- Gazdaság
- élelmiszer
- élelmiszerárak
- élelmiszerárstop
- élelmiszerinfláció
- kötelező akció
- árfigyelő
- szép-kártya
- mnksz
- neubauer katalin
- kormányinfó
- gulyás gergely
Ez vár ránk a boltokban az élelmiszerárstop kivezetése után
További Gazdaság cikkek
- A Toyota növelte globális autóeladásait novemberben
- Karácsonyi csoda: van, amiben Magyarország kenterbe veri az európai mezőnyt
- Rohamléptekben ürülnek a gáztárolók, ebből még baj lehet
- Megtudtuk, mit iszik a magyar, ha igazán szomjas
- Nyolcvanéves a magyar történelem egyik legkockázatosabb vállalkozása
Hamarosan eljön az élelmiszer-kiskereskedelem szereplői által várva várt dátum. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki Kormányinfón bejelentette, hogy augusztus 1-jével kivezetik az egyes élelmiszerekre érvényes vonatkozó hatósági árakat.
„Az árstopok megtették hatásukat, augusztusban várhatóan már érezhető mértékben, 15 százalék körüli szintre csökken az infláció. Ez a trend várhatóan a folytatásra is fennmarad, így év végére a kormány szándékával összhangban egy számjegyű inflációs mutatókkal találkozhatunk. Épp ezért indokoltnak látjuk az élelmiszerárstop augusztus elsejével történő kivezetését” – mondta a kancelláriaminiszter.
A szakmai érdekképviseletek korábban többször is hangot adtak annak, hogy a kiskereskedők masszív veszteségeket kénytelenek elkönyvelni az élelmiszerár-stopos termékeken, ezért „bíznak benne, hogy augusztus elsejétől valóban kivezetik az ársapkákat” – mondta az Indexnek Neubauer Katalin, a hazai tulajdonú kereskedelmi és szolgáltató vállalkozások érdekeit képviselő Magyar Nemzeti Kereskedelmi Szövetség (MNKSZ) főtitkára.
Az élelmiszerárstop kivezetésén felül a kormány döntött a kötelező akciózás mértékének 10-ről 15 százalékra történő emeléséről. Gulyás Gergely elmondása szerint ennek az árstopok alól felszabadított termékekre is vonatkoznia kell, hogy a bruttó beszerzésinél 15 százaléknál alacsonyabb áron kell kínálni az adott termékeket. Neubauer Katalin az Index kérdésére elmondta, várják az erről szóló rendelet pontos szövegét, a határozatot pedig „a kereskedelem igyekszik annak megfelelően lekövetni”. Hozzátette, a kötelező akciózás mértékének 10-ről 15 százalékra való emelésével „nincs baja a szakmának”, hiszen „a 10 százalék egy elég alacsony mérték volt, ekkora árengedményért nem igazán mozdulnak meg a vásárlók”.
Kevésbé az ezzel járó gazdasági kár okoz problémát, inkább az, hogy a kiskereskedelmi láncok a 10 százalékra vonatkozó akciózási kampányt négy hónapra – júniustól szeptemberig – előre megtervezték. A friss, 15 százalékos kötelező árleszállításra vonatkozó döntéssel ezt kell most újraírni, de egyelőre nem tudjuk, mikortól
– mutatott rá a főtitkár.
Mint ismert, a kormány 2021 őszén döntött arról, hogy hat termékkörben,
- búzafinomliszt (BL 55),
- finomított napraforgó-étolaj,
- házisertés-comb,
- csirkemell, csirke far-hát, csirkehát, csirkefar, csirkeszárnyvég,
- ultramagas hőmérsékleten hőkezelt, 2,8 százalékos zsírtartalmú tehéntej,
az árak nem lehetnek magasabbak a 2021. október 15. napi árnál. A termékek körét tavaly novemberben kibővítették a
- tyúktojással,
- illetve az étkezési burgonya (az újburgonya kivételével),
melyek ára nem lehet magasabb a 2022. szeptember 30. napi árnál.
Gulyás Gergely felidézte, hogy az élelmiszer-infláció visszaszorításáért vívott harcban a kötelező akciózáson felül július elsejétől indul az online árfigyelő rendszer, augusztustól pedig már hidegélelmiszert is lehet SZÉP-kártyával vásárolni.
(Borítókép: Németh Kata / Index)