Nyolcmilliárd forintért építettek új gyárat az Erős Pistának
További Gazdaság cikkek
- A Mol gázüzemet és kutatás-termelési eszközöket vásárol Kelet-Magyarországon
- Átfogó fejlesztési programot indít a Pécsi Tudományegyetemet fenntartó alapítvány
- Szijjártó Péter szerint Európa egyik legvonzóbb beruházási környezete jött létre Magyarországon
- A karácsonyi vásárok sem ússzák meg, lecsapnak az adóellenőrök
- Döntött a bíróság: a hódmezővásárhelyi önkormányzatnak támogatnia kell a Volánbuszt
Nagyjából nyolcmilliárd forint értékben bővítette kapacitását az Univer Product Zrt., a Kecskemét-Hetényegyházán megvalósult fejlesztéssel a vállalat több mint duplájára, 12–15 ezer tonnára növeli magyaros ételízesítői gyártókapacitását – írta meg a Napi.
A kormányzati támogatással épült üzemben Erős Pistát és Piros Aranyat is készítenek.
Fontos arra is kitérni, hogy a vállalat tájékoztatása szerint az Univer a belföldi értékesítés mellett exportcélokat is kitűzött, amelyek a cég szerint megalapozzák a beruházás szükségességét.
Az új gyárnak köszönhetően az Univer Product árbevétele 40 milliárd forint fölé növekedhet idén, és várakozásuk szerint ennek több mint 30 százaléka exportból származik majd. A dupla akkora kapacitású üzemnek a megépítését a vállalat saját erőből, bankhitelből és vissza nem térítendő kormányzati támogatásból finanszírozta.
A termelési folyamatok modernizációja nem jár a munkavállalók számának csökkenésével, sőt! Hangsúlyozzuk, a növekedési tervek eléréséhez valamennyi dolgozónkra szükségünk lesz, ez sarokköve volt a beruházásnak
– szögezte le Szarka Balázs, az Univer Szövetkezeti Zrt. vezérigazgatója. A gyár összességében két év alatt készült el.
Az 1948-ban alapított, idén 75 éves fennállását ünneplő, jelenleg is teljes egészében magyar tulajdonban lévő Univer első élelmiszeripari üzeme 1965-ben kezdte el működését a Kecskeméthez tartozó Hetényegyházán. A vállalat 2020-ban adott be pályázatot és 2021-ben állami támogatással új gyár építésébe kezdett itt, a beruházás 2023 elejére készült el.
Az év végére egy számjegyű lesz az infláció
Tóth Tibor, a Pénzügyminisztérium államtitkára is ott volt az átadó ünnepségen. Beszédében elmondta, „a magyar privatizációnak azért vannak sikertörténetei is”. Hangsúlyozta, a folyamatos fejlesztések mellett is nyereségesen tudott működni a cég.
A kormány stratégiai célja a rendszerváltás éveiben meggyengített élelmiszeripar újjászervezése, a magyarországi piacon a magyar élelmiszerek arányának növelése – mondta az államtitkár. A magyar gazdaságról is ejtett néhány szót:
- szerinte az ma már tényszerűen megáll, hogy sikeresen került ki a pandémiából a magyar gazdaság;
- de háború következtében meghozott „elhibázott” szankciók miatt most nem vagyunk könnyű helyzetben, sőt, már a 11., energiahordozókat sújtó szankciós csomagot tárgyalják Brüsszelben;
- a növekedésről szólva elmondta, hogy az uniós szinten is „kiemelkedő, 8. helyen” volt tavaly uniós források nélkül, az idei évben is elkerüljük recessziót, majd jövőre ismét 4 százalék körüli GDP-növekedés jöhet;
- az év végére egy számjegyű lesz az infláció, majd tovább csökken;
- a GDP-arányos államadósság – újra – 70 százalék alá megy, jövőre pedig a 66 százalék a cél;
- beszélt még a 28 százalék feletti a beruházási rátáról is, ami az EU-ban a legmagasabb;
- valamint arról is, hogy tartósan 4,7 millió körül mozog a foglalkoztatottak száma, míg a munkanélküliségi ráta 4 százalék alatt van.
(Borítókép: Az Univer Product Zrt. új üzeme Kecskemét-Hetényegyházán az avatás napján, 2023. június 20-án. Fotó: Bús Csaba / MTI)