Küszöbön a tökéletes pillanat, hogy eurót váltsunk a nyaralásra
További Gazdaság cikkek
- Két nap alatt háromszorosára drágult a villamos energia tőzsdei ára Magyarországon
- Tovább gyengül a forint, stagnálnak az állampapírhozamok
- Soha sem nyílt még ekkorára karácsonykor a magyarok pénztárcája
- Barna Zsoltot választották a PTE-t fenntartó alapítvány kuratóriumának elnökévé
- Nincs akadály a magyar milliárdos előtt: jóváhagyták a nagy üzletet
A hét első két napján még erősödni tudott a forint – azt követően, hogy pénteken a Fitch Ratings változatlanul hagyta a magyar adósság besorolását, mivel a minősítést megelőzően néhány szereplő arra spekulálhatott, hogy bekövetkezik a leminősítés – mondta az Indexnek Suppan Gergely.
A forint ereje azonban kedden elfogyott, így az euróval szembeni 368-as szint újra megállította a magyar deviza erősödését
– mutatott rá lapunknak az MBH Bank vezető elemzője, majd ismertette, hogy szerdán egy régiós gyengülési hullám hatására 372 közelébe lépett vissza a forint, amit a geopolitikai feszültségek okozhattak. A hét második felében az amerikai inflációs adatokig kivárás jellemezte a piacokat, így a forint is oldalazást mutatott. A magyar fizetőeszköz a 368-373 közötti szűk sávban mozgott az euróval szemben. Szombat délben 373 forintot ért egy euró.
Érdemes váltani, ha 370 alá kerül az euró
A jövő héten több lényeges hazai adat is napvilágot lát, amelyek közül elsősorban az infláció lehet nagyobb hatással a forint árfolyamára.
A közeljövőben nem várunk sem jelentősebb erősödést, sem gyengülést a forint árfolyamában, így bármikor lehetséges devizát vásárolni a nyaraláshoz, de érdemes kivárni azokra a pillanatokra, amikor 370 alá kerül az euró jegyzése
– tanácsolja olvasóinknak Suppan Gergely. Korábban már részletesen bemutattuk az euróváltás csínját-bínját, és hogy mennyit nyerhetünk azzal, ha kedvező árfolyamon sikerül devizát vásárolnunk.
Molnár Dániel, a Makronóm Intézet elemzője hosszabb távon inkább stagnálásra vagy gyengülésre számít, főleg, ha a nagy jegybankok (Fed, EKB) is lezárják kamatemeléseiket. „Fontos kiemelni viszont, hogy a tavalyi évvel szemben az elmúlt időszakban megszokott viszonylag stabil, 370 körüli szint mindenképpen jót tesz a gazdaságnak, és támogatja az infláció letörését” – mondta az elemző.
A jövő héten érkező adatokról a szakértő elmondta, hogy a kiskereskedelmi és ipari adatok a gazdaság állapotáról adnak majd képet, illetve megismerhetjük pénteken a júniusi inflációs folyamatokat. Utóbbi esetében egy ismételt kedvező meglepetés tovább erősítheti a jegybanki és kormányzati hitelességet, így az árfolyamot is.
Visszafordult a forint a dollárral szemben
A dollárral szemben a forint a hét elején 336-ig erősödött, majd innen visszafordulva a hét végére 342,5-ig gyengült. Szombat délben 341 forintot és 86 fillért ért egy amerikai dollár.
Pozitív hangulatban a főbb európai tőzsdék
Nagyot meneteltek a főbb európai tőzsdék a héten:
- a francia CAC-40 3,86 százalékos erősödéssel,
- a frankfurti Dax 2,52 százalékos pluszban,
- az euróövezeti EuroStoxx50 3,37 százalékos előrelépéssel,
- a londoni FTSE 100-index 0,98 százalékos emelkedéssel zárt.
Kissé lemaradt a BUX-index
A BUX-index 0,19 százalékos erősödéssel végezte a heti kereskedést, amely gyengébb teljesítmény a főbb európai tőzsdékhez viszonyítva. A magyar blue chipek vegyesen teljesítettek:
- a Mol 0,99 százalékot gyengült,
- a Richter 0,41 százalékot csökkent,
- a Magyar Telekom 0,25 százalékot lépett vissza,
- az OTP Bank 0,87 százalékot erősödött.
Terjeszkedik a Mol
Korábban megírtuk, hogy a Mol-csoport pénteken lezárta az OMV Slovenija tervezett felvásárlását, és átmenetileg több mint 170 töltőállomással bővítette szlovéniai hálózatát, így az INA horvát olajipari vállalattal együttműködve a második legnagyobb szereplővé lépett elő az országban.
A tranzakció lezárását követően a Mol és a Mol-csoport horvátországi tagja, az INA között létrejött megállapodás értelmében a horvát vállalat a jelenlegi 7,75 százalékról 33 százalékra növeli részesedését az OMV Slovenijában. Az újonnan megvásárolt töltőállomások közül 27 fog INA márkanév alatt működni.
Drágult a gáz
Az európai gázár az irányadónak számító TTF holland gáztőzsdén a legközelebbi, júliusi határidőre megawattóránként 32,61 eurón állt hétfő délután fél négy körül. Némi drágulást követően a gáz ára 37,65 euróra emelkedett péntek délután 18 óra magasságában.
Korábbi cikkünkben rámutattunk, hogy az Európai Unió kötelezettséget vállalt arra, hogy 2027-ig megszünteti az orosz fosszilis energiahordozók teljes importját. A gázimport a négyötödével csökkent a háborút megelőző időszak óta. Azonban egy kutatásból kiderül, megnőtt az orosz cseppfolyósított földgáz (LNG) exportja.
AZ UNIÓ NEHEZEN, DE BOLDOGULNA AZ OROSZ LNG NÉLKÜL
– világít rá az elemzés. Szankció esetén a várható hatások minden bizonnyal nem lennének összehasonlíthatók a tavalyi évben érezhető súlyos következményekkel.
Emelkedett az olaj ára
Az Északi-tengeri Brent olaj ára a hétfő reggeli 74,44 dollár hordónkénti árról péntek délutánra 75,67 dollárra emelkedett.
A meghiúsult orosz zsoldoslázadás felpörgette az olajárakat.
„A geopolitikai kockázat nőtt az oroszországi belső instabilitás közepette. Így az elkövetkező napokban valószínűleg enyhe emelkedést látunk az olajárakban, ha a helyzet nem romlik” – mondta Jorge Leon, a Rystad Energy elemzője.
A jövő hét főbb gazdasági eseményei:
- 2023. 07. 03. 08:30 – Külkereskedelmi mérleg
- 2023. 07. 06. 08:30 – Kiskereskedelmi forgalom
- 2023. 07. 07. 08:30 – Fogyasztói árindex
(Borítókép: Index)