árak alakulását”.

A miniszter a paksi bővítésről kötött szerződés módosítását is érintette, és leszögezte, nincsen tervben olyan strukturális váltás, amely érintené a kivitelezőt vagy a projektcéget, pusztán az idő múlása által diktált változtatásokról van szó, ugyanis már kilenc év eltelt az eredeti megállapodás megkötése óta. „Technikai módosítások vannak annak érdekében, hogy gyorsabbak tudjunk lenni a beruházással. Azt várjuk el az Európai Uniótól, hogy ne akadályozza a szerződésmódosítást, az mindenben megfelel az európai szabályoknak” – derült ki Szijjártó Péter Facebook-posztjából.

És a belpolitikával foglalkozó nagykövet

Mint ismert, David Pressman amerikai nagykövet az AFP-nek úgy nyilatkozott csütörtökön, hogy Magyarországnak az ukrajnai háborúra és nem a hamis kérdésekre kellene összpontosítania.

Magyarországon sajnálatos módon buzgón beszélnek egy álkultúrharcról

– mondta David Pressman amerikai nagykövet az AFP-nek adott interjúban. „Ugyanakkor a szomszédban valódi háború zajlik, ahol ezrek halnak meg Vlagyimir Putyin agresszív háborújában” – mondta a diplomata, amikor az ukrán határ közelében segélymunkásokkal és menekültekkel találkozott. „Ez nem a wokeizmusról szól. Ez Oroszországról szól” – mondta.

A valódi háborúra összpontosítok, és arra a kapcsolatra, amely elmélyül és bővül – ahelyett, hogy beszűkülne – Magyarország és Oroszország között

– mondta Pressman, majd kitért arra, hogy Szijjártó Péter magyar külügyminiszter öt alkalommal járt Oroszországban, hogy energetikai ügyletekről tárgyaljon az ukrajnai háború tavaly februári kezdete óta. Pressman szerint Szijjártó ugyanezen idő alatt „egyszer sem beszélt” ukrán kollégájával, Dmitro Kulebával.

Míg más országok az orosz energiától való diverzifikáció mellett döntenek, addig Magyarország megduplázza a Gazprommal való kapcsolatát

– mondta Pressman, utalva az orosz energiaóriásra.