Nemet mondtak arra, hogy mesterséges intelligencia figyeljen minket a térfigyelő kamerákban
További Gazdaság cikkek
- Kiszivárgott a dokumentum – kiderült, hogy milyen lépésekre készül az új Európai Bizottság
- Szigorúbb feltételeket támasztott a hatóság az EcoPro debreceni üzemével szemben
- Hatalmas létszámleépítések várhatóak az autógyártásban
- Magyarok százezreinek esett le kő a szívéről, Gulyás Gergely bejelentést tett a jelzálogról
- A nagy ingatlanpiaci dilemma: megzabolázhatók-e az elszabadult árak?
Az intézményközi tárgyalások az Európai Parlament és a tagállamok között már szerdán megkezdődtek, mindössze néhány órával azután, hogy az EP elfogadta a mesterséges intelligenciát érintő álláspontját.
A javaslatok célja, hogy előmozdítsák az „emberközpontú és megbízható mesterséges intelligencia” elterjedését, miközben védelmezik az egészséget, a biztonságot, az alapvető jogokat és a demokráciát a mesterséges intelligencia potenciálisan káros hatásaitól – világított rá a HVG.
Ezzel letiltanák a térfigyelő kamerákról a mesterséges intelligenciát, amely képes lenne pontozni és az alapján rangsorolni az embereket.
Ezenfelül a javaslatok szerint tilos lesz azoknak az AI-rendszereknek a használata, amelyek elfogadhatatlan kockázatot jelentenek az emberek biztonságára. Ez magában foglalja azokat a rendszereket is, amelyek társadalmi pontozást alkalmaznak, azaz az embereket társadalmi viselkedésük vagy személyes jellemzőik alapján osztályozzák.
Korábban Tilesch György nemzetközi mesterségesintelligencia-szakértővel beszélgettünk az egyre népszerűbb technológiában rejtőző veszélyekről.
Nem akarják, hogy Black Mirror legyen az életünk
Bár voltak javaslatok a „valós idejű” kivételekre, például eltűnt személyek felkutatása vagy terrorista támadások megelőzése érdekében, ezeket a módosításokat végül leszavazták. Tehát jelentős mértékben korlátoznák az AI alkalmazásának lehetőségeit az EU-ban.
Az Európai Parlament képviselői úgy döntöttek, hogy a magas kockázatú alkalmazások listáját bővítik azokkal a mesterségesintelligencia-rendszerekkel, amelyek jelentős károkat okozhatnak az emberek egészségében, biztonságában, alapvető jogaiban vagy a környezetben.
A szavazók és a választások kimenetelének befolyásolására használt mesterségesintelligencia-rendszerek is felkerültek a listára.
Emellett a közösségimédia-platformok által használt ajánlórendszerek is a listára kerültek. A javaslatokkal az Európai Unió lépéseket tesz a demokratikus folyamatok védelme és a fogyasztók jogainak biztosítása érdekében a mesterséges intelligencia területén.
„Míg a nagy techcégek saját alkotásaik miatt kongatják a vészharangot, Európa előrement, és konkrét választ javasolt az AI által jelentett kockázatokra” – idézte Brando Benifei olasz szociáldemokrata képviselőt a HVG, aki egyben a jelentés társelőadója.