- Gazdaság
- forint
- euró
- dollár
- árfolyam
- euróváltás
- deviza
- devizaváltás
- nyaralás
- tőzsde
- mnb
- matolcsy györgy
Olyan lehetőséget kínál az erős forint, amit vétek lenne kihagyni!
További Gazdaság cikkek
- Sorjáznak az állami ösztönzők, de vajon enyhül-e a lakhatási válság?
- A következő tíz napban sem lesz tartós fagy, ami megtizedelné a kártevőket
- Minden fiatal erre a hitelre csap majd le 2025-ben?
- Miközben a magyar gazdaság bukdácsol, a magyar tőzsde halmozza a rekordokat
- 2024 is bebizonyította: a Suzuki a magyarok autója
Hétfő reggel 374 közelében jegyezték a forintot az euróval szemben, majd kedden hullámvasútra ültették, a kamatdöntést várva 377 fölött is járt. Az MNB száz bázisponttal vágta az egynapos betéti tender kamatszintjét, erre a magyar fizetőeszköz először erősödni kezdett, de a nap végére hátraarcot vett, összességében gyengült. Szerdán azonban megállíthatatlanná vált a magyar deviza, és az esti órákban már 373 alá is becsúszott.
A forint lendülete a hét végéig kitartott, kis híján visszakapaszkodott a 370-es szintre, ezzel a heti kereskedésben jelentős erősödést tudhat maga mögött.
Ugyanakkor ennél alacsonyabb, akár 365-ös árfolyamra csak abban az esetben érhet a magyar fizetőeszköz, ha pozitív hírek érkeznének az uniós forrásokkal kapcsolatban – állapította meg az Indexnek Varga Zoltán, az Equilor Befektetési Zrt. elemzője. Szombat 10 óra magasságában 371 forint 36 fillért ért egy euró.
Gyengülni fog a forint, de még egy ideig 380 alatt maradhat
Virovácz Péter szerint a 378-380 körüli szint meglehetősen erős ellenállást tud biztosítani, vagyis ha csak valami földrengésszerű változást nem tapasztalunk a külső vagy a belső kockázati megítélésben, a forint képes lehet hosszabb távon is valamivel 380 alatt maradni. Az erősödés irányába komolyabb lépést viszont csak egy váratlan pozitív esemény válthatna ki a szakértő szerint.
Mivel az elemzők a forint további jelentős erősödésével nem számolnak, most lehet ideális eurót váltani, amíg 370 forint közelében jár a közös európai valuta.
Korábban szakértők segítségével jártuk körbe az euróváltás fortélyait, hogy a lehető legjobban jöjjünk ki belőle.
Hosszú távon szinte borítékolható a forint gyengülése, év végére több elemző is 400 körüli eurót vár. Varga Mihály pénzügyminiszter a csütörtöki Kormányinfón az Index kérdésére elárulta, hogy 385 forintos euróárfolyammal terveznek 2024-re.
A dollárral szemben erősödött a forint
Hétfőn a dollárral szemben 346,7 körül járt a forint, majd a hét további részében erősödni tudott az amerikai devizával szemben, szombat reggel 10 óra magasságában 346 forint 25 fillért ért egy dollár.
A piac most az amerikai adósságplafon körüli vitára figyel, amely piaci turbulenciát is okozhat. Egy újabb piaci turbulencia esetén előfordulhat, hogy az MNB egyszerűen megáll a kamatvágással, és kivár, amíg javul a kockázati megítélés – világított rá lapunknak Virovácz Péter.
Negatívan teljesítettek a főbb európai tőzsdék
A főbb európai tőzsdék gyengüléssel zárták a heti kereskedést:
- a londoni FTSE 100-index 1,62 százalékos mínuszban,
- a francia CAC-40 2,07 százalékos zuhanással,
- a frankfurti Dax 1,63 százalékos csökkenéssel,
- az euróövezeti EuroStoxx50 1,13 százalékos gyengüléssel zárt.
Szárnyal a BUX-index
A főbb európai tőzsdékkel ellentétben a magyar BUX-index jól teljesített a héten, 2,12 százalékos erősödéssel végezte a kereskedést. A magyar blue chipek vegyesen teljesítettek: a Richter 3,77 százalékot erősödött, a Mol 3,02 százalékkal emelkedett, a Magyar Telekom 1,88 százalékot gyengült, az OTP 1,46 százalékot lépett vissza.
Faképnél hagyhatja Romániát az OTP
Eladhatja a magyar OTP Bank az OTP Bank Romániát, mivel korábban további felvásárlásokkal próbált terjeszkedni az országban, sikertelenül.
A folyamat több hónapig is tarthat, az esetleges adásvételi szerződést körülbelül egy éven belül írhatják alá. Az OTP leszögezte, a folyamat nem befolyásolja a jelenlegi működésüket, így a bank dolgozóinak feladatait és napi tevékenységét sem.
Pozitív reálkamat – az új inflációtörő fegyver az MNB kezében
Virág Barnabás jegybanki alelnök szerint az év végére a reálkamatok pozitívvá válnak. Támogatónak tűnik a költségvetési politika, és a profit húzta infláció elleni szabályozási fellépés is az infláció csökkenése irányába hat. Ahhoz, hogy ez középtávon megmaradjon, termelékenységet javító politikát kell folytatni.
Virág Barnabás szerint a II. negyedévben a dezinfláció ütemet váltott, s ez erősödni is fog – mind a teljes, mind a maginfláció csökkenni fog.
Nem csak bázishatás érvényesül majd – mondta az MNB-alelnök, aki szerint több ágazatban nemcsak megállt az átárazás, de csökkentek is az árak. Áprilisban – elsősorban a devizapiacnak kitett termékkörökben – már több helyen történt csökkenés.
Emelkedett az olaj ára
Az észak-tengeri Brent olaj ára a hétfői 74,91 dollár hordónkénti árról péntek délutánra 76,78 dollárra nőtt.
Magyarország esetében is lényeges az energiafüggőség csökkentése, az ellátás diverzifikálása
– mondta Tóth Tibor a napi.hu portálnak adott interjúban. A Pénzügyminisztérium államtitkára szerint egyszerre kell koncentrálni a megújuló energiaforrások szerepének növelésére és az alternatív energiaszállítási útvonalak igénybevételére, valamint a saját kitermelés felturbózására is.
Esik a gáz ára
Az európai gázár az irányadónak számító TTF holland gáztőzsdén a legközelebbi, júniusi határidőre megawattóránként 30,05 euró árfolyamon állt hétfő délután fél négykor. Jelentős csökkenés után a gáz ára ezen a héten 24,68 euró/megawattóra értéken zárta a kereskedést.
Orbán Viktor miniszterelnök már hétfő délután jelezte a Facebook-oldalán, hogy energetikai együttműködésben állapodott meg Katarral, ahová vasárnap utazott a katari kormányfő meghívására.
Az elmúlt évben megtanultuk, hogy Katar kulcsfontosságú ország Európa számára. A hiányzó orosz gáz tekintélyes részét az innen érkező LNG-gázzal pótolta az európai gazdaság
– emlékeztetett Orbán Viktor, majd aláhúzta: Katar kiemelkedő gazdasági teljesítményt nyújtó ország, amely jelen van a világ minden részén.
A jövő hét főbb gazdasági eseményei:
- 06. 01. 08:30 – KSH: első negyedéves GDP-adat
- 06. 01. 08:30 – KSH: külkereskedelmi mérleg
- 06. 02. 14:30 – USA: munkanélküliségi ráta
(Borítókép: Index)