Keserűen tekintenek pénzügyeikre a magyarok
További Gazdaság cikkek
-
Sorsdöntő bejelentést tett a kormány, így képzelik a jövőnket
- Indul az utolsó roham húsvét előtt, szombaton még minden beszerezhető, ami az ünnephez kell
- Trump beleköpne a sörünkbe, még az alkoholmentesbe is
- Amerikai–magyar védelmi együttműködésről tárgyalt Jászai Gellért az Egyesült Államok képviselőivel
- Országos jelentőségű, a főváros működőképességének legkritikusabb beruházása zajlik
A GWI 2023 első negyedévében 6,3 millió, 16 és 64 év közötti magyar internetfelhasználó körében végezte felmérését. Ez alapján a magyarok 44 százaléka gondolja úgy, hogy a következő fél évben romlani fog az anyagi helyzete. Lengyelországban 35, Ausztriában 33, míg Bulgáriában 32 százalék gondolja ugyanezt – idézi a közvélemény-kutatás eredményeit a HVG.
A felmérésben részt vevők túlnyomó többsége – 72 százaléka – szerint az ország gazdasági helyzete is negatív irányban fog változni a közeljövőben. Az Európai Unió országai átlagosan 51 százalékban nyilatkoztak így.
Ahogyan arról írtunk korábban, a Magyar Nemzeti Bank statisztikái rámutatnak, hogy a magyar lakosság megtakarításai meredek lejtőre kerültek az infláció okozta nehézségek miatt. Ennek fényében nem meglepő, hogy csak kevés honfitársunk tud bízni abban, hogy kedvező fordulat következik be financiális helyzetében.
A 16–26 évesek azonban derűsebben tekintenek pénztárcájuk tartalmára: a GWI kérdőívét kitöltő fiataloknak ugyanis egyharmada – 34 százaléka – elégedett anyagi helyzetével, ami az idősebb korosztályhoz viszonyítva optimistább képet mutat.
Pénzügyi és ártudatosság
A magyar lakosság pénzügyi tudatosság terén a lengyelekhez hasonló szinten áll a felmérés szerint: minden harmadik honfitársunk használja mobiltelefonját pénzügyeinek és költéseinek követésére, illetve tudatos tervezésére (a lengyel lakosság 39 százaléka teszi ezt meg).
A csehek közül azonban minden második ember figyel ilyen módon pénzügyeire – idézi a HVG Horváth Ritát, a Publicis Groupe Hungary sajtófőnökét.
Az ártudatosság ugyanakkor kifejezetten erős Magyarországon. Ezen a téren 26 százalékos aránnyal az EU-s átlag – 20 százalék – felett teljesítettek a kutatásban részt vevő magyarok.