Megérte várni, újra jönnek a milliárdok Brüsszelből
További Gazdaság cikkek
- 120 milliárd forint átcsoportosításáról döntött a kormány
- Óriási meglepetés, módosította Magyarország kilátását az egyik hitelminősítő
- Elérték a háború következményei Moldovát, szükségállapotot hirdetnek az országban
- Szijjártó Péter: Messziről is látható gazdasági növekedés várható 2025-ben Magyarországon
- Ma este nem alszik a kormány: lélegzet-visszafojtva várja a fontos bejelentést
„Az élelmiszeripari pályázatok 2021. év végi benyújtását követően a napokban megindult a nyertesek kiértesítése” – jelezte lapunknak Tóth Ádám Ferenc, a European Conformity Check (ECC) Vállalkozásfejlesztési Tanácsadó Intézet ügyvezetője.
A Vidékfejlesztési Programban (VP) az „Élelmiszeripari üzemek komplex fejlesztése” című, VP3-4.2.1-4.2.2-2-21 kódszámú felhívásnál két célterületet határoztak meg:
- Élelmiszer-feldolgozó üzemek fejlesztésére 160 milliárd forintot különítettek el,
- borászati üzemek fejlesztésére pedig további 40 milliárdot.
„Másfél év után örömmel vettük egy kelet-magyarországi ügyfél csaknem kétmilliárd forint összegű támogatását, amelyből a projekt keretében egy tésztaüzemet építenek fel” – emelte ki az ECC ügyvezetője. Viszonyításképp 100 millió és 5 milliárd forint között lehetett nyerni, amelynek az 50 százalékát lehet előlegként felvenni.
Korszakváltás a vidékfejlesztésben
A szakember egyúttal emlékeztetett, hogy tavaly novemberben eldőlt: a VP zárására való tekintettel a továbbiakban nincs lehetőség a vidékfejlesztési pályázatoknál:
- kimentést adni azoknak, akik 12 hónapon belül nem tudtak elszámolni a megítélt támogatás legalább 10 százalékával,
- mint ahogy a 24 hónapos megvalósítási határidő meghosszabbítására sincs további lehetőség.
Erre való tekintettel a kiíró akkor arra kérte a kedvezményezett gazdasági társaságokat, hogy még a projekt megkezdése előtt vizsgálják felül és mérlegeljék, hogy a megvalósításra tervezett idő – a jelenlegi nehezített gazdasági környezetben is – valóban elegendő-e a projekt teljes befejezéséhez, a záró elszámolás benyújtásához, a működtetés megkezdéséhez és a szükséges jogerős engedélyek megszerzéséhez. Akik úgy ítélték meg, hogy a projekt megvalósítását az általuk vállalhatónál több kockázati tényező befolyásolja, és ezért nem garantált a határidőben történő lezárás, dönthettek a támogatási kérelem visszavonása mellett is.
Versenyképesség mindenekelőtt
Fontos tudni, hogy 2023. január 1-jén megkezdődött a Közös Agrárpolitika következő programozási ciklusa: az új időszakban is lesz lehetőség többek között
- a versenyképesség növelését,
- a klímaváltozás elleni fellépést,
- a generációs megújulást
- vagy az élelmiszeripari fejlesztéseket szolgáló projektek támogatott megvalósítására.
Akik tehát már rendelkeznek egy megtervezett, felmért projekttel, amennyiben azt még nem kezdték meg, a jövőben meghirdetendő, beruházásokat támogató felhívásokra – frissített adatokkal és költségvetéssel – újra benyújthatják támogatási kérelmüket.
Van megoldás a finanszírozásra
Tóth Ádám Ferenc előrebocsátotta: az új agrárpályázatok meghirdetéséig is jó lehetőséget kínálnak a látókörükbe tartozó vállalkozások aktuális beruházásainak finanszírozására az Agrár Széchenyi Beruházási Hitel MAX+ és az Agrár Széchenyi Kártya termékek.
- Az Agrár Széchenyi Beruházási Hitel MAX legfeljebb 500 millió forint összegben igényelhető, akár 10 éves futamidejű, kedvezményes feltételrendszerű, állami kamat-, kezelési költség és kezességi díjtámogatásban részesített, mezőgazdasági termékek elsődleges termelésével összefüggő, illetve halászati és akvakultúra-ágazatban megvalósuló agrár beruházási hitelcélok, valamint hozzá kapcsolódó forgóeszközök beszerzéséhez.
- Az Agrár Széchenyi Kártya legfeljebb 200 millió forint összegben igényelhető, 1, 2 vagy 3 éves futamidejű, kedvezményes feltételrendszerű, kiemelt állami kamat- és kezességi díjtámogatásban részesített, kifejezetten a mezőgazdasági szektorban dolgozó vállalkozások részére kialakított szabad felhasználású folyószámlahitel.
(Borítókép: Index)